OzzTech - Açılış Sayfası Deneyimi

Açılış Sayfası Deneyimi

Arama yapan kullanıcıların arama motorları sonuç sayfasından, sosyal medya veya reklam yayınlarındaki ilgili bağlantıyı tıkladıktan sonra yönlendirildikleri sayfada edindikleri deneyime Açılış Sayfası Deneyimi denir. Açılış Sayfası Deneyimi Seo için önemli bir kavramdır.

Açılış Sayfası Deneyimi İyileştirme Çalışmaları

Sorunsuz ve başarılı bir açılış sayfası deneyimi için aşağıdakileri adımları uygulayabilirsiniz.

Reklam ve anahtar kelimelerin alaka düzeyi açılış sayfası ile uyumlu olmalıdır.

Açılış sayfalarınız hızlı bir şekilde açılıyor olmalıdır. Bu sayfaların ne kadar hızlı açıldığını test etmek için ise Insights aracını rahatlıkla kullanabilir ve sayfa hızını buradan test edebilirsiniz. Sayfanızı yeteri kadar hızlandıramıyorsanız, çeşitli optimizasyonlar yaparak iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.,

Açılış sayfalarınız kullanıcıların sayfada gezinip kullanması için oldukça rahat olmalı ve kullanıcılar aradıkları her şeyi rahatlıkla bulabilmelidirler.

Kopya açılış sayfalarından kaçınmalısınız!

Hizmet ya da ürünlerinizi açılış sayfasının içerisinde net bir şekilde açıklamalısınız! Sayfanızda gereksiz sayılabilecek pop-up’lara yer vermekten kaçının. Bu tür uygulamalar kullanıcılarda göz yorulmasına neden olacaktır.

Alt başlık ile ana başlık birbirleri ile ilintili olmalı; alt başlıkta detaylara yer vermelisiniz.

1- Açılış Sayfası Alaka Düzeyi

İçerik önerilen açıklamaya uygun mu? Kullanıcılar URL’nizi İnternet’te arama motoru sonuç sayfası, sosyal medya yayınları, dahili bağlantılar, Afişler, vb. aracılığıyla bulmuş olabilirler. Açıklama (Reklam içeriği, Bağlantı metni, Meta Açıklama veya herhangi bir şekilde) kullanıcının sayfanızda bulduklarına uygun mu?  Kullanıcı Mercedes otomobillerinin özelliklerini arıyorsa eğer; diğer otomobiller (başka modeller) veya Mercedes E serisi (aynı markanın spesifik bir modeli) hakkında bilgi edinmek istemiyor olabilir. Özgünlük derecesi, sayfadaki kullanıcı memnuniyetinin çok önemli bir göstergesidir.

Hedef kitlenin ihtiyaçları: Herkesi memnun etmeye çalışmak, muhtemelen kimsenin memnun olmamasına yol açacaktır, bu nedenle, hedef kitlenizin kimler olduğuna öncelikle karar vermeli, içeriğinizin gereksinimlerine ve ilgi alanlarına uygun olduğundan emin olmalısınız.

2- Sayfa Yükleme Süresi

Sayfanın yükleme süresi, açılış sayfası deneyimi için önemlidir. Geç yükleme süresi, kullanıcıları sayfanızı tamamen açmadan sayfanızdan çıkmasına neden olmaktadır.

3- Sayfada Gezinme Kolaylığı

Sayfada gezinmenin iki farklı yönü vardır: sayfanızın içerisinden gezinme ve web siteniz üzerinden gezinme. Mobil ziyaretçiler ,ziyaretçilerin önemli bir bölümü olduğundan, mobil ve masaüstü cihazlarda gezinme konusunu ayrı konular olarak düşünmeniz gerekir. Hiçbiri diğerine gölge düşürmemelidir.

4- İçerik Özgünlüğü

Konuyu tamamen bilmeyen kullanıcılar hariç, kullanıcılar daha önce ziyaret edilen sayfalara dayanarak sayfanızdan bazı deneyimler ve beklentiler almaktadır. Kullanıcılarınızı onların beklentilerinin ötesine geçerseniz memnun edebilirsiniz. İçeriğin özgünlüğü, bu zorluğun en büyük çözümlerinden biridir.

5- Açılış Sayfası Tazeliği

Hiç kimse eski bir içeriği okumak istemez (elbette tarihi araştırmacılar hariç). Açılış tazeliği iki farklı yönden değerlendirilebilir:

İçeriğin tazeliği: Diyelim ki, içerik pazarlaması ile ilgili en son kitapları listeleyen bir içerik var fakat listedeki en yeni kitap 2010 yılına ait. Bu, deneyiminizi kesinlikle mahveder. Bu nedenle, kullanıcıya konuyla ilgili en güncel bilgileri sağlamak tazeliğin önemli bir yönü olacaktır.

Bağlamın tazeliği: Aradığınız bir tanımın güncel olması gerekmeyebilir. Örneğin bilinen bir fizik yasası hakkında bir içeriğe erişmek istediniz. Bu içeriğe ait bilgiler onlarca yıl öncesine ait olabilir. Bu durumda içeriğinize yazının yeni olduğunu gösteren çeşitli güncel bilimsel araştırmalara değinerek güncel bir bağlam sağlayabilirsiniz

6- Sayfada Kalma Süresi

Yukarıdaki tüm faktörler bir şekilde kalma süresini etkiler. Öyleyse, kalma süresini bağımsız bir değişken değil, bağımlı bir değişken olarak düşünebilirsiniz. Bununla beraber, yukarıda belirtilenlerin yanı sıra, içeriğin uzunluğu kalış süresini etkileyebilir ve kalış süresini açılış sayfası deneyiminin bir göstergesi olarak düşünmek makul görünmektedir.

7- Sayfa Yapısı

Madde imli listelerin ,H1 ve H2 etiketlerinin, koyu yazı tiplerinin ve grafiklerin kullanılması, daha iyi SEO puanları almanız için önemlidir. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.