ozztech_logo_white

Akıllı Teklifin Kampanya Kalitesini İyileştirmesinin En İyi 5 Yolu

Akıllı Teklifin Kampanya Kalitesini İyileştirmesinin En İyi 5 Yolu

Google Ads zeka açısından büyüyor. Algoritmaları oldukça sık değişir. Makine öğreniminin kullanılması ve ardından Akıllı Teklif’in kullanıma sunulması, reklamverenlerin hayatlarını nispeten kolaylaştırdı.

Makine öğrenimi tarafından desteklenen akıllı teklifin sunulmasıyla birlikte, kullanıcılar artık kampanya tasarımına daha iyi organizasyon ve planlı düşünmeyi getirebilir.

Sonuçlar artık tahminlerin sonucu değil. İnsanların, reklam kampanyalarını tasarlamak için attıkları adımları haklı çıkarmak için somut akıl yürütmeleri vardır.

Önceden, reklamcılar, aynı anda çözecekleri çok şey olduğundan, meydana gelen değişikliklerin hızına ayak uydurmayı zor buluyordu.

Akıllı teklifin, PPC reklamcılığını iyi planlanmış bir etkinlik haline getirmek için getirdiği avantajlara bir göz atalım.

Avantajlara geçmeden önce, akıllı teklifin son zamanlarda reklamverenler arasında neden bir tartışma konusu haline geldiğini size anlatalım. Bunun iki temel nedeni vardır.

a. Akıllı teklif: Size sonuç odaklı PPC planlama desteği sağlayabilir.

Akıllı teklif, bir yandan Machine Learning’in bulgularına dayalı gelir hedefleri belirleyerek sonraki kampanyanın sonuçlarını gözlemler. Diğer yandan, reklamverenlerin reklam kampanyasından istedikleri hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak teklifler karışımını seçmelerine de olanak tanır.

B. Akıllı Teklif: Kampanyaları planlamak için sunulan, ihtiyaçlara göre uyarlanmış bir yaklaşım

Google Ads’in makine öğrenimi özelliklerinden yararlanarak yalnızca bir kampanyayı ve tüm reklam portföyünü kapsamaya olanak tanır.

Hedeflerin seçimi, reklam kampanyalarından elde edilen gelir ve kapsam esnekliği, işletmelerin akıllı teklifi oldukça ciddiye almasını sağlamıştır.

Burada, reklamverenlerin promosyon hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için akıllı teklifin sunduğu beş hedef açıklanmıştır.

1. Edinme Başına Hedef Maliyet (TCPA)

İşletmelerin, reklam bütçeleri dahilinde karlı sonuçlar elde etmek için satın alma maliyetini belirlemeleri gerekir. Hedef edinme başına maliyet veya hedef EBM, işletmelerin ne kadar harcamayı planladıklarına başlangıçta karar vermesi anlamına gelir.

Daha önce işletmelerin cimri yaklaşımı PPC kampanya sonuçlarını olumsuz etkiliyordu. Bütçe, doğru anahtar kelime grubunu elde etmek için çok düşüktü ve ayrıca bütçenin anahtar kelimelere dağılımı doğru şekilde planlanmamıştı. Tam bir bütçe israfına yol açtı.

Akıllı teklifte sağlanan TCPA olanağı, öncelikle reklamcılara maliyete karşı gelirin uygulanabilir olup olmadığını söyler. Ayrıca, işletmeler bir hedef maliyet seçtiğinde, Akıllı teklif , yatırım yapılacak anahtar kelimeleri kullanıma sunar. Seçilen anahtar kelime listesi, işletmelerin seçilen maliyet limiti dahilinde erişim ve gelir hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

2. Reklam Harcamalarından Elde Edilen Getiri Hedefi

Neden kimse reklam yapmıyor? Nihai amaç, rakamları veya getirileri iyileştirmektir. Herhangi bir işletme, yatırım yapmadan önce herhangi bir faaliyetin getirisine bakar; reklam da bir istisna değildir. Akıllı Teklif, işletmelere Reklam harcamalarında hedef getiri seçme kolaylığını sunar.

Google’ın Google Ads aracılığıyla erişilebilen akıllı teklif seçenekleri , işletmelerin reklamcılık etkinliğine harcadıkları her dolardan istedikleri getiriyi hedeflemelerine olanak tanır. 10$’lık bir hedef gelir değeri için, tıklama başına harcanan 5$’a kıyasla, ROAS 10$/5$*100 = %200 olacaktır.

Artık tüm rakamları aklınızda bulundurduğunuza göre, Akıllı Teklif üzerine düşeni yapıyor. Şunları belirlemenize yardımcı olur:

a. Belirlenen ROAS’a ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız minimum dönüşüm sayısı.

B. Bu getiri yüzdesini elde etmek için gereken teklif başına maliyet

ROAS hedeflemesi nasıl çalışır?

ROAS, öncelikle geçmiş verilerden elde edilir. ROAS’ın çalışması için, şirketin değerlendirme için Google’a sunacağı bir aylık veriye sahip olması gerekir. Başparmak kuralı, 30 günlük dönemdeki 15 dönüşümün, başarılı hedef ROAS teklifine olanak sağlayan koşulları belirlemek için gerekli verileri sunduğunu söylüyor.

ROAS’ın şirketin dönüşüm oranını yaklaşık %35 oranında iyileştirdiği söyleniyor.

3. Maksimum Performans’a tıklayın.

Adından da anlaşılacağı gibi, maksimum performans, reklam için belirlenen günlük bütçe sınırından mümkün olduğunca çok tıklama almak anlamına gelir. Dönüşüm oranının tam resmini doğrudan vermeyebilir. Ancak, reklamlara tıklayan kişiler arasında reklamların erişimini ve popülerliğini anlatır.

Tıklama maksimizasyonunun başarısı, reklamları nasıl ve kimi hedeflediğinize bağlıdır. Doğru kitle, maksimum tıklamalara katkıda bulunursa, dönüşüm şartlarını olumlu yönde etkileyebilir.

Maksimum performansın sunduğu en iyi amaçlar şunlardır:

a. Marka bilinci oluşturmayı güçlendirmeye ve işletmelerin kişiselleştirilmiş satış ve promosyon iletişimleri için kullanabilecekleri bireysel verileri elde etmeye yardımcı olur.

B. Web sitesine gelen trafikteki artış, çok önemli bir kaynak sağlar, yani gelecekte kampanyaları daha kullanıcı merkezli şekillerde tasarlamak için veriler. Bu veriler ayrıca, işletmenin değişen hedeflerine göre ROAS veya EBM arasında geçiş yapmak gibi reklam stratejisini değiştirmeye yardımcı olur.

Bu nedenle, Akıllı Teklif tarafından desteklenen tıklama maksimum performans stratejisi, işletmelerin daha iyi farkındalık oluşturmasına olanak tanır; Bu aşamada odak noktaları dönüşümler değildir. Bu aşama, işletmelerin sadece bir ilişki kurmaya çalıştıkları ve hemen puanlama satışlarına atlamadıkları yeni ortaya çıkan aşamaya karşılık gelir.

4. Hedef Gösterim Payı

Tüm reklam taktikleri satışları artırmaya yönelik değildir. İşletmeler, dönüşümün çok karmaşık bir süreç olduğunu ve daha odaklı çabalar gerektirdiğini anlıyor. Reklamı bir dönüşüm aracı olarak değil, hedef kitleleri arasında farkındalık yaratma ve artırma aracı olarak görüyorlar.

Bu nedenle, çevrimiçi alanda reklam verirken, farkındalık, reklam gösterimlerinin sayısına eşittir. Müşteriler bir anahtar kelime girdikten sonra sayfa konumunuza ulaştığında aldığınız tıklama sayısı anlamına gelir.

İşletmeler, makine öğreniminin akıllı teklife sağladığı kullanıcı davranışına, geçmiş verilere ve tahmine dayalı modellemeye dayalı olarak, kendilerine istenen gösterim payını getirmesi için en olası anahtar kelimeleri bulur.

Akıllı teklif, işletmelerin gösterim payındaki artışı karşılamalarına yardımcı olmaktan bir adım öteye gider. Reklamların stratejik konumunu iyileştirmeye çalışır; bunlar şunlar olabilir:

C. SERP’in zirvesi

D. Tepenin yakınında

e. Sayfanın herhangi bir yerinde

Sayfa konumunun doğrudan reklam bütçesine bağlı olacağını belirtmekte fayda var. Bu nedenle, akıllı teklif, gösterim payına odaklanan reklam kampanyasının planlanmasına yardımcı olmak için ROAS, EBM ve diğer maliyet etkilerini istenen reklam konumuyla birleştirir.

5. Dönüşüm

Bu akıllı teklif seçeneği, dönüşümleri göz önünde bulundurarak reklam kampanyaları tasarlayan işletmeler içindir. Bu durumda, akıllı teklif algoritması, işletmenin dönüşüm amaçlarına dayalı olarak anahtar kelime karmasını sunar.

Bu yaklaşımın kullanımı, bağlamsal ipuçlarında ve geçmiş verilerde mevcut olan bilgilerden türetilen reklam yerleştirme konumlarının seçilmesinde yatmaktadır.

Bu akıllı teklif stratejisinin en önemli avantajı, işletmelerin küçük bir edinme bütçesine sahip olmalarına rağmen kampanya başına çok sayıda dönüşüm izleyebilmeleridir. Algoritma yalnızca dönüşüm sayısını dikkate alır; bu, ‘esnek maliyetle dönüşüm’ kavramına uyan işletmelerin bu akıllı teklif stratejisinden istenen faydaları elde edebilecekleri anlamına gelir.

Bu akıllı teklif yaklaşımında odak noktası asla edinme maliyetleri değildir. Önce bir maliyet yapısı seçilir. Algoritma, makine öğreniminin yardımıyla, geçmişte maksimum dönüşümün gerçekleştiği arama motoru sonuç sayfalarında bu alanları kullanıma sunar.

Ayrıca, gelecekteki kampanyalar için kazançlı pozisyonlar bulmak için kullanıcı davranışını analiz eder. Böylece işletmeler reklam yerleşimlerini ve maliyet planlamalarını daha iyi planlayabilirler.

Bu strateji, yalnızca sayfadaki en üst sıralara alternatifler bulmaya çalışır. Bu, insanları sayfadaki konumun yanı sıra bir reklamı tıklamaya zorlayan başka bir neden olması gerektiği anlamına gelir. Veri analitiği ile, ağızdan ağza tanıtım, sonuç sayfasında kazançlı bir konuma etkili bir alternatiftir.

Bu strateji ne zaman işe yarar?

Dönüşüm maksimizasyonu yaklaşımı, işletmelerin ilk aşamaları için tasarlanmıştır. Burada işletmeler, geri bildirim formları, çevrimiçi anketler vb. aracılığıyla tüketicilerin görüşlerini ve incelemelerini agresif bir şekilde toplar.

Makine öğrenimi, çeşitli kaynaklardan toplanan tüm bilgileri uygun bir kanalda toplar. Analitik yeteneklerin yardımıyla, işletmelerin her zaman rekabetin zirvesinde olmalarını gerektirmeyen stratejileri vardır.

Özünde, rekabet merkezli olmaktan çok, yaklaşım müşteri merkezlidir ve akıllı teklif, rekabet etmeye değer anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için müşteri yanıtında tetikleyiciyi bulur.

Sunduğu en önemli avantaj, sosyal varlık olmasıdır. Herhangi bir promosyon kampanyası, tanıtım ve tüketicilerin zihninde bir yer edinmeyi amaçlar.

Bu strateji çok fazla fikir toplamayı veya şirketin gerçeklerini paylaşmayı içerdiğinden, işletmeler ilgili çevreler arasında kazanılan popülerliği kullanıyor. Reklam bütçelerine en uygun, iyi yönlendirilmiş bir yaklaşımla başarı hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »