Click-Bait

SEO uyumlu içerik oluşturmanın en kritik noktalarından bir tanesi de doğru SEO başlığı oluşturmaktır. Ancak bazı durumlarda faydalı bir başlık yerine, insanları yanlış yönlendirerek web sayfasına çekebilmek adına Click-Bait (Tık Tuzağı) yöntemi tercih ediliyor. Kimi zaman kasten, bazen ise farkında olmadan yapılan bu tercih, organik kullanıcıların sürekliliği için negatif sonuçlar doğurabilir. SEO uyumlu bir içerik başlığı ile Click-Bait arasındaki çizgiden bahsederek, bu hatadan kaçınmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir bakalım.

Click-Bait Nedir?

Çoğunlukla haber ve magazin sitelerinde karşılaştığımız Click-Bait başlıklar, genel hatları ile sayfa içindeki yazıyla ilgilidir. Ancak, bilinçli bir biçimde “trafik çekmek” için yanıltıcı bir biçimde kullanılan, abartı ve aldatmaca içeren başlıklardır. Tam olarak sayfa içeriğini karşılayamaması veya eksik karşılamasıdır. Kısacası, yazının içeriğini doğru bir şekilde yansıtmadan, kullanıcılarda merak veya telaş uyandırarak trafik toplama işlemidir.

Birkaç örnek verecek olursak; “ABD ve Çin arasında büyük savaş başladı” diye atılan bir başlığın altında, iki ülkenin bilgisayar oyunu takımlarının birbirileri ile olan oyun içi mücadelesinin haberini, “çok sevilen ünlü aktör yaşamını kaybetti” başlığının altında ise bahsedilen kişinin rol gereği olarak oynadığı dizide öldüğünü görebiliriz. “Google Chrome kullananlara şok” diye telaş uyandırıcı başlığa tıklayınca da alakasız ve eksik bilgiler içeren bir galeriye yönlendirilmemiz bir hayli muhtemel bir durumdur.

Başlığı okutarak merak uyandırıp, daha sonrasında kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratan bu tarz çağrışımlar, bir süre sonra güven kaybına neden olurlar. Click-Bait içerikler, kısa ve yüzeysel bilgilerden oluşur. Hemen hemen hiçbir zaman kullanıcıya tam olarak istediği cevabı veremezler.

Kullanıcılar, birkaç kez “tık tuzağına” düşerler ve kandırıldıklarını anlarlar. Daha sonrasında kullanıcılar, bu tarz siteleri görmezden gelerek hareket etmeye başlarlar. Sonuçta, hiç kimse kandırıldığını veya zamanını boşa harcadığını hissetmekten hoşlanmaz.

Sosyal İçerik Platformları ve Youtube Kanalları

Son senelerde gelişmekte ve çeşitlenmekte olan Youtube kanalları ve sosyal içerik platformları da “tık tuzağı” hatasına sık sık düşmektedirler. Haber ve magazin sitelerinin beraberinde, sosyal içerik platformları da, ilgi çekici bir başlık yaratmak isterken, abartılı bir Click-Bait başlığı oluşturabilirler.

Örneğin, Yotube’da yer alan bir televizyon programı veya dizi kanalının “beklenmedik büyük kavga” isimli başlığının, esasında küçük bir tartışmadan ibaret bir sahne ile karşılaşmamız. Ya da bir sosyal içerik platformunda yer alan “Tarkan’ın seneler içindeki değişimi” gibi bir hayli ünlü olan Tarkan’ın fotoğraflarına ulaşana kadar çok az tanınan ünlü isimlerle dolu bir galeride onlarca sayfa tıklamamız.

İlgi Çekici SEO Başlığını Click-Bait Yönteminden Ayıran Özellikler

Başlık ve içerik soru-cevap olarak birbirlerini tamamlar. Örneğin: “Spor Yapmanın Çok Bilinmeyen 5 Faydası” başlığına sahip içerik, kullanıcıya alakasız veya standart bilgiler vermek yerine, daha ayrıntılı ve spesifik bir anlatımda bulunmaktadır.

Yaratıcılık ve bilgilendirme mevcuttur, lüzumsuz abartı bulunmaz. (Manşet atmak yerine açıklayıcı, ilgi çekici olabilmek)

Kafa karıştırmadan kısa ve öz bir anlatım tercih edilmektedir. Örneğin: Teknolojik ürünler, bilimsel metinler vs.

Call-to-action (harekete geçirici) ifadeler, kandırmak için değil, içeriğin gerçekten o ifadeleri karşıladığı için kullanılır. (Yaratıcı, duygusal veya bilgi olarak tatmin edici bir içerik)

Sonuç

Kısa vadede; daha fazla sayfa görüntüleme ve tıklama sayısı, reklam tanıtım kazancı ve popülerlik sağlayabilir. Ancak, rakiplerinizin önüne geçmek isterken, uzun sürede büyük bir okuyucu/izleyici kitlesini de sitenizden/kanalınızdan uzaklaştırmış olursunuz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?
Siber Güvenlik

Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?

Ekim 26, 2021 9:53

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bir İngiliz uydu...

Lockbit Fidye Yazılımı
Siber Güvenlik

Lockbit Fidye Yazılımı

Ekim 26, 2021 7:27

LockBit Tanımı LockBit fidye yazılımı, fidye ödemesi karşılığında kullanıcıların bilgisayar sistemlerine erişimini engellemek için...

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi
Siber Güvenlik

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Ekim 25, 2021 12:18

Windows için  kullanılan WinRAR’ın (dosya arşivlemeye yarayan program) deneme sürümünde, uzak bir saldırgan tarafından...

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?
Siber Güvenlik

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?

Ekim 25, 2021 10:42

Günümüzde kablolu ağlardan daha çok kablosuz ağlar hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Kablolu ağlara...

Typosquatting Nedir?
Siber Güvenlik

Typosquatting Nedir?

Ekim 25, 2021 7:34

Typosquatting, bir arama motoru kullanmak yerine web tarayıcılarına yanlış bir URL yazan internet kullanıcılarını hedef alan...

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor
Siber Güvenlik

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor

Ekim 24, 2021 10:26

CVE-2021-1529 olarak izlenen yüksek önemdeki hata, bir işletim sistemi komut enjeksiyon hatasıdır. Cisco SD-WAN...

Bozuk Kimlik Doğrulama
Siber Güvenlik

Bozuk Kimlik Doğrulama

Ekim 23, 2021 1:38

İşletmenizin kullanıcı kimliğine bürünme riski altında olup olmadığını ve bu konuda ne yapılması gerektiğini...

HTTP İstek Kaçakçılığı
Siber Güvenlik

HTTP İstek Kaçakçılığı

Ekim 23, 2021 11:56

HTTP istek kaçakçılığı, bir web sitesinin bir veya daha fazla kullanıcıdan alınan HTTP istek...

OS Komut Enjeksiyonu
Siber Güvenlik

OS Komut Enjeksiyonu

Ekim 22, 2021 10:41

OS komut enjeksiyonu ayrıca kabuk enjeksiyonu olarak da bilinir, bir saldırganın bir uygulamayı çalıştıran...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.