ozztech_logo_white

FortiMail’e Nasıl Exchange ve LDAP Sunucusu Ekleyebilirim?

FortiMail ile spam maillerin önüne geçmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için öncelikle Exchange sunucunuzu FortiMail’e eklemeniz gerekecektir. Bu makalemde FortiMail Exchange ve LDAP Sunucusu nasıl ekleyebilirsiniz ekran görüntüleriyle birlikte basitçe anlatmaya çalışacağım.

Zaman bulabilmem durumunda, FortiMail’de yapabileceğimiz “AntiSpam, AntiVirüs, Content” vs gibi ayarlamalarımızı da ekran görüntüleri ile birlikte anlatmaya çalışacağım. Umarım zaman bulabiliyor olurum ????

Bu işlem için öncelikle FortiMail GUI’sinden “Domain & User” ana menüsü altından “Domain” kırılımına girip “New” butonuna tıklayarak ekleme adımına geçiyoruz. Aşağıdaki örnek ekran görüntüsünü baz alabilirsiniz;

FortiMail Exchange ve LDAP Sunucusu

Bu alanın açıklamaları şöyledir;

Domain Name: Domain yapınızda kullandığınız FQDN.

Relay type: Host olarak seçip devam edebilirsiniz. MX Record ile farklı bir domaindeki exchange sunucunuzu da kullanabilrisiniz, tabii bunun için exchange sunucunuza relay ayarlaması yapıyor olmanız gerekecektir.

STMP Server: Exchange sunucunuzun IP adresi veya FQDN’i.

Port: FortiMail’in Exchange Sunucunuzla hangi port üzerinden haberleşeceğinin bilgisi.

Recipient Address Verification: Mail alan kullanıcıların hangi profil ile belirleneceğini seçeceğiniz alandır. “Use LDAP server” seçeneği ile devam ediyoruz.

LDAP Options: Bu kısımda da “User Allias / address mapping profile” kısmında ekleyiyor olacağımız LDAP profilimizi seçip diğer ayarlarımızı düzenlemek istiyorsak düzenleyerek “OK” butonuna basarak Exchange Sunucumuzu FortiMail’e tanımlamış oluyoruz. Bu konfigürasyon dışında kalan ayarlamaları kendi yapımda ben değiştirmedim, defaultta bırakarak devam ettim. Ancak bu alandan “DKIM” ayarlarınız dahil ayarlama yapabileceğiniz bir çok alan da yer alıyor tabii ki.

Tüm bu işlemlerden sonra, Exchange Sunucumuzu FortiMail’e eklemiş oluyoruz. Akabinde LDAP Sunucumuzu da yine aşağıdaki örneğini verdiğim ekran görüntüsünde de görebileceğiniz adımlarla ekleyebiliriz. Bunun için ise yine FortiMail GUI’si üzerinden “Profile” ana menüsü altından “LDAP” kırılıma gelerek “New” butonuna tıklayarak konfigürasyonumuzu yapıyoruz;

FortiMail Exchange ve LDAP Sunucusu

Bu alandaki açıklamalar ise şöyledir;

Profile name: Bu LDAP Profilinize vereceğiniz isimdir.

Server name/IP: LDAP Sunucunuzun FQDN’I veya IP Adresi.

Port: FortiMail’in LDAP Sunucunuzla hangi port üzerinden LDAP sorgusu çekeceğinin bilgisi(Bu port 389 numaralı LDAP portudur.)

FallbackServer name/IP: Secondary bir LDAP Sunucunuz varsa ki olmalı ???? bunun FQDN veya IP Adresi ve Port bilgisidir.

Base DN: Domain’inizin DN bilgisidir. Bu bilgiye, Active Directory üzerinde domaininiz üzerine sağ tıklayarak, “Attributes Editor” kısmında “DN” kısmının karşısında yazan bilgi ile erişebilirsiniz.

Bind DN: FortiMail’in LDAP Sunucunuzla haberleşirken kullanacağı servis accountunun “DN” bilgisidir. Bu bilgiye de yine aynı şekilde Active Directory üzerinde bu service accountunuza sağ tıklayarak “Attributes Editor” kısmından erişebilirsiniz. Eğer bir service accountunuz yoksa, bu işlemler için bir service account oluşturmanızı tavsiye ederim, yapınızdaki admin bir kullanıcı yerine bir service accountunuzun olması daha sağlıklı olacaktır bu işlemleriniz için.

Bind password: Yukarda bahsettiğim service accountunuzun şifre bilgisidir.

Kendi yapımda kalan ayarlamaları ben yine default olarak bırakarak kullanıyorum. Fakat ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere, “User Authentication Options” ayarlamasını yapmış durumdayım. Bu alanın örnek ekran görüntüsünü de aşağıda görebilirsiniz;

FortiMail Exchange ve LDAP Sunucusu

FortiMail’in “Search user and try bind DN” seçeneği ile kendi yapımda kullanımını sağlıyorum. Bu demek oluyor ki, kullanıcılarımı authenticate ederken üst adımda FortiMail’e verdiğim service account bilgilerimi kullanarak LDAP ortamıma ulaşıp kullanıcı maillerinde işlemlerini yap. FortiMail Exchange ve LDAP Sunucusu nasıl ekleyebileceğinizi anlatmaya çalıştım umarım işinize yarayacaktır. Başka yazılarımızı okumanız için blog kısmımıza bekleriz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »