ozztech_logo_white

Click-Bait

SEO uyumlu içerik oluşturmanın en kritik noktalarından bir tanesi de doğru SEO başlığı oluşturmaktır. Ancak bazı durumlarda faydalı bir başlık yerine, insanları yanlış yönlendirerek web sayfasına çekebilmek adına Click-Bait (Tık Tuzağı) yöntemi tercih ediliyor. Kimi zaman kasten, bazen ise farkında olmadan yapılan bu tercih, organik kullanıcıların sürekliliği için negatif sonuçlar doğurabilir. SEO uyumlu bir içerik başlığı ile Click-Bait arasındaki çizgiden bahsederek, bu hatadan kaçınmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir bakalım.

Click-Bait Nedir?

Çoğunlukla haber ve magazin sitelerinde karşılaştığımız Click-Bait başlıklar, genel hatları ile sayfa içindeki yazıyla ilgilidir. Ancak, bilinçli bir biçimde “trafik çekmek” için yanıltıcı bir biçimde kullanılan, abartı ve aldatmaca içeren başlıklardır. Tam olarak sayfa içeriğini karşılayamaması veya eksik karşılamasıdır. Kısacası, yazının içeriğini doğru bir şekilde yansıtmadan, kullanıcılarda merak veya telaş uyandırarak trafik toplama işlemidir.

Birkaç örnek verecek olursak; “ABD ve Çin arasında büyük savaş başladı” diye atılan bir başlığın altında, iki ülkenin bilgisayar oyunu takımlarının birbirileri ile olan oyun içi mücadelesinin haberini, “çok sevilen ünlü aktör yaşamını kaybetti” başlığının altında ise bahsedilen kişinin rol gereği olarak oynadığı dizide öldüğünü görebiliriz. “Google Chrome kullananlara şok” diye telaş uyandırıcı başlığa tıklayınca da alakasız ve eksik bilgiler içeren bir galeriye yönlendirilmemiz bir hayli muhtemel bir durumdur.

Başlığı okutarak merak uyandırıp, daha sonrasında kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratan bu tarz çağrışımlar, bir süre sonra güven kaybına neden olurlar. Click-Bait içerikler, kısa ve yüzeysel bilgilerden oluşur. Hemen hemen hiçbir zaman kullanıcıya tam olarak istediği cevabı veremezler.

Kullanıcılar, birkaç kez “tık tuzağına” düşerler ve kandırıldıklarını anlarlar. Daha sonrasında kullanıcılar, bu tarz siteleri görmezden gelerek hareket etmeye başlarlar. Sonuçta, hiç kimse kandırıldığını veya zamanını boşa harcadığını hissetmekten hoşlanmaz.

Sosyal İçerik Platformları ve Youtube Kanalları

Son senelerde gelişmekte ve çeşitlenmekte olan Youtube kanalları ve sosyal içerik platformları da “tık tuzağı” hatasına sık sık düşmektedirler. Haber ve magazin sitelerinin beraberinde, sosyal içerik platformları da, ilgi çekici bir başlık yaratmak isterken, abartılı bir Click-Bait başlığı oluşturabilirler.

Örneğin, Yotube’da yer alan bir televizyon programı veya dizi kanalının “beklenmedik büyük kavga” isimli başlığının, esasında küçük bir tartışmadan ibaret bir sahne ile karşılaşmamız. Ya da bir sosyal içerik platformunda yer alan “Tarkan’ın seneler içindeki değişimi” gibi bir hayli ünlü olan Tarkan’ın fotoğraflarına ulaşana kadar çok az tanınan ünlü isimlerle dolu bir galeride onlarca sayfa tıklamamız.

İlgi Çekici SEO Başlığını Click-Bait Yönteminden Ayıran Özellikler

Başlık ve içerik soru-cevap olarak birbirlerini tamamlar. Örneğin: “Spor Yapmanın Çok Bilinmeyen 5 Faydası” başlığına sahip içerik, kullanıcıya alakasız veya standart bilgiler vermek yerine, daha ayrıntılı ve spesifik bir anlatımda bulunmaktadır.

Yaratıcılık ve bilgilendirme mevcuttur, lüzumsuz abartı bulunmaz. (Manşet atmak yerine açıklayıcı, ilgi çekici olabilmek)

Kafa karıştırmadan kısa ve öz bir anlatım tercih edilmektedir. Örneğin: Teknolojik ürünler, bilimsel metinler vs.

Call-to-action (harekete geçirici) ifadeler, kandırmak için değil, içeriğin gerçekten o ifadeleri karşıladığı için kullanılır. (Yaratıcı, duygusal veya bilgi olarak tatmin edici bir içerik)

Sonuç

Kısa vadede; daha fazla sayfa görüntüleme ve tıklama sayısı, reklam tanıtım kazancı ve popülerlik sağlayabilir. Ancak, rakiplerinizin önüne geçmek isterken, uzun sürede büyük bir okuyucu/izleyici kitlesini de sitenizden/kanalınızdan uzaklaştırmış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »