OzzTech - Meta Etiketler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Meta Etiketler Nedir? Nasıl Kullanılır?

Meta etiketler, web sitenizin herhangi bir sayfanın içeriğini arama motoru tarayıcılarına açıklayan HTML kodunun (HTML etiketleri) bir parçasıdır. Tüm arama motorları (Google, Yahoo, Yandex, Duck Duck Go ve Bing gibi) meta etiketleri gerektirir.

Meta etiketler, arama motorlarının web sayfalarını daha iyi anlamasına ve dizine eklemesine ve organik arama sıralamasını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bazı etiketler (başlık ve meta açıklama gibi), kullanıcıların sayfanızın içeriğini daha iyi anlamalarına da yardımcı olabilir ve SERP aracılığıyla tıklama oranınızı artırabilir.

Genellikle meta etiket, hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için gerekli olan web sayfanızın ve içeriğinin ilk izlenimidir.

HTML etiketleri hala önemli mi?

Nitekim, son yıllarda, HTML etiketlerinin sıralamalar üzerinde daha az etkisi oldu. Ancak yine de bazı etiketler var.

  • Sorguların iyi eşleşmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirin;
  • Arama motorlarına web sitesinin en önemli bölümlerinin nerede bulunacağı veya hangi bölümlerinin göz ardı edileceği hakkında bilgi sağlar;
  • SERP parçalarının daha çekici ve bilgilendirici görünmesini sağlar.

Meta başlık etiketi

Bu, HTML kodundaki ilk HTML öğesidir ve sayfanın başlığını belirtir. Arama motorlarının (Google Chrome, Firefox ve Safari gibi) sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olabilir. Arama motorları genellikle belirli bir sayfanın konusunu tanımlamak ve bunu SERP'de (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) görüntülemek için başlık etiketlerini kullanır.

Meta başlık etiketi başlığa eklenir ve kullanımı aşağıdaki gibidir: <title> Ozztech Seo Danışmanlığı </ title>

SEO'nun Meta Başlığının değeri nedir?

Başlık etiketi, kullanıcıların SERP'de gördüğü ilk şeydir. Bunlar, başlık arama motorları için çok önemliydi. Dolayısıyla bu etiketlerin kullanımı abartılacak ve anahtar kelimelerle doldurulacaktır.

Günümüzde arama motorları, sayfanın başlık etiketine bakarak anlamını anlayabilmektedir.

Ancak Google'ın anlamsal aramaya geçişiyle birlikte başlık etiketlerinin değeri azaldı. Örneğin, Backlinko'daki araştırmacılar, anahtar kelime için optimize edilmiş başlık etiketlerinin daha iyi sıralamalar aldığını, ancak öncekinden daha az bağlantı olduğunu buldu.

Arama motorunun konu satırında başka anahtar kelime yok! Açıklama, sayfanın tüm unsurlarına dayanmaktadır. Bu öğeler; meta açıklamalar, resimler, kullanıcı etkinlik göstergeleri ve içeriğin kendisi.

Tüm bu kanıtlara rağmen, başlık etiketlerinin en belirgin üç yerde kullanılmaktadır :

  • Arama Motoru Sonuçları Sayfası (SERP) -kullanıcının tıklamaya karar verdiği yer;
  • Web tarayıcısı sekmeleri - kullanıcılar tarayıcıda birçok sekme açtığında (burada yalnız değilsiniz), burada görünürlük özellikle önemlidir.
  • Sosyal Ağ - Sayfayı paylaştığınızda başlık etiketiniz görüntülenecektir.

Meta açıklama etiketi

Meta açıklama etiketi, sayfanın içeriğini açıklamak için HTML koduna yerleştirilmiş bir meta etikettir. Meta açıklama, arama motoru sonuç sayfasında başlık etiketinin altında da görüntülenir.

Meta açıklama, sayfanın içeriğini ana hatlarıyla belirtir ve kullanıcıların sayfanızı ziyaret edip etmemeye karar verdikleri ilk şeydir. Bu nedenle, insanların sayfanıza tıklamak istemesi için net ve alakalı meta açıklamalar yazmak çok önemlidir.

Ek olarak, meta açıklamalar yalnızca kullanıcıların sayfa içeriğinizin neleri kapsadığını belirlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olur.

SEO’da meta açıklamasının değeri nedir?

Meta açıklama başlık kadar önemlidir. Bu açıklama, arama motorlarının sayfanın konusunu belirlemesine yardımcı olur. Ardından, kullanıcıya sorgusunun sayfayla eşleşip eşleşmediğini gösterir.

Meta açıklaması bir sıralama faktörü değildir. Bunun yerine, kullanıcının sayfanızı tıklayıp tıklamadığını ve tıklama oranını etkileyip etkilemediğini belirler. Ayrıca, içerikle eşleşen doğru açıklama, hemen çıkma oranını büyük ölçüde azaltacaktır.

Meta açıklamayı en görünür iki yerde görebilirsiniz:

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) -meta açıklaması, SERP kodu segmentinin en büyük bölümünü kaplar.

Sosyal Ağ - Kullanıcılar sosyal medya kanallarında URL'nizi paylaştıklarında, meta açıklamanız görünecektir.

Canonical etiketi

Bir e-ticaret sitesinin birden çok sayfası aynı ürüne ancak farklı varyasyonlara sahip olduğunda (ancak tüm siteler tarafından kullanılabilir), e-ticaret sitesi genellikle kanonik meta etiketleri kullanır. Bu durumlarda, arama motorlarına hangisinin ana sayfa olduğunu söylemek için kanonik etiketler kullanırlar. Ancak, kanonik işaret bir yönerge değildir. Bu sadece bir öneridir, bazı durumlarda Google standartlarınızı görmezden gelebilir ve reddedebilir.

Aynı içeriğe sahip birden çok sayfanız varsa, hangi sayfalara öncelik verileceğini belirtmek için standart etiketleri kullanabilirsiniz.

Alt etiketi

Google gibi arama motorları görsellerin içeriğini okuyamaz, bu nedenle arama motorlarının sayfa içeriğinizi daha iyi okumasına yardımcı olmak için lütfen web sayfasındaki tüm görsellere alternatif metin etiketleri ekleyin. Alt metin etiketi, resim etiketinin bir parçasıdır ve bir resim açıklaması sağlar.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.