Forcepoint Mail Gateway’de Nasıl Bir Maili’I Release Edebilirim?

Forcepoint Mail Gateway kullanımınız mevcutsa, kullanıcılarınıza gelen mailler veya kullanıcılarınızın gönderdiği mailler Forcepoint Mail Gateway tarafından blocklanıyor olabilir. Forcepoint Mail Gateway’in karantinaya aldığı mailleri nasıl release edebileceğinizi bu makalemde ekran görüntüleri ile birlikte basit aıdmlarla anlatmaya çalışıyor olacağım.

Bu işlemimiz için öncelikle Forcepoint Mail Gateway’e browserımız üzerinden login olmamız gerekmektedir. Login olduktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi yukarıdaki “EMAIL” sekmesine tıklayarak buradan “Message Center” kırılımına tıklamamız gerekiyor;

Forcepoint-Mail-Gatewayde-Nasil-Bir-MailiI-Release-Edebilirim-1

Akabinde karşımıza gelecek olan “Search” ekranında, blocklanan maillerimizi bulmamız için filtrelemeyi kullanmamız gerekecektir. Şu an için kullanıcılarımdan gelen bir problem olmadığı için örnek olabilmesi adına ben bu filtrelemeyi son 7 gün içinde karantinaya aldığın tüm mailleri göster bana diyerek Forcepoint’e bunun sorgusunu çıkartmasını söylüyorum;

Forcepoint-Mail-Gatewayde-Nasil-Bir-MailiI-Release-Edebilirim-2

Bu alanın açıklamaları şu şekilde olabilir;

Search: Karantinaya alınan mailler, Kabul edilen mailler veya tüm mailler şeklinde seçim yapabildiğiniz kısım.

Show: “All Messages” olmasında fayda olacaktır. Bu kısımda diğer iki seçenek olarak karşınıza gelecek olanlar ise kontrol edilmiş veya kontrol edilmemiş mailler olacaktır, ancak tüm mailleri göster demeniz yararınıza olacaktır aradığınız karantinaya alınan maili bulabilmeniz açısından.

Date sent: Hangi tarih aralığında gelen veya gönderilen mailler için sorgulama yaptığınızı seçtiğiniz alandır. Son 1 saat, bugün, dün veya bugün, son 7 gün, bu ay içinde veya son 30 gün gibi seçimler yapabilirsiniz.

From: Ben buraya * koydum çünkü sizlere bir örnek gösterebilmek için tüm mailleri çekmem gerekli dolayısıyla * koyarak tüm mailleri de görebilrisiniz veya bu alana gönderenin mail adresini yazarak sorgu sonuçlarını daha az sayıda alabilir ve aradığınız maile ulaşabilirsiniz.

To: Ben buraya yukarda bahsetmiş olduğum sebepten dolayı yine * koyarak ilerledim. Sizler buraya alıcı mail adresini yazarak bu sorgunuzu çalıştırabilirsiniz.

Subject: Mail konusu üzerinden de sorgu çektirebilirsiniz fakat “From ve “To” kısımları yeterli olacaktır belki nadiren “Subject” alanını kullanabilirsiniz dilerseniz.

Email direction: “Inbound” veya “Outbound” olarak seçim yapabileceğiniz kısımdır. Gelen maillerde veya giden maillerde bu sorguyu çalıştırmanıza olanak sağlayacaktır. Örnek verebilmem için ben kısmı değiştirmedim ve “Inbound” olarak sorgumu çalıştırıyor olacağım. Ayrıca “Both” seçeneğini seçerek hem gelen hem giden mailleri de filtrelettirebilirsiniz tabii ki.

Results per page: Sorguyu tamamladığında, 1 sayfa içinde kaç adet sonuç göstermesini istediğinizi seçebileceğiniz kısımdır.20, 50, 100 ve 200 olarak seçim yapmanız olanak sağlayacaktır.

Show deleted messages: Silinen mesajları da sorguya dahil etmek isteyip istemediğinize karar verebileceğiniz alandır. Örneğimde ben bu kısmı işaretlemiyor olacağım.

Ve alt kısımdaki “General, AntiVirus, ThreatSeeker, Antispam, Content Filter ve Encryption” başlıkları altında da gelişmiş şekilde filtreleme yapabileceğiniz alandır. Burada tüm karantinaya alınan mailleri görmek istediğim için default olarak gelen şekilde bırakıyor(hepsi seçişi durumda) ve en alttaki “Search” butonuna tıklıyorum.

Sorguyu bitirdikten sonra karşınıza gelecek olan ekranın bir örneğini ise aşağıda görebilirsiniz;

Forcepoint-Mail-Gatewayde-Nasil-Bir-MailiI-Release-Edebilirim-3

Bu alanın açıklamaları ise şu şekildedir;

From: Mailin kimden geldiğini gösteren alandır.

To: Mailin kime gönderildiğini gösteren alandır.

Subject: Gönderilen mailin konusunu gösteren alandır.

Date / Time: Gönderilen mailin hangi gün hangi saatte gönderildiğini gösteren alandır.

Spam Score: Gönderilen mailin Forcepoint’e göre spam skorudur.

Issue: Gönderilen mailin neden blocklandığını gösteren alandır.

Action: Gönderilen mailin karantinaya alındığını gösteren alandır. Sorgu sayfasını ayarlarken “All Messages” deseydik burada, “Accepted” olan mailleri de gösteriyor olacaktı fakat sadece karantinaya aldıklarını göster şeklinde filtrelediğimiz için “Action” kısmında sadece “quarantined” olarak sorgu sonuçları karşımıza çıkıyor olacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra eğer bahsedilen mail Forcepoint Mail Gateway tarafından blocklanıp karantinaya alındıysa, bu sorgu sonucunda ilgili maili görüyor olacaksınız. Bu maili karantinadan çıkarmak için ise izlemeniz gereken adım aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, ilgili maili sol kısmından işaretleyerek “Action” seçeneği ile müdahalenizi seçip “Go” butonuna basarak işlemi başlatmak olacaktır. “Action” kısmından seçebileceğiniz farklı durumlar mevcut olup, bu mail özelinde sadece bu maili karantinadan çıkartmak istiyorsanız “Release” diyebilirsiniz. Veya bu mail düzenli olarak gelen bir mail ise “Release (no further processing) “ seçeneğini seçerek tekrar bu mailin karantinaya düşmemesini de sağlayabilirsiniz. Ek olarak bu maili karantinadan çıkartmadan “Forward To” action ını seçip belirleyeceğiniz kişiye sistem yöneticisi olarak siz gönderebilirsiniz de.

Ben bu mail için herhangi bir release işlemi yapıyor olmayacağım. Ancak seçimlerinizi yapıp “Go” butonuna tıkladıktan sonrasında karşınıza işlemin tamamlandığına dair bildirim gelecektir ve bu ilgili maili release etmiş olacaksınızdır. “Go” butonuna basmadığım için bu bildirimin ekran görüntüsünü ekleyemiyorum 😊

Forcepoint-Mail-Gatewayde-Nasil-Bir-MailiI-Release-Edebilirim-4

Forcepoint Mail Gateway üzerinden mail release etme işlemleri bu adımlardan oluşmaktadır. Umarım faydası dokunacak bir makale olmuştur.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
En İyi 10 DDoS Saldırı Trendi
Siber Güvenlik

En İyi 10 DDoS Saldırı Trendi

Temmuz 29, 2021 7:38

En Son DDoS Saldırılarını ve Etkilerini Keşfedin Giriş Dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarının hacmi,...

Zimbra Sunucu Hataları E-posta Yağmalamasına Yol Açabiliyor
Siber Güvenlik

Zimbra Sunucu Hataları E-posta Yağmalamasına Yol Açabiliyor

Temmuz 28, 2021 1:40

Eski sürümler dışında şimdi yamalanan iki hata, saldırganların Zimbra sunucusunu kötü amaçlı bir e-posta...

En Son Gelen APPLE Güncellemelerinde ZERO-DAY Açığı Bulundu
Siber Güvenlik

En Son Gelen APPLE Güncellemelerinde ZERO-DAY Açığı Bulundu

Temmuz 28, 2021 1:26

Apple şirketi iPhone, iPad ve Mac Kullanıcılarını, Saldırganların cihazlardaki kritik bellek bozulması kusurunu önlemek...

Penetrasyon testi nedir?
Siber Güvenlik

Penetrasyon testi nedir?

Temmuz 28, 2021 8:53

Penetrasyon testi tanımı Penetrasyon testi (sızma testi veya etik bilgisayar korsanlığı olarak da bilinir),...

SEO İşinizi Nasıl Büyütebilir?
SEO (Search engine optimization)

SEO İşinizi Nasıl Büyütebilir?

Temmuz 27, 2021 7:19

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da adlandırılan SEO, iş dünyasını kasıp kavuran teknik bir süreçtir. Birçok...

SentinelOne Endpoint Security
Siber Güvenlik

SentinelOne Endpoint Security

Temmuz 26, 2021 8:18

SentinelOne Endpoint Security SentinelOne Singularity güvenlik platformu, bilgi varlıklarını günümüzün karmaşık tehditlerine karşı korumanın...

SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı
Siber Güvenlik

SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı

Temmuz 25, 2021 8:23

SentinelOne Singularity Signal ile Veriye Dayalı Tehdit İstihbaratı Günümüzde birçok kuruluş, savunmalarını güçlendirmek için...

SentinelOne ActiveEDR
Siber Güvenlik

SentinelOne ActiveEDR

Temmuz 24, 2021 1:36

SentinelOne ActiveEDR Güçlü görünürlük, otonom algılama, otomatik yanıt, ve proaktif avlanma—Basitleştirilmiş Kurumsal güvenlik ekipleri,...

FortiExtender- Güvenli 5G ve LTE Kablosuz WAN Genişletici
Network

FortiExtender- Güvenli 5G ve LTE Kablosuz WAN Genişletici

Temmuz 23, 2021 1:52

FortiExtender- Güvenli 5G ve LTE Kablosuz WAN Genişletici Gelecek kablosuz ve 5G ve yenilikçi...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.