OzzTech - SAN ve NAS Depolama Arasındaki Fark Nedir?

SAN ve NAS Depolama Arasındaki Fark Nedir?

Veri ve bilgi için son teknoloji depolama çözümlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kuruluşların seçim yapabilecekleri depolama seçenekleri çoğaldı. Depolama Alanı Ağı (SAN) ve Ağa Bağlı Depolama (NAS), en belirgin ve çoğu zaman karıştırılan depolama sistemi türlerinden ikisidir.

Her ikisi de kendi avantajlarıyla birlikte gelir. Her ikisi de farklı işletmeler için farklı gereksinimlere uygundur. Tek sorun, hangisinin size en uygun olduğuna karar vermek. Depolama çözümleri seçiminin genel depolama stratejilerinizi büyük ölçüde etkilediğini unutmayın. Öyleyse, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için her bir çözümü ve aralarındaki farkları inceleyelim.

Başlangıç olarak, hem NAS (Ağa Bağlı Depolama) hem de SAN (Depolama Alanı Ağı), depolanan verileri aynı anda birden çok kullanıcıya sağlamak için geliştirilmiştir. Her ikisi de bir grup kullanıcı için özel depolama sağlamaktadır. Ancak, depolama yöntemleri çok farklıdır.

NAS (Ağa Bağlı Depolama)

NAS, kablolu olarak veya NAS görevi gören kablosuz bir cihaz aracılığıyla ağa bağlanan bir depolama parçasıdır. NAS, iş gereksinimlerinize göre yedekleme veya çeşitli farklı yapılandırmalar için ayarlanabilen birden çok sabit disk içerir. NAS, donanım tabanlı bir NAS depolama cihazını simüle etmek için ücretsiz araçlar kullanılarak yazılım tabanlı bir cihaz olarak da kurulabilir.

NAS, bir ağdaki birden çok cihaza dosya tabanlı veri depolama hizmetleri sağlayan dosya düzeyinde bir depolama teknolojisidir. Özel bir ağ olan SAN'ın aksine, paylaşılan bir ağdır. NAS'ı kullanmanın bazı büyük avantajları vardır. Sunucu konsolidasyonu nedeniyle birden fazla sunucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırır, dosya depolamayı kullanmak (blok depolamanın aksine) uygun maliyetli ve düşük bütçeli bir seçenektir ve son olarak NAS'ın kurulumu inanılmaz derecede kolaydır.

NAS'ın Faydaları

  • Uygun maliyetli olması
  • Uzaktan verilere kolayca ulaşım ve 7/24 erişim
  • Ölçeklenebilir ve esnek olması
  • Yedek depolama mimarisi bulundurması
  • Bulut/diğer cihazların otomatik olarak yedeklemesi

SAN (Depolama Alanı Ağı)

SAN, esas olarak, sunucuya özel bir ağ üzerinden bağlanan bir dizi disktir. SAN ile, tıpkı yerel sabit diskinizmiş gibi, depolamaya doğrudan erişim elde edersiniz. Bu, doğru şekilde yapılandırıldığı takdirde SAN'ı inanılmaz derecede hızlı bir depolama çözümü haline getirebilir.

SAN altyapısı, fiber optik, özel bağlantı donanımı ve kurumsal düzeyde depolama sistemlerinden oluşan özel bir ağdan oluşur. SAN ağını yönetmek için düşük seviyeli blok protokolleri, FC anahtarları, optik kablolar ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

SAN'ın uygulanması maliyetli ve biraz daha karmaşık olsa da, yüksek hızlı sunucu işlemleri ve veri yönetimi için çok iyi hizmet sağlar. SAN'lar ayrıca kuruluşların depolama kaynaklarını kolayca tahsis etmelerini ve yönetmelerini sağlayarak verimliliği optimize eder. Birçok sanal özel sunucu barındırma sağlayıcısı, müşteri verilerini depolamak için SAN kullanır. Onlara yüksek hız ve verimli bir depolama çözümü sağlar.

SAN'ın Faydaları

  • İnanılmaz hızlı veri erişimi sağlaması
  • Depolama için özel ağ  sağlaması (LAN üzerindeki baskıyı azaltır)
  • Kapsamı genişletilebilir olması
  • Dosyalara blok düzeyinde erişim sağlaması

NAS ve SAN arasındaki farklar

SAN ve NAS Depolama Arasındaki Fark Nedir

SAN ve ağa bağlı depolama (NAS), ağ tabanlı depolama çözümleridir. SAN tipik olarak Fiber Kanal bağlantısını kullanır, NAS ise standart bir Ethernet bağlantısı aracılığıyla ağa bağlanır. Bir SAN, verileri blok düzeyinde depolarken, NAS verilere dosya olarak erişir. Bir istemci işletim sisteminde, SAN bir disk olarak görünür ve kendi ayrı depolama aygıtları ağı olarak bulunurken, NAS bir dosya sunucusu olarak görünür. SAN, veritabanları gibi yapılandırılmış iş yükleriyle ilişkilendirilirken, NAS genellikle video ve tıbbi görüntüler gibi yapılandırılmamış verilerle ilişkilendirilir.

Çoğu kuruluş iş yüklerine veya uygulamalarına göre hem NAS hem de SAN'ı kullanır. NAS veya SAN kullanımı, nihayetinde işin gereksinimlerine veya sistem formatına bağlıdır. Uzun mesafeli okuma/yazma işlemleri için NAS kullanılırken, hızlı performans, blok düzeyinde depolama için SAN kullanılır.

İşletmeler büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, ölçeklenebilir, esnek ve iyi performans gösteren depolama çözümlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Hem NAS hem de SAN, farklı şekillerde de olsa bu gereksinimlere uygundur.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.