ozztech_logo_white

Office 365 External Mesaj Uyarısı

Merhaba bu yazıda kurum dışı adreslerden gelen e-posta’lar için bir Office 365 External Mesaj Uyrısını exchange admin panelinde nasıl yapılacağını göstereceğim.

Güvenlik önlemi olarak, Çalışanlara göndereicinin blinmediği maillerdeki ekleri açmamalarını söylemeleyiz.

External Mesaj Uyarı Kuralı

Office 365 External Mesaj Uyarısı ‘nı uygulamak için ilk olarak aşşağıda resimde gözüken URL adresinden en az exchange admin rolüne sahip bir kullanıcı ile oturum açıyoruz ve exchane admin paneline erişim sağlıyoruz.

Exchange admin panelinde sol taraftaki sırasıyla mail flow daha sonra açılan bölümde rules kısmında  “+” işaretine tıkladıktan sonra yeni kural oluşturma penceresini açıyoruz.

Yukardaki resimde gözüken “Apply to the disclaimer message” seçeneğini seçtikten sonra “Prepend a disclaimer” seçmeniz lazım. Sonrasında aşağıdaki html kodunu yazarak “Wrap” seçeneğini seçiyoruz.

Html kodunu kendinize göre şekillendirebilirsiniz ama unutmayın bu kural bütün şirket içinde uygulanacak.

<p><div style=”background-color:#FFEB9C; width:100%; border-style: solid; border-color:#9C6500; border-width:1pt; padding:2pt; font-size:10pt; line-height:12pt; font-family:’Calibri’; color:Black; text-align: left;”><span style=”color:#9C6500″; font-weight:bold;>UYARI:</span> Bu e-posta kuruluşun dışından geldi. Göndereni tanımadığınız ve içeriğin güvenli olduğunu bilmediğiniz sürece bağlantıları tıklamayın veya ekleri açmayın.</div><br></p>

Aşşağıdaki gibi ayarları uyguladıktan sonra kaydediyoruz Office 365 kurallarının uygulanması için bir süre beklememiz gerekiyor kurallar anında uygulanmayacaktır.

Test ettiğimde e-posta içerinde uyarının aşağıdaki gibi gözüktüğünü doğruluyorum. Bundan sonra kurum dışından gelen tüm postalarda bu uyarı gözükecektir.

Burada önemli bir detay var, kurum içinde smtp servisinin kullandığı public adresleri dışında tutmanızı öneririm, aksi bir durumda bu kural smtp servisinin gönderdiği e-postalarda da gözükecektir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »