ozztech_logo_white

Windows 11 Geliyor

Windows 11

Windows 11 hakkında Genel bilgi, avantajları ve dezavantajlarını ele alacağız. Öncelikle Windows 11 Kod Adı: ‘’Sun Valley’’ Microsoft şirketi tarafından geliştirilen NT Tabanlı bir işletim sistemi sürümüdür. 24 haziran 2021 tarihinde tanıtıldı. Sürüm şu an için sadece geliştiriciler için yayımlanmış olup, Şu an hala geliştirme aşamasındadır. Ayrıca Windows 10 kullanıcıları ücretsiz olarak Windows 11’in yükseltmesini Windows update ile beraber gelmesi bekleniyor.

Microsoft Build 2021 Geliştirici konferansında CEO Satya Nadella, Açılış konuşmasında Yeni nesil Windows ile dalga geçti. Ayrıca resmi bir duyurunun çok yakında geleceğini de söyledi. Nadella’nın açılış konuşmasından sadece bir hafta sonra Microsoft, 24 haziran 2021 de Windows 11’i Resmi olarak tanıtıldı.

Ayrıca Microsoft Azure hizmetinin GitHub’daki destek sayfasında Windows 11 ismini resmi olarak doğruladı.

Microsoft, Windows 11’in 2021’in son aylarına doğru piyasaya sürüleceğini de belirtti.

Sistem gereksinimlerine değinecek olursak, Windows 11 TPM 2.0 (Güvenilir Platform Modülü 2.0) güvenlik yardımcı işlemcisine sahip cihazlarda çalışacaktır. Microsoft’a göre,  TPM 2.0 yardımcı işlemcisi,

Bellek ve donanım saldırılarına karşı koruma için ‘’kritik bir yapı taşıdır.’’

Windows 11, Yanlızca 64-Bit işlemcileri destekler. Eski tip BIOS (Legacy BIOS) artık desteklenmemektedir.

Yani demek oluyor ki BIOS ekranından ‘’BOOT MODE’’ kısmından cihazın UEFI moduna alınması gerekecektir.  Sistem gereksinimleri olarak bir diğer konu ise, Windows 11’in en az 1 GHZ hızında 2 çekirdek işlemci, 4 GB Ram, 64 GB Depolama alanı gerektirmesidir.


Windows 11 Sistem Gereksinimleri Tablosu

Windows 11

Windows 11’in kötü yanlarına bakacak olursak, donanım bazlı olarak eski nesil cihazlara artık destek vermeyecek. Donanım tarafında ise İntel işlemcilerinin Coffe Lake ailesi ve üstünü destekleyecek. Ayrıca AMD tarafında ise Ryzen 2000 serisi ve üstü işlemcilerin destekleyeceğini bildirildi. Microsoft eski işlemcilerin çoğu Windows 11’i Rahat bir şekilde çalıştırabilecek olsa bile, Microsoft Sırf eski olduğu için çoğu işlemciye destek vermemiştir. Bu sebepten dolayı Microsoft Ağır eleştirilere maruz bırakılmıştır.

Bu eleştirilerin ardından, Microsoft, Geçtiğimiz günler de yaptığı açıklamada 7.Nesil intel işlemciler ve 1.Nesil AMD Ryzen işlemciler ile Windows 11’I test edeceğini duyurmuştur.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »