ozztech_logo_white

Unifi Controller’ın Başka Bir Cihaz Üzerine Taşınması İşlemi Nasıl Yapılır ?

Unifi Controller sisteminizi sunucu yavaşlaması, değişimi veya başka bir sebep ile farklı bir sunucuya taşımak isteyebilirsiniz. Ozztech olarak bu işlemi nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.

Taşıma işlemi için dışa aktar işlemini kullanarak bu işlemi basitçe nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bu işlemin tek dezavantajı, yeni controller üzerinde default site yerine yeni bir site üzerinde yönetiminizi yapacak olmanızdır, fakat bu network adminler için sorun dahi değildir.

Eğer default site üzerinde çalışmayı istiyorsanız tek yöntem yedek alıp dönmektir fakat malesef bu noktada ciddi sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple import export işlemi en doğru çözümdür.

Unifi Controller Taşıma Gereksinimleri

Taşıma işlemini yapmadan önce eski controller ile yeni controller versiyonlarının aynı olduğuna veya yeni controller’ın daha yüksek bir versiyonda olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Controller sürümünüzü Ayarlar > Denetleyici veya Settings > Controller panelinde görüntüleyebilirsiniz. Eğer daha yüksek bir sürüm (6 ve üzeri) kullanıyorsanız Ayarlar > Sistem Ayarları > Bakım veya Setting > System Settings > Maintenance altında görüntüleyebilirsiniz.

Taşıma öncesi controller cihazınızı eski gui arayüze çekmeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar > Sistem Ayarları veya Settings > System Settings paneline giriş yapılarak Yeni Ayarlar veya New Settings butonu pasif edilir.

Unifi Controller’ın Dışa Aktarım İşlemi

1- Hangi Site’ı dışarıya aktaracaksanız sağ üstten ilgili site seçilir. Örnek Default Site, Manager vb

2- Sol altta bulunan Ayarlar yada Settings butonuna tıklanır.

3- Sol panelde bulunan Site paneline tıklanır.

4- En altta bulunan Site’ı dışarı aktar veya Export Site butonuna tıklanır.

5- Yedekleme dosyası indirilir. İndirilecek olan dosya .inf uzantılı bir dosyadır.

6- Yeni controller açılır ve sağ üstte site alanına tıklandıktan sonra import site butonuna tıklanır.

7- Eski controller üzerinden indirdiğiniz yedek dosyasını seçip import ediniz.

8- Eski controller’a giriş yaparak Migrate site panelini confirm edin.

9- Taşımak istediğiniz tüm cihazları seçin ve controller inform url paneline yeni controller’ın ip adresini yazın.

10- Tüm cihazlar artık yeni sisteme taşındı ve kullanıma hazır.

NOT: Eski controller’da cihazlarının tamamını unutmanız gerekir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »