OzzTech - Arama Motorları Çalışma Mantığı Nedir?

Arama Motorları Çalışma Mantığı Nedir?

Arama motoru çalışma mantığını anlamak, bir web sitesinin arama sonuçlarında iyi sıralanması için çok önemlidir. Arama motorlarının dilini iyi anlarsak, web aramalarında daha iyi sonuçlar alabiliriz. Arama motorları çalışma prensibi, web sitesi SEO'sunun temelini oluşturur. Çünkü SEO aslında kullanıcı bilgisi ve arama motorlarının okunabilirliğinin toplamıdır.

 SEO'yu daha iyi anlamak için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamalıyız. Arama motoru optimizasyonunu kullanmanın mantığını anlamak, daha iyi sıralamalar elde etmek için gereken bilgileri anlamamıza yardımcı olur. Arama motorları, kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarını döndürmek için birçok işlem gerçekleştirir. Arama motorları internetteki içeriği tarar.

  • Tarama (Crawling)

Tarama, web sitenize bağlı tüm sayfaları alma işlemidir. Bu işlem, Crawler veya spider adı verilen bir yazılım tarafından gerçekleştirilir. Yazılımın  Googlebot olarak adlandırılır. 

Googlebot nedir?

Googlebot, Masaüstü tarayıcı ve Mobil Tarayıcı olmak üzere iki farklı web tarayıcısının genel adına Googlebot denir.

  • Dizine Ekleme (Indexing)

Dizine Ekleme (Indexing), crawling sayesinde elde edilen web sayfaları indeksleme ile listelenir. Bu sayfalardan elde edilen veriler, devasa boyuttaki veri tabanlarından sonra geri elde etmek amacı ile saklanmasına indeksleme denir.

İndeksleme işlemi sayfayı en iyi tanımlayan ifadelerin yani belirli anahtar kelimelere (keywords) atanmasıdır.

  • Sıralama (Ranking)

Sıralama (Ranking), arama isteği geldiğinde arama motorunun yapmış olduğu değerlendirmelerdir. Aratılan sorguyu veri tabanında indeks alan sayfalarla kıyaslar. Bunu yaparken arama motorları algoritmalarının belirlemiş olduğu kriterleri esas alarak yapar.

Bir web siteni çok daha iyi bir sıralama alması için o siteye gerekli arama motoru kriterleri uygulanarak yapılan tüm çalışmalar SEO olarak adlandırılır. Arama motoru optimizasyonu yapmak sıralama bekleyen internet siteleri için süreci daha çabuk bir duruma getirir. Bu sayede arama sonuçlarında web sayfalarını arama motorlarının daha hızlı keşfetmesi sağlanır. İyi bir sıralama almak için evvela SEO nedir sorusunun ne olduğunu iyi kavramak gerekir. Bu sayede bir sayfayı arama sonuçlarında nasıl bir çalışma sonrası göstereceği performansı anlayabiliriz.

  • Alaka Düzeyi (Calcuating Reavancy):​

Aradığınız sorgu yüksek ihtimalle birden çok web sayfasında bulunmaktadır. Bu durumda arama motoru, aradığınız kelimelerin kendi veri tabanında indekslenmiş olan web sitelerinin örtüşme (alaka) düzeylerini hesaplar. Son olarak en iyi eşleşmeleri SERP arama motoru sonuç sayfası olarak browser da gösterir.

Bir web sayfasında içerik, arama yapan kullanıcının aradığı sorgunun amacına uyma seviyesine denir.

  • Alıntı Yapma:​

Web sayfaları içeriklerini destekleyecek farklı sitelerden alıntılar yapması, sayfalarını başka siteler ile bağlantı kurarak desteklemesi, sitenin daha güvenilir bir site olduğunu anlatan önemli bir faktördür.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected]net adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.