Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Önemi sürekli artan SEO ve SEM çalışmaları için gerekli backlink çeşitleri birçok farklı türle karşımıza çıkmaktadır. Backlink çeşitleri nelerdir? bu çeşitlerin nasıl elde edileceği konusunda bilgi vereceğiz.

 • Profil Backlink

Forumlardan  üyelik sistemi ile elde edilen backlink çeşidi olarak bilinse de bu türü yalnızca forumlar ile kıyaslamamak gerekir. Daha genel bir tanımlama yapacak olursak ; çeşitli sitelere üye olduktan sonra üye profilinde yer alan imza, biyografi, hakkında, internet sitesi vb. kısımlara site adresinin eklenmesi ile elde edilen backlink çeşididir.

 • Makale Backlink

Makale siteleri üstünden elde edilen backlink türüdür. Yapısı ve görüntüsü itibari ile tanıtım yazısına çok benzemektedir.

 • Wiki Backlink

Wiki sitelerden elde edilen backlink türü olarak bilinir. Ancak bu tip wikipedia üstünden elde edilen backlink olarak tanımlanır. Özgür ansiklopedi de yayınladığınız veya başkaları tarafından yayımlanan yararlı içeriklerin kaynak kısmı olarak gösterilerek elde edilir. Son dönemlerde “dead links” olarak adlandırılan linklerin düzenlenmesi ile de elde edilmeye başlanmıştır. Ölü linklerin canlandırılması adlı yazımızda bahsettiğimiz bu detay için doğru canlandırma stratejisi önem arz etmektedir.

 • Blog Backlink

Bloglardan yorum şeklinde elde edilen backlink çeşididir. Şuan hala birçok webmaster tarafından tercih edilen çeşitler arasında bulunmaktadır.

 • Tanıtım Yazısı

Genellikle tercih edilen backlink elde etme metotları arasındadır. Farklı siteler üstünde yayımlanan bir tanıtım veya makale içeriğinin bünyesine yerleştirilen linkler ile elde edilir. Tanıtım yazısı ile elde edilen geri bağlantılarda en çok yapılan hata aynı makale ile onlarca farklı siteden bağlantı elde etme çabasıdır.

 • Sosyal imleme

Google’ın en çok sevdiği backlink türlerindendir. Sosyal imleme veya sosyal ağ sitelerinden elde edilen backlink türüdür. Otomasyon programlar ile hızlı ve seri bir biçimde uygulanması, aktif kullanıcısı olmayan sitelerden temin edilmesi, devamlı aynı url ve aynı kelime kullanılarak doğallıktan uzaklaşılması gibi sebeplerden dolayı tercih eden sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Ancak bilinçli uygulanmış olduğu sürece bilinen en etkili türler arasında yerini korumaktadır.

 • Dizin Backlink

Dizin sitelerinden elde edilen backlink türüdür. 

 • Footer Link

Web sitelerinin footer veya sidebar kısmından elde edilen backlink türüdür. Geçerliliğini yitiren türler arasında liste başı olsa da halen en çok tercih edilen türler arasındadır.

 • İwebtool Backlink

 En eski dizin projeleri arasında yer alan iwebtool, belirli bir ücret ile geri bağlantı sağlamaktadır.

 • Edu Gov Backlink

Edu ve gov uzantılı sitelerden elde edilen backlink türüdür. Bu tip sitelerin genelde ziyaretçi defter kısımlarından bu backlink türü elde etmek mümkündür. Ancak son derece başarılı bir projeniz varsa ve bu bir devlet kurumu veya üniversitenin sitesinde yayınlanabiliyor ise başlı başına efsane bir çalışma türüdür. Gov.Tr ve edu.Tr uzantıları dışında alan adı içerisinde edu veya gov ibaresi geçmesi o linkin bu türden olduğu manasına gelmez. Bu ifadeler nitelikli ve otoriter olarak görünen devlet kurumu veya üniversite siteleri için geçerli kavramlardır.

 • Firma Rehberi Backlink

Yerel arama motoru optimizsayonu da önem taşıdığı tartışılmaz olan firma rehberlerinden elde edilen backlink türüdür. Bu çalışmayla direkt olarak hedef kelimeye bağlantı temin edilemese de işletmenin bilinirliğini arttırmaya yönelik bir çalışma olarak da favorilere eklenebilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Kod Kalitesi nedir ve nasıl ölçülür?

Bilgisayar programcıları, kod setinin, programın veya yazılımın kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kod kalitesini kullanır. Bir ürünün tutarlı olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını

Devamı »
Kuantum Bilgisayar Nedir?

 Kuantum bilgisayarlar ile günümüzde kullanılan klasik aritmatiksel bilgisayarlar arasındaki temel fark, veriyi ele alma yöntemleridir.Hesap Makinalarından ve AllInOne bilgisayarlar ve Garry Kasparov’u yendiği kabul

Devamı »
Ubuntu Server Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ubuntu Server Nedir? Ubuntu Sunucusu,  Canonical ve açık kaynaklı programcılar tarafından geliştirilen ve LinuxONE aracılığıyla x86, x86-64, ARM64, ARM v7 gibi tüm önemli mimarilerinde çalışabilen

Devamı »