ozztech_logo_white

SAN ve NAS Depolama Arasındaki Fark Nedir?

Veri ve bilgi için son teknoloji depolama çözümlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kuruluşların seçim yapabilecekleri depolama seçenekleri çoğaldı. Depolama Alanı Ağı (SAN) ve Ağa Bağlı Depolama (NAS), en belirgin ve çoğu zaman karıştırılan depolama sistemi türlerinden ikisidir.

Her ikisi de kendi avantajlarıyla birlikte gelir. Her ikisi de farklı işletmeler için farklı gereksinimlere uygundur. Tek sorun, hangisinin size en uygun olduğuna karar vermek. Depolama çözümleri seçiminin genel depolama stratejilerinizi büyük ölçüde etkilediğini unutmayın. Öyleyse, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için her bir çözümü ve aralarındaki farkları inceleyelim.

Başlangıç olarak, hem NAS (Ağa Bağlı Depolama) hem de SAN (Depolama Alanı Ağı), depolanan verileri aynı anda birden çok kullanıcıya sağlamak için geliştirilmiştir. Her ikisi de bir grup kullanıcı için özel depolama sağlamaktadır. Ancak, depolama yöntemleri çok farklıdır.

NAS (Ağa Bağlı Depolama)

NAS, kablolu olarak veya NAS görevi gören kablosuz bir cihaz aracılığıyla ağa bağlanan bir depolama parçasıdır. NAS, iş gereksinimlerinize göre yedekleme veya çeşitli farklı yapılandırmalar için ayarlanabilen birden çok sabit disk içerir. NAS, donanım tabanlı bir NAS depolama cihazını simüle etmek için ücretsiz araçlar kullanılarak yazılım tabanlı bir cihaz olarak da kurulabilir.

NAS, bir ağdaki birden çok cihaza dosya tabanlı veri depolama hizmetleri sağlayan dosya düzeyinde bir depolama teknolojisidir. Özel bir ağ olan SAN’ın aksine, paylaşılan bir ağdır. NAS’ı kullanmanın bazı büyük avantajları vardır. Sunucu konsolidasyonu nedeniyle birden fazla sunucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırır, dosya depolamayı kullanmak (blok depolamanın aksine) uygun maliyetli ve düşük bütçeli bir seçenektir ve son olarak NAS’ın kurulumu inanılmaz derecede kolaydır.

NAS’ın Faydaları

  • Uygun maliyetli olması
  • Uzaktan verilere kolayca ulaşım ve 7/24 erişim
  • Ölçeklenebilir ve esnek olması
  • Yedek depolama mimarisi bulundurması
  • Bulut/diğer cihazların otomatik olarak yedeklemesi

SAN (Depolama Alanı Ağı)

SAN, esas olarak, sunucuya özel bir ağ üzerinden bağlanan bir dizi disktir. SAN ile, tıpkı yerel sabit diskinizmiş gibi, depolamaya doğrudan erişim elde edersiniz. Bu, doğru şekilde yapılandırıldığı takdirde SAN’ı inanılmaz derecede hızlı bir depolama çözümü haline getirebilir.

SAN altyapısı, fiber optik, özel bağlantı donanımı ve kurumsal düzeyde depolama sistemlerinden oluşan özel bir ağdan oluşur. SAN ağını yönetmek için düşük seviyeli blok protokolleri, FC anahtarları, optik kablolar ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

SAN’ın uygulanması maliyetli ve biraz daha karmaşık olsa da, yüksek hızlı sunucu işlemleri ve veri yönetimi için çok iyi hizmet sağlar. SAN’lar ayrıca kuruluşların depolama kaynaklarını kolayca tahsis etmelerini ve yönetmelerini sağlayarak verimliliği optimize eder. Birçok sanal özel sunucu barındırma sağlayıcısı, müşteri verilerini depolamak için SAN kullanır. Onlara yüksek hız ve verimli bir depolama çözümü sağlar.

SAN’ın Faydaları

  • İnanılmaz hızlı veri erişimi sağlaması
  • Depolama için özel ağ  sağlaması (LAN üzerindeki baskıyı azaltır)
  • Kapsamı genişletilebilir olması
  • Dosyalara blok düzeyinde erişim sağlaması

NAS ve SAN arasındaki farklar

SAN ve NAS Depolama Arasındaki Fark Nedir

SAN ve ağa bağlı depolama (NAS), ağ tabanlı depolama çözümleridir. SAN tipik olarak Fiber Kanal bağlantısını kullanır, NAS ise standart bir Ethernet bağlantısı aracılığıyla ağa bağlanır. Bir SAN, verileri blok düzeyinde depolarken, NAS verilere dosya olarak erişir. Bir istemci işletim sisteminde, SAN bir disk olarak görünür ve kendi ayrı depolama aygıtları ağı olarak bulunurken, NAS bir dosya sunucusu olarak görünür. SAN, veritabanları gibi yapılandırılmış iş yükleriyle ilişkilendirilirken, NAS genellikle video ve tıbbi görüntüler gibi yapılandırılmamış verilerle ilişkilendirilir.

Çoğu kuruluş iş yüklerine veya uygulamalarına göre hem NAS hem de SAN’ı kullanır. NAS veya SAN kullanımı, nihayetinde işin gereksinimlerine veya sistem formatına bağlıdır. Uzun mesafeli okuma/yazma işlemleri için NAS kullanılırken, hızlı performans, blok düzeyinde depolama için SAN kullanılır.

İşletmeler büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe, ölçeklenebilir, esnek ve iyi performans gösteren depolama çözümlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Hem NAS hem de SAN, farklı şekillerde de olsa bu gereksinimlere uygundur.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »