ozztech_logo_white

Meta Etiketler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Meta etiketler, web sitenizin herhangi bir sayfanın içeriğini arama motoru tarayıcılarına açıklayan HTML kodunun (HTML etiketleri) bir parçasıdır. Tüm arama motorları (Google, Yahoo, Yandex, Duck Duck Go ve Bing gibi) meta etiketleri gerektirir.

Meta etiketler, arama motorlarının web sayfalarını daha iyi anlamasına ve dizine eklemesine ve organik arama sıralamasını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bazı etiketler (başlık ve meta açıklama gibi), kullanıcıların sayfanızın içeriğini daha iyi anlamalarına da yardımcı olabilir ve SERP aracılığıyla tıklama oranınızı artırabilir.

Genellikle meta etiket, hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için gerekli olan web sayfanızın ve içeriğinin ilk izlenimidir.

HTML etiketleri hala önemli mi?

Nitekim, son yıllarda, HTML etiketlerinin sıralamalar üzerinde daha az etkisi oldu. Ancak yine de bazı etiketler var.

  • Sorguların iyi eşleşmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirin;
  • Arama motorlarına web sitesinin en önemli bölümlerinin nerede bulunacağı veya hangi bölümlerinin göz ardı edileceği hakkında bilgi sağlar;
  • SERP parçalarının daha çekici ve bilgilendirici görünmesini sağlar.

Meta başlık etiketi

Bu, HTML kodundaki ilk HTML öğesidir ve sayfanın başlığını belirtir. Arama motorlarının (Google Chrome, Firefox ve Safari gibi) sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olabilir. Arama motorları genellikle belirli bir sayfanın konusunu tanımlamak ve bunu SERP’de (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) görüntülemek için başlık etiketlerini kullanır.

Meta başlık etiketi başlığa eklenir ve kullanımı aşağıdaki gibidir: <title> Ozztech Seo Danışmanlığı </ title>

SEO’nun Meta Başlığının değeri nedir?

Başlık etiketi, kullanıcıların SERP’de gördüğü ilk şeydir. Bunlar, başlık arama motorları için çok önemliydi. Dolayısıyla bu etiketlerin kullanımı abartılacak ve anahtar kelimelerle doldurulacaktır.

Günümüzde arama motorları, sayfanın başlık etiketine bakarak anlamını anlayabilmektedir.

Ancak Google’ın anlamsal aramaya geçişiyle birlikte başlık etiketlerinin değeri azaldı. Örneğin, Backlinko’daki araştırmacılar, anahtar kelime için optimize edilmiş başlık etiketlerinin daha iyi sıralamalar aldığını, ancak öncekinden daha az bağlantı olduğunu buldu.

Arama motorunun konu satırında başka anahtar kelime yok! Açıklama, sayfanın tüm unsurlarına dayanmaktadır. Bu öğeler; meta açıklamalar, resimler, kullanıcı etkinlik göstergeleri ve içeriğin kendisi.

Tüm bu kanıtlara rağmen, başlık etiketlerinin en belirgin üç yerde kullanılmaktadır :

  • Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERP) -kullanıcının tıklamaya karar verdiği yer;
  • Web tarayıcısı sekmeleri – kullanıcılar tarayıcıda birçok sekme açtığında (burada yalnız değilsiniz), burada görünürlük özellikle önemlidir.
  • Sosyal Ağ – Sayfayı paylaştığınızda başlık etiketiniz görüntülenecektir.

Meta açıklama etiketi

Meta açıklama etiketi, sayfanın içeriğini açıklamak için HTML koduna yerleştirilmiş bir meta etikettir. Meta açıklama, arama motoru sonuç sayfasında başlık etiketinin altında da görüntülenir.

Meta açıklama, sayfanın içeriğini ana hatlarıyla belirtir ve kullanıcıların sayfanızı ziyaret edip etmemeye karar verdikleri ilk şeydir. Bu nedenle, insanların sayfanıza tıklamak istemesi için net ve alakalı meta açıklamalar yazmak çok önemlidir.

Ek olarak, meta açıklamalar yalnızca kullanıcıların sayfa içeriğinizin neleri kapsadığını belirlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olur.

SEO’da meta açıklamasının değeri nedir?

Meta açıklama başlık kadar önemlidir. Bu açıklama, arama motorlarının sayfanın konusunu belirlemesine yardımcı olur. Ardından, kullanıcıya sorgusunun sayfayla eşleşip eşleşmediğini gösterir.

Meta açıklaması bir sıralama faktörü değildir. Bunun yerine, kullanıcının sayfanızı tıklayıp tıklamadığını ve tıklama oranını etkileyip etkilemediğini belirler. Ayrıca, içerikle eşleşen doğru açıklama, hemen çıkma oranını büyük ölçüde azaltacaktır.

Meta açıklamayı en görünür iki yerde görebilirsiniz:

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) -meta açıklaması, SERP kodu segmentinin en büyük bölümünü kaplar.

Sosyal Ağ – Kullanıcılar sosyal medya kanallarında URL’nizi paylaştıklarında, meta açıklamanız görünecektir.

Canonical etiketi

Bir e-ticaret sitesinin birden çok sayfası aynı ürüne ancak farklı varyasyonlara sahip olduğunda (ancak tüm siteler tarafından kullanılabilir), e-ticaret sitesi genellikle kanonik meta etiketleri kullanır. Bu durumlarda, arama motorlarına hangisinin ana sayfa olduğunu söylemek için kanonik etiketler kullanırlar. Ancak, kanonik işaret bir yönerge değildir. Bu sadece bir öneridir, bazı durumlarda Google standartlarınızı görmezden gelebilir ve reddedebilir.

Aynı içeriğe sahip birden çok sayfanız varsa, hangi sayfalara öncelik verileceğini belirtmek için standart etiketleri kullanabilirsiniz.

Alt etiketi

Google gibi arama motorları görsellerin içeriğini okuyamaz, bu nedenle arama motorlarının sayfa içeriğinizi daha iyi okumasına yardımcı olmak için lütfen web sayfasındaki tüm görsellere alternatif metin etiketleri ekleyin. Alt metin etiketi, resim etiketinin bir parçasıdır ve bir resim açıklaması sağlar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »