Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Önemi sürekli artan seo ve sem çalışmaları için gerekli backlink türleri  birçok farklı türle karşımıza çıkmaktadır. Backlink çeşitleri nelerdir? bu çeşitlerin nasıl elde edileceği konusunda bilgi vereceğiz.

Profil Backlink

Forumlardan  üyelik sistemi ile elde edilen backlink çeşidi olarak bilinse de bu türü yalnızca forumlar ile kıyaslamamak gerekir. Daha genel bir tanımlama yapacak olursak ; çeşitli sitelere üye olduktan sonra üye profilinde yer alan imza, biyografi, hakkında, internet sitesi vb. kısımlara site adresinin eklenmesi ile elde edilen backlink çeşididir.

Makale Backlink

Makale siteleri üstünden elde edilen backlink türüdür. Yapısı ve görüntüsü itibari ile tanıtım yazısına çok benzemektedir.

Wiki Backlink

Wiki sitelerden elde edilen backlink türü olarak bilinir. Ancak bu tip wikipedia üstünden elde edilen backlink olarak tanımlanır. Özgür ansiklopedi de yayınladığınız veya başkaları tarafından yayımlanan yararlı içeriklerin kaynak kısmı olarak gösterilerek elde edilir. Son dönemlerde “dead links” olarak adlandırılan linklerin düzenlenmesi ile de elde edilmeye başlanmıştır. Ölü linklerin canlandırılması adlı yazımızda bahsettiğimiz bu detay için doğru canlandırma stratejisi önem arz etmektedir.

Blog Backlink

Bloglardan yorum şeklinde elde edilen backlink çeşididir. Şuan hala birçok webmaster tarafından tercih edilen çeşitler arasında bulunmaktadır.

Tanıtım Yazısı

Genellikle tercih edilen backlink elde etme metotları arasındadır. Farklı siteler üstünde yayımlanan bir tanıtım veya makale içeriğinin bünyesine yerleştirilen linkler ile elde edilir. Tanıtım yazısı ile elde edilen geri bağlantılarda en çok yapılan hata aynı makale ile onlarca farklı siteden bağlantı elde etme çabasıdır.

Sosyal imleme

Google’ın en çok sevdiği backlink türlerindendir. Sosyal imleme veya sosyal ağ sitelerinden elde edilen backlink türüdür. Otomasyon programlar ile hızlı ve seri bir biçimde uygulanması, aktif kullanıcısı olmayan sitelerden temin edilmesi, devamlı aynı url ve aynı kelime kullanılarak doğallıktan uzaklaşılması gibi sebeplerden dolayı tercih eden sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Ancak bilinçli uygulanmış olduğu sürece bilinen en etkili türler arasında yerini korumaktadır.

Dizin Backlink

Dizin sitelerinden elde edilen backlink türüdür. 

Footer Link

Web sitelerinin footer veya sidebar kısmından elde edilen backlink türüdür. Geçerliliğini yitiren türler arasında liste başı olsa da halen en çok tercih edilen türler arasındadır.

İwebtool Backlink

 En eski dizin projeleri arasında yer alan iwebtool, belirli bir ücret ile geri bağlantı sağlamaktadır.

Edu Gov Backlink

Edu ve gov uzantılı sitelerden elde edilen backlink türüdür. Bu tip sitelerin genelde ziyaretçi defter kısımlarından bu backlink türü elde etmek mümkündür. Ancak son derece başarılı bir projeniz varsa ve bu bir devlet kurumu veya üniversitenin sitesinde yayınlanabiliyor ise başlı başına efsane bir çalışma türüdür. Gov.Tr ve edu.Tr uzantıları dışında alan adı içerisinde edu veya gov ibaresi geçmesi o linkin bu türden olduğu manasına gelmez. Bu ifadeler nitelikli ve otoriter olarak görünen devlet kurumu veya üniversite siteleri için geçerli kavramlardır.

Firma Rehberi Backlink

Yerel arama motoru optimizsayonu da önem taşıdığı tartışılmaz olan firma rehberlerinden elde edilen backlink türüdür. Bu çalışmayla direkt olarak hedef kelimeye bağlantı temin edilemese de işletmenin bilinirliğini arttırmaya yönelik bir çalışma olarak da favorilere eklenebilir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?
Siber Güvenlik

Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?

Ekim 26, 2021 9:53

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bir İngiliz uydu...

Lockbit Fidye Yazılımı
Siber Güvenlik

Lockbit Fidye Yazılımı

Ekim 26, 2021 7:27

LockBit Tanımı LockBit fidye yazılımı, fidye ödemesi karşılığında kullanıcıların bilgisayar sistemlerine erişimini engellemek için...

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi
Siber Güvenlik

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Ekim 25, 2021 12:18

Windows için  kullanılan WinRAR’ın (dosya arşivlemeye yarayan program) deneme sürümünde, uzak bir saldırgan tarafından...

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?
Siber Güvenlik

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?

Ekim 25, 2021 10:42

Günümüzde kablolu ağlardan daha çok kablosuz ağlar hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Kablolu ağlara...

Typosquatting Nedir?
Siber Güvenlik

Typosquatting Nedir?

Ekim 25, 2021 7:34

Typosquatting, bir arama motoru kullanmak yerine web tarayıcılarına yanlış bir URL yazan internet kullanıcılarını hedef alan...

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor
Siber Güvenlik

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor

Ekim 24, 2021 10:26

CVE-2021-1529 olarak izlenen yüksek önemdeki hata, bir işletim sistemi komut enjeksiyon hatasıdır. Cisco SD-WAN...

Bozuk Kimlik Doğrulama
Siber Güvenlik

Bozuk Kimlik Doğrulama

Ekim 23, 2021 1:38

İşletmenizin kullanıcı kimliğine bürünme riski altında olup olmadığını ve bu konuda ne yapılması gerektiğini...

HTTP İstek Kaçakçılığı
Siber Güvenlik

HTTP İstek Kaçakçılığı

Ekim 23, 2021 11:56

HTTP istek kaçakçılığı, bir web sitesinin bir veya daha fazla kullanıcıdan alınan HTTP istek...

OS Komut Enjeksiyonu
Siber Güvenlik

OS Komut Enjeksiyonu

Ekim 22, 2021 10:41

OS komut enjeksiyonu ayrıca kabuk enjeksiyonu olarak da bilinir, bir saldırganın bir uygulamayı çalıştıran...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.