ozztech_logo_white

FortiNAC’a Nasıl LDAP Sunucusu Ekleyebilirim?

Bu makalemde; FortiNAC’a LDAP ekleyebilmemiz için basitçe ekran görüntüleri ile adımları anlatmaya çalışacağım. FortiNAC ile Firewallunuzu da bağlayarak, security gruplarındaki kullanıcılarınızın switchlerindeki portlarının FortiNAC üzerinden sizin belirleyeceğiniz kurala göre DHCPniz üzerinden IP almasını ve firewallunuz üzerinde bu networkünüz için yazdığınız kurallar ile kullanıcınızın işlem yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu durumda FortiNAC kullanmadan önce büyük bir yapınız varsa network segmentasyonu yaparak hatta mümkünse kullanıcı gruplarını bile (örneğin; yönetim, bilgi işlem, standard user vs gibi) ayrıştırarak FortiNAC’I kullanmanız çok daha güvenli ve hoş olacaktır ????

Daha sonraki makalelerimde de bu ayrıştırdığınız kullanıcı gruplarınızın FortiNAC üzerindeki konfigürasyonlarının nasıl yapılabileceğini de anlatmaya çalışacağım eğer buna vakit bulabilirsem ????

Bunun için FortiNAC GUI üzerinden “System” Ana menüsünün altındaki “Settings” kırılımından “Authentication” kısmındaki “LDAP” sekmesine gelerek alt tarafta bulunan “Add” butonuna tıklıyoruz ve örnek görseldeki gibi kendi yapınıza uygun bir şekilde düzenleyip FortiNAC’a LDAP Sunucumuzu ekliyoruz.

FortiNAC’a LDAP

Bu kısımdaki açıklamalar şöyledir;

Name: LDAP Sunucumuzun FQDN’i.

Primary IP: LDAP Sunucumuzun IP Adresi.

MAC Address: LDAP Sunucumuzun MAC Adresi.

LDAP Login: LDAP Sunucumuz ile FortiNAC’ın haberleşebilmesi için bir service account oluşturabiliriz ve bu account bilgilerinin kullanıcı adı buraya girilmelidir.

LDAP Password: Yukarıda oluşturduğumuz hesabın şifre bilgisidir.

FortiNAC’a LDAP

Aynı sayfadayken “User Attributes” kısmına geldiğimizde FortiNAC’ın LDAP Sunucumuz üzerinden kullanıcı bilgilerinden hangi alanları okumasına gösterdiğimiz yeri görebiliriz ve konfigürasyonu yukardaki ekran görüntüsünde gördüğünüz şekilde olabilir.

FortiNAC’a LDAP

Aynı şekilde “Group Attributes” kısmından ise FortiNAC’ın bu sefer LDAP üzerindeki grupların hangi bilgilerini okuyabileceğini belirterek “Search Branches” sekmesine gelip aşağıdaki konfigürasyonu yapabiliriz. Bu ayarlama da LDAP Sunucumuzda kullanıcı ve grupları hangi OU altından çekmesi gerektiğini belirlediğimiz ayarımızdır. Örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

FortiNAC

Son adım olarak ise “Select Groups” kırılımımız var, bu alandan ise FortiNAC’ta hangi grupları dahil etmek istediğimizi belirleyip “OK” butonuna tıklayarak LDAP Sunucumuzu ekleme işlemini sonlandırıyoruz.

FortiNAC

Önemli bir not olarak eklemem gereklidir ki, FortiNAC üzerinden switchlerinizde yaptırdığınız değişiklikler kaydedilmemektedir. FortiNAC ile switchinizde bir değişiklik yaptığınız taktirde, işlemleriniz bittikten sonra switchinize bağlantı sağlayarak “write memory” veya switchinizde mevcut konfigürasyonu kaydetme komutunuz hangisi ise bu komutunuzla mevcut switch ayarlarınızı kaydetmeniz gerekmektedir. Lütfen bu adımı unutmayınız ve atlamayınız. Aksi halde, FortiNAC üzerinden yaptırdığınız değişiklikler switchleriniz üzerinde kaydedilmeyecektir. Bu da böyle bir best practicetir ????

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »