ozztech_logo_white

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?

Etkili ağ izleme ve trafik yönetimi, en yüksek ağ performansını sağlamak için hayati önem taşır. SFlow, NetFlow ve SNMP ağ trafiğini izlemek için farklı yollar sunarken, zaman zaman bir soru ortaya çıkıyor: SFlow vs NetFlow vs SNMP, hangisi daha iyi? Bu makale, SFlow ile NetFlow, SFlow ile SNMP ve NetFlow ile SNMP arasındaki farkları ele alarak soruyla ilgili bazı bilgiler sağlayacaktır. Ancak, en iyi çözüm her zaman ağınızın durumuna ve kullandığınız kaynaklara bağlıdır.

SFlow vs NetFlow: Çoklu Protokol için SFlow, Daha Doğru sonuçlar için NetFlow

SFlow vs NetFlow, bu iki akış protokolü arasındaki tartışma uzun yıllardır sürüyor. SFlow, InMon Corporation tarafından geliştirilmiştir. SFlow’un popülaritesinin artmasına izin veren birçok farklı anahtar ve ağ yönlendiricisi platformuyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. SFlow, donanımda yerleşik olarak bulunan, CPU ve bellekteki yükü ortadan kaldıran özel bir yonga kullanır. SFlow örnek tabanlıdır, bu nedenle arabirim başına trafiğin %100’ünün doğru şekilde tespit etmesi neredeyse imkansızdır.

Netflow nedir? NetFlow, Cisco tarafından geliştirilen tescilli bir teknoloji olarak piyasaya çıkmıştır. Ağ cihazlarının IP Flow verilerini bir NetFlow toplayıcıya/NetFlow analizörüne toplanması, işlenmesi ve daha ayrıntılı incelenmesi için Cisco anahtarlarına ve yönlendiricilerine sunulur. NetFlow, CPU üzerinde çok küçük bir etkiye sahip olmasına rağmen, cihaz aracılığıyla kimin iletişim kurduğunu belirlemede neredeyse %100 doğru olabilir.

SFlow ile NetFlow arasındaki en önemli fark, SFlow’un ağ katmanından bağımsız olması ve her şeyi örnekleme ve OSI katmanı 2-7’den gelen trafiğe erişme yeteneğine sahip olması, NetFlow’un ise yalnızca IP trafiğiyle sınırlı olmasıdır. SFlow’u NetFlow’a karşı seçmekte tereddüt ediyorsanız, şu maddeleri hesaba katmanız gerekebilir:

  • Ağınız çok protokollü bir ortamı destekliyorsa, SFlow protokolünü ve anahtarlarını kullanabilirsiniz.
  • Ağınız yalnızca IP tabanlı trafiği destekliyorsa, bir NetFlow anahtarı kullanmak işlemciniz için daha yararlı olabilir.
  • Ağ trafiği ve sorumluluk konusunda %100 doğruluk istiyorsanız, NetFlow özellikli bir anahtar daha uygun olabilir.

SNMP, SFlow ve NetFlow: Standart için SNMP, Yüksek Trafik Ağı için SFlow/NetFlow

SNMP ve SFlow/NetFlow nedir? Hem SFlow’un hem de NetFlow’un ağ görünürlüğü elde etmek ve bant genişliği kullanımını ölçmek için kullanılabileceğini biliyoruz. Ayrıca yüksek trafikli ağlar ve ileri düzey kullanıcılar için en güçlü izleme seçeneğidir. Öte yandan, SNMP (Basit Ağ Yönetim Protokolü), bant genişliği ve ağ kullanım verilerini toplamanın temel yoludur. Yönlendiricilerin ve anahtarların, bant genişliği kullanımının bağlantı noktası bazında izlenmesi, SNMP’nin en yaygın kullanımı olmasının yanı sıra bellek, CPU yükü vb. gibi cihaz bilgilerinin gözlemlenebilmesini de sağlamaktadır. SNMP, hizmet/protokol tarafından farklılaştırmayı desteklemediğinden, çoğu standart durum için önerilmektedir.

SNMP vs SFlow: SNMP, çoğunlukla ağ izleme için kullanılan çok popüler bir ağ yönetim protokolüdür. Yönlendiriciler/anahtarlar üzerindeki performans yönetimi ile ilgili olarak, özellikle çok protokollü bir durumda, veri trafiğini toplamak, izlemek ve analiz etmek için katmandan bağımsız bir SFlow tercih edilmelidir.

SNMP vs NetFlow: NetFlow, performans toplama ve ağ trafiği yönetimi için daha iyi ölçeklenen SNMP’den daha kompakt bir protokol olarak ortaya çıkıyor. SNMP ile NetFlow arasındaki birkaç büyük fark şunlardır:

  • SNMP gerçek zamanlı olarak kullanılabilir ve NetFlow her akış için başlangıç ve bitiş zamanları sağlasa da, SNMP kadar gerçek zamanlı değildir.
  • NetFlow size bant genişliğini kimin ve neyin tükettiğini söyler, ayrıca SNMP’den çok daha ayrıntılıdır ve bu nedenle NetFlow dışa aktarmaları geçmiş bilgiler için çok daha fazla disk alanı tüketir.
  • SNMP, CPU ve bellek kullanımını toplamak için kullanılabilir ve bu henüz NetFlow kullanılarak yapılamamaktadır.

Özetle

SFlow, NetFlow ve SNMP arasındaki farklar, standart ağ izleme için SNMP, yüksek trafikli ağ trafiği toplama, izleme ve analiz için SFlow/NetFlow. SFlow’a karşı NetFlow’a gelince, çok protokollü ağ için SFlow özellikli veri anahtarını ve gelişmiş doğruluk ve ölçeklenebilirlik gerektiren IP tabanlı trafik için NetFlow’u düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »