ozztech_logo_white

Arama Motorları Çalışma Mantığı Nedir?

Arama motoru çalışma mantığını anlamak, bir web sitesinin arama sonuçlarında iyi sıralanması için çok önemlidir. Arama motorlarının dilini iyi anlarsak, web aramalarında daha iyi sonuçlar alabiliriz. Arama motorları çalışma prensibi, web sitesi SEO’sunun temelini oluşturur. Çünkü SEO aslında kullanıcı bilgisi ve arama motorlarının okunabilirliğinin toplamıdır.

 SEO’yu daha iyi anlamak için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamalıyız. Arama motoru optimizasyonunu kullanmanın mantığını anlamak, daha iyi sıralamalar elde etmek için gereken bilgileri anlamamıza yardımcı olur. Arama motorları, kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarını döndürmek için birçok işlem gerçekleştirir. Arama motorları internetteki içeriği tarar.

  • Tarama (Crawling)

Tarama, web sitenize bağlı tüm sayfaları alma işlemidir. Bu işlem, Crawler veya spider adı verilen bir yazılım tarafından gerçekleştirilir. Yazılımın  Googlebot olarak adlandırılır. 

Googlebot nedir?

Googlebot, Masaüstü tarayıcı ve Mobil Tarayıcı olmak üzere iki farklı web tarayıcısının genel adına Googlebot denir.

  • Dizine Ekleme (Indexing)

Dizine Ekleme (Indexing), crawling sayesinde elde edilen web sayfaları indeksleme ile listelenir. Bu sayfalardan elde edilen veriler, devasa boyuttaki veri tabanlarından sonra geri elde etmek amacı ile saklanmasına indeksleme denir.

İndeksleme işlemi sayfayı en iyi tanımlayan ifadelerin yani belirli anahtar kelimelere (keywords) atanmasıdır.

  • Sıralama (Ranking)

Sıralama (Ranking), arama isteği geldiğinde arama motorunun yapmış olduğu değerlendirmelerdir. Aratılan sorguyu veri tabanında indeks alan sayfalarla kıyaslar. Bunu yaparken arama motorları algoritmalarının belirlemiş olduğu kriterleri esas alarak yapar.

Bir web siteni çok daha iyi bir sıralama alması için o siteye gerekli arama motoru kriterleri uygulanarak yapılan tüm çalışmalar SEO olarak adlandırılır. Arama motoru optimizasyonu yapmak sıralama bekleyen internet siteleri için süreci daha çabuk bir duruma getirir. Bu sayede arama sonuçlarında web sayfalarını arama motorlarının daha hızlı keşfetmesi sağlanır. İyi bir sıralama almak için evvela SEO nedir sorusunun ne olduğunu iyi kavramak gerekir. Bu sayede bir sayfayı arama sonuçlarında nasıl bir çalışma sonrası göstereceği performansı anlayabiliriz.

  • Alaka Düzeyi (Calcuating Reavancy):​

Aradığınız sorgu yüksek ihtimalle birden çok web sayfasında bulunmaktadır. Bu durumda arama motoru, aradığınız kelimelerin kendi veri tabanında indekslenmiş olan web sitelerinin örtüşme (alaka) düzeylerini hesaplar. Son olarak en iyi eşleşmeleri SERP arama motoru sonuç sayfası olarak browser da gösterir.

Bir web sayfasında içerik, arama yapan kullanıcının aradığı sorgunun amacına uyma seviyesine denir.

  • Alıntı Yapma:​

Web sayfaları içeriklerini destekleyecek farklı sitelerden alıntılar yapması, sayfalarını başka siteler ile bağlantı kurarak desteklemesi, sitenin daha güvenilir bir site olduğunu anlatan önemli bir faktördür.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »