OzzTech - DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği – 7.0.1

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği – 7.0.1

Artık DHCP gözetlemesinin sunucu erişim listesine hangi DHCP sunucularını dahil edeceğini FortiOS'ta yapılandırabilirsiniz. Listedeki bu sunucuların DHCP isteklerine yanıt vermesine izin verilir.

Not: Tablo başına 255 sunucu ekleyebilirsiniz. Tablonun tüm örneklerine eklenebilecek maksimum DHCP sunucusu sayısı 2.048'dir. Bu maksimum, genel bir sınırdır ve tüm VLAN'lar için geçerlidir.

DHCP sunucusu erişim listesinin yapılandırılması aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. VDOM düzeyinde veya switch düzeyinde düzeyde DHCP sunucusu erişim listesini etkinleştirin. Varsayılan olarak, sunucu erişim listesi devre dışıdır, bu da tüm DHCP sunucularına izin verildiği anlamına gelir. Sunucu erişim listesi etkinleştirildiğinde, yalnızca sunucu erişim listesindeki DHCP sunucularına izin verilir.
  2. Managed switch portu için VLAN ayarlarını yapılandırın. VDOM veya sistem genelinde ayarı kullanmak için DHCP sunucusu erişim listesini global olarak ayarlayabilir veya genel ayarları geçersiz kılmak ve DHCP sunucusu erişim listesini etkinleştirmek için DHCP sunucusu erişim listesini etkinleştirebilirsiniz. Yönetilen FortiSwitch biriminde, varsayılan olarak tüm portlarına güvenilmez ve tüm güvenilmeyen portlarında DHCP snoping devre dışı bırakılır. DHCP snopnge izin vermek için managed switch portunu güvenilir olacak şekilde ayarlamalısınız.
  3. Managed FortiSwitch interface için DHCP snoping ve DHCP erişim listesini yapılandırın. Varsayılan olarak, yönetilen FortiSwitch interface’inde DHCP snoping devre dışı bırakılır.

Global seviyede DHCP erişim listesini etkinleştirmek için:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

Örnek:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

Vlan ayarlarını yapılandırmak için:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

Örnek:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

İnterface ayarlarını yapılandırmak için:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

Örnek:

DHCP Sunucu Erişim Listesi Desteği - 7.0.1

FortiGate satın almak ve FortiGate Çözümleri için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile İletişime Geçebilirsiniz!

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.