ozztech_logo_white

WSL2 Nedir WSL2 kullanarak Kali Linux Kurulumu

Merhaba, bugün sizlere WSL2 nedir? WSL2 kullanarak Windows cihazlarınızda Kali Linux nasıl kullanılırız bundan bahsedeceğim.

WSL Nedir?

Windows Subsystem For Linux yani kısa adıyla WSL için şöyle diyebiliriz, Windows 10 üzerinde sanal makineye ihtiyaç duymadan ya da herhangi bir sanallaştırma teknolojisi kullanmadan bize Linux ortamı sağlayan bir teknoloji olarak gelmektedir. Windows kullanan gerektiği noktada da Linux Distrosu kullanarak işlerini görmek isteyen kişiler için oldukça faydalı bir teknolojidir, bu teknoloji sayesinde bash scriptleri ve Linux komut satırında kullandığımız bir çok satır uygulamasını kullanabiliyoruz. Windows 10 version 1607 ile kullanmaya başladığımız WSL, gelen son güncellemelerle birlikte Windows 10 build 18917 ile yeni versiyonu olan WSL2 olarak karşımıza çıkmaktadır.

WSL2 ilk versiyon ile karşılaştırırsak, Linux Binarylerinin Windows ve donanım ile olan etkileşimi ile ilgili mimari farklılıklar içermektedir. Günümüz sanallaştırma firmalarına oranla çok daha performanslı bir sistem bizlere sağlamaktadır.

WSL çalışma mantığında ise LSXX Manager servisini kullanmaktadır, basit bir dille anlatmak gerekirse ortada bir Virtual Machine ya da Container yok. LXSS Manager, Windows çekirdek sistem çağrılarıyla Linux çekirdek çağrılarının birbirine enjekte edilmesine vesile olan bir köprü görevi gördüğü için Linux Binarylerini Windows içerisinde çalıştırabilmektedir. LXSS Manager ayrıca file system ve network gibi Windows servislerini de enjekte ettiği için bunların Linux tarafından da erişebilmesini sağlıyor. Sizlere ortamda bir container yok derken bahsetmek istediğim şey buydu. WSL, Windows çekirdeğinin üstüne bir Linux çekirdek arayüzü sanallaştırmaktadır. 

WSL, oldukça kolay bir şekilde kurulmaktadır. Tek yapmanız gereken Windows’un WSL özelliğini aktif etmek olacaktır. Bu işlemi iki farklı yolla yapabilirsiniz. Ben sizlere grafiksel arayüz kullanmaktan ziyade daha basit yöntem olan PowerShell üzerinden göstereceğim. 

İlk olarak PowerShell’i yönetici olarak çalıştıralım ve şu komutu yazalım.

İlgili komut: Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Yukarıda belirtilen komutu yazarak sistemimizin WSL teknolojisini gördüğünüz üzere aktif ettik bu aşamada sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Microsoft Store içerisinde istediğiniz Linux Distrosunu indirerek çalışmaya başlayabiliriz. Bugün örneğimiz Kali kurulumu olduğu için buradan devam edeceğim lakin 5 adet farklı sistem store üzerinde bulabilirsiniz. 

İstediğimiz Linux Distrosu yüklenirken bizler de bilgisayarımızı WSL2 teknolojisine hazırlayalım. Yukarı da cihazımızın sadece WSL özelliğini aktif etmiştik. Şimdi sizlere vereceğim komutları PowerShell üzerinde çalıştırarak WSL teknolojimizi WSL2’ye çevirebileceğiz.

İlgili komutlar:

dism.exe /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Windows-Subsystem-Linux /all /norestart

dism.exe /online /enable-feature /featurename:VirtualMachinePlatform /all /norestart

İlk komutumuzun çıktısı;

İkinci komutumuzun çıktısı;

Bu komutlar çalıştıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım bundan sonraki aşamamız Distrolarımızı WSL2 teknolojisine hazır hale getirmek, bunun için Kali’yi bilgisayarımıza indirmiştik. Kalinin kurulumu oldukça basit şekilde olmaktadır. Başlat arama kısmına Kali Linux yazıyoruz ve çıkan simgeye tıkladıktan sonra ilk başta sistemimize isim veriyoruz. Daha sonra kali kurulumu tamamlandıktan sonra WSL sistemimizde görülmüş mü test etmek için PowerShell üzerinde şu komutu yazıyoruz.

İlgili komut:  wsl –list 

Gördüğünüz gibi WSL Kali’yi görmüş şimdi Kali’yi WSL2 ile başlatmak ya da mevcut elimizde ki Distroları WSL2 ile başlatmak ya da mevcut elimizde ki Distroları WSL2 teknolojisi ile kullanmak için şu komutu yazalım.

İlgili komut: wsl –set-default-version 2

Sonra Kali Linux Distromuza geçelim ve güncelleme işlemlerini başlatalım;

İlgili komutlar: 

bash 

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Gördüğünüz gibi oldukça basit ve kolay bir şekilde Kali’yi kurmuş durumdayız ancak kurmuş olduğumuz kali çok sade olduğu için bash kısmında iken update ve upgrade işlemlerini de gerçekleştiriyoruz bundan sonraki adımda gerçek bir kali deneyimi sağlaması için Default Kali Tollarını indirmek için bir komut daha yazıyoruz.

İlgili komut: sudo apt install -y kali-linux default

Eğer yükleme sırasında bazı dosyaların hata verdiğini görürseniz.

İlgili komut: sudo apt-get update –fix-missing

Gördüğünüz üzere oldukça yüksek bir indirme yapmaktadır. İndirme işlemini tamamladığımız zaman geriye son bir adımımız kalıyor makinemize gerektiği zaman grafiksel arayüzlü bir şekilde de kaliyi kullanmak bunun için XRDP servisini kurmamız gerekmektedir. XRDP servisini makinemize indirmek için bir komut daha yazıyoruz.

İlgili komut: sudo apt install xrdp-y

Gördüğünüz üzere XRDP servisimiz indirildi geriye son bir adım kalmakta bu da XRDP servisimizi başlatmak, başlatmak içinde;

İlgili komut: sudo service xrdp start 

Erişime izin ver diyebilirsiniz.

WSL2 kullanarak artık makinemizi hem grafiksel arayüz hem de Windows Terminal ekranında da kullanabiliriz. Grafiksel bir şekilde kullanmak için masaüstünden Uzak Masaüstü Bağlantısını açıyoruz. Kali makinemizin ip adresini öğrenmemizde gerekmektedir terminal ekranımızda şu komutu yazarak makinemizin ip adresini öğrenelim.

İlgili komut: ip add

Kullanmakta olduğunuz sisteme kablo ile bağlanıyorsanız eth0 wifi ile bağlanıyorsanız wifi0 veya türevleri karşınıza çıkacaktır buradan ip adresini alıp RDP işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Bağlantı isteğini yolladıktan sonra artık makinemize bağlanmış bulunmaktayız.

Mert ALTUNTAŞ, Okuduğunuz için teşekkür ederim bir sonraki makale de görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »