ozztech_logo_white

Google AMP Nedir?

Google AMP

Hiç bir mobil SERP’de URL’nin yanında şimşek işareti olan bir URL fark ettiniz mi? Fark ettiyseniz, tebrikler AMP de burada! AMP’nin anlamı hızlandırılmış mobil sayfadır ve mobil web performansını önemli ölçüde artırmak için geliştirilmiştir. Bahsettiğimiz Google AMP veya “hızlandırılmış mobil sayfalar” HTML sayfalarıdır. Mobil kullanıcılar büyük ölçüde iyileştirilmiş bir deneyim yaşarlar; içerik daha hızlı, daha ilginç ve okunması daha kolaydır.

Google AMP, özel olarak yayıncılar için oluşturulmuştur ve yayıncılar, AMP’nin içeriğinin çoğunu hâlâ oluşturmaktadır. Ancak, giderek daha fazla sektör, geleneksel yavaş yüklenen mobil web için bu gelişmiş kullanıcı deneyimini sağladıkları için belirli içerikleri web sitelerinden AMP sayfalarına taşıyor. 

Google AMP nasıl çalışır?

Google, gerekli tüm adımları atan geliştiriciler için mükemmel bir başlangıç kılavuzu​ hazırladı. Google AMP HTML spesifikasyonu, sayfa içi reklamcılıkla ilgili birçok kısıtlamaya rağmen çok katı görünüyor. Bununla birlikte, çerçevesi 3 ana bölüme dayanmaktadır.

AMP HTML:​ AMP HTML’yi normal HTML’nin basit bir sürümü olarak düşünebilirsiniz. AMP’nin çerçevesi, kullanılabilecek HTML etiketleri konusunda katı düzenlemelere sahiptir. Hızlı sayfa yüklemeyi etkinleştirmek için AMP’de belirli HTML öğelerine (formlar gibi) izin verilmez. AMP çerçevesi ayrıca modern bir CSS sürümü kullanmanızı gerektirir. AMP’nin çerçevesinin gerektirdiği HTML etiketlerinin tam listesine bakın. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturmaya alışkınsanız, bunların hiçbiri yeni değildir.

AMP JS:​ AMP, mobil platformlarda daha hızlı sayfa yükleme hızları sağlamak için herhangi bir Javascript kullanımını kısıtlar. Bunun tek istisnası, sayfa yükleme hızlandırma için optimize edilmiş AMP komut dosyalarıdır. AMP, JS tarafından yapılan işler için uygulaması kolay bileşen kitaplıkları sağlar. AMP’nin devasa bileşen kitaplığını kullanarak animasyonlar oluşturabilir, içeriği dinamik olarak yükleyebilir, düzenleri değiştirebilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

AMP CDN:​ AMP önbelleğe alma, genellikle AMP platformunun önemli bir parçasıdır. Proxy tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır. CDN, AMP içeriğini çıkarır ve hızlı teslimat için önbelleğe alır. Varsayılan olarak, AMP CDN tüm mevcut AMP içeriğini önbelleğe alır ve onu devre dışı bırakma seçeneği sunmaz. Bununla birlikte, içerik teslimi yapılandırmasını AMP önbelleğinin üzerinde kendi CDN sağlayıcınızla yine de özelleştirebilirsiniz.

Web Sitem İçin AMP Kullanmalı Mıyım?

Google AMP piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda, medya sitelerinin AMP’de iyi performans gösterdiği kabul edildi. Medya sitelerindeki çoğu içerik statik olduğundan, bu sitelerin doğal arama trafiği önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak Google, yayıncıların zengin kartlarla öne çıkmasını kolaylaştırır. SEO ve mobil performansı merak eden kullanıcılar, iyi uygulanmış bir AMP web sitesinin:

  • Doğal arama trafiğini büyük ölçüde artırın. 
  • Daha hızlı ve daha iyi mobil deneyimler aracılığıyla katılımı ve dönüşüm oranlarını artırın. 
  • AP CDN önbelleğe aldığında ve arama sonuçlarının çoğuna yanıt verdiğinde sunucu üzerindeki yükü azaltın.
  • İçeriğinize mobil arama sonuçlarında AMP’de öne çıkma fırsatı verin.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »