ozztech_logo_white

Google Reklam Çalışması

Google Adwords, yeni adı ile Google Ads; metin bazlı bir reklam tanıtım modelidir. Google Adwords reklam tanıtım için en çok kullanılan modellerden birisidir. Google Adwords ile sunulacak olan reklam tanıtımı, genelde belli kısımlar içinde kullanacağınız satırlardan oluşur: “İlgi çekici başlık”, “Açıklama satırı”, ve “site alan adı” olarak 3’e ayrılabilir.

Google Adwords ile reklam tanıtımınız, tanıtım veren tarafından gösterildiğinde değil, reklam tanıtımı gören kişiler tıkladığında ücret ödersiniz. Google Adwords modelinde bu ücret, tanıtımınızın gösterilmesini arzu ettiğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete göre değişir. Google Adwords tanıtımınızın rakipler arasından sıyrılıp ilk sıralarda gösterilmesi için daha çok ücret ödemeniz gerekiyor. Kısacası, bir tür açık arttırma sistemi gibidir.

Google Adwords Nasıl Çalışır

Google AdWords’ün işleyişini anlamak ve tanıtım bütçenizden en iyi biçimde faydalanmak için anahtar kelimeler, yerleşimler, teklifler, Kalite Puanı ve Reklam Sıralaması gibi bazı yapı taşları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Seçilen kelimeler ve kelime öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman Google Adwords tanıtımlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Eğer siz led tabela satıyorsanız, anahtar kelime olarak kampanyanızda ‘led tabela’ ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’a led tabela veya benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının yanında reklam tanıtımlarınız görünebilir. Ayrıca led tabela işi yapan Google’la alakalı tüm kanallar ve web sitelerinde reklam tanıtımlarınız görünebilir.

Google Reklam Çalışması İçin Yapacaklarımız

  • Bütçe Yönetimi
  • Anahtar kelime çalışması
  • Müşteri çekme odaklı çalışma
  • Açılan sayfaların kontrollerini yapmak
  • Hem arama hem görüntülü reklam ağlarından yararlanmak
  • Arama terimleri raporları oluşturmak
  • Sonuçları iyi analiz etmek ve buna göre optimizasyonlar yapmak
  • Yer hedeflemelerini doğru yapmak
  • Rakip Analizi
  • Sektör Analizi

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek Google AdWords kullanımı web sitenize nitelikli ve sürekli bir dönüş sağlanmasına olanak sağlayacaktır. Sizlere tanıtım harcamalarınızı doğru ayarlayabilmeniz için yazdığımız Google Ads’de Harcamaları Azaltmanın yolları konulu yazımıza bekleriz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »