ozztech_logo_white

.OrianaLOG Nedir?

orianalog

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?

 .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir log (kayıt) merkezileştirme yazılımıdır.

.OrianaLOG sayesinde sistem yöneticileri sistemleri veya uygulamaları üzerinde yaşanan sorunları veya operasyonları tek bir panelde yönetecebileceğinden dolayı sistemde oluşabilecek problemleri önceden tespit edebilir ve önleyebilir. Ayrıca .OrianaLOG sayesinde sistem yöneticileri bir sistem veya uygulamanın nasıl çalıştığını anlayabilir ve bu da sistemin daha verimli hale getirilmesine yardımcı olur.

Ayrıca .OrianaLOG sayesinde bir siber saldırı esnasında log kayıtlarının analizi tek bir panelden yapılabileceği için saldırının ne zaman gerçekleştiği, hangi sistemlerin etkilendiği, hangi ip adresi tarafından erişim sağlandığı ve ne tür bir saldırı olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu bilgiler sistemlerin daha iyi korunmasına yardımcı olmaktadır.

.OrianaLOG Hangi Yasaları Destekler?

.OrianaLOG üzerinde barındırdığı modüller sayesinde ülkemizde bulunan 5651 yasasında belirtilen internet trafiği, dns ve dhcp trafik ve isteklerinin kayıt altına alınması sartlarını birebir karşılamak ile beraber, topladığı bu kayıtları 5070 yasasının belirttiği yönergeler çerçevesinde Tübitak zaman damgası ile imzalamakta ve inkar edilemez hale getirmektedir.

.OrianaLOG log kaydı gönderebilen tüm cihazlardan log alabildiğinden dolayı (firewall, switch, accesspoint, server, işletim sistemi, av, dlp, vb) bu olayları işleyebilmekte ve raporlayabilmektedir. Bu sebeple ülkemiz KVKK yasasının belirtmiş olduğu log tutma yönergelerini desteklemektedir.

Ayrıca .OrianaLOG Avrupa’da bulunan GDPR ve NATO MIL-STD-498 düzenlemelerine de uyum sağlamaktadır.

.OrianaLOG Hangi Özellikleri Kapsamaktadır?

.OrianaLOG kodlanmaya başlandıktan itibaren geçmişe dönük olayların veya analizlerin sistem yöneticilerine en hızlı şekilde gösterimi ve raporlanmasını hedeflemiştir. Bu amaçla yola çıkan ekip geliştirdiği ve ismine minimize algoritması olarak adlandırdıkları patent başvurulu modülü sayesinde hangi tarih olursa olsun, 0,95 milisaniye sürede sorgu dönüş hızına sahip bir log yönetim yazılımıdır.

.OrianaLOG özelleştirilebilir arayüzü sayesinde yöneticilerin olayları kolayca analiz etmesine imkan sağlamaktadır.

.OrianaLOG log dünyasının en büyük külfetlerinden biri olan kaynak ekleme zorluğuna tamami ile yeni bir bakış katarak otomatik cihaz keşfi modülünü geliştirmiş ve kaynak eklemeyi çok basit bir hale getirmiştir.

.OrianaLOG sistem ve uygulamalar üzerinde yaşanan olayları önceden etiketlere tabii tutarak sistem yöneticilerinin olayların içinde kaybolmasının önüne geçerek yaşanan olayları etiketlemiş ve sistem yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmıştır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »