ozztech_logo_white

Mükemmel Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Reklam Metni

Google reklamları için mükemmel reklam metni yazmak zordur. Bu kılavuz, reklam metninizi en iyi hale getirmeye yardımcı olacak bazı alanları vurgulamayı amaçlamaktadır.

Reklam Metni İçin Doğru Hedef Anahtar Kelimeler

Bunu yapmanın iki nedeni vardır; ilk olarak bu, kullanıcının belirli bir arama terimini araması durumunda, arama terimini içeren bir reklamı tıklama olasılığının daha yüksek olacağından, kullanıcının reklamla etkileşimde kalmasına yardımcı olacaktır.

İkincisi ve muhtemelen daha da önemlisi, Google, arama amaçlarına göre kullanıcılarına en alakalı reklamları sunmaya çalışır; bu, kullanıcıların arama amacı ile bağlantılı bir reklam oluşturduğunuzda sizi iyileştirilmiş bir reklam sıralamasıyla ödüllendireceği anlamına gelir. Sizin için daha ucuz tıklamalar.

Ayrıntı Ekleyin

Bu, zaman alıcı olabilir ve daha çok kampanya yapısına yöneliktir, ancak hesabınızda daha iyi tıklama oranları elde etmenize gerçekten yardımcı olur.

Anahtar kelimelerinizin tek tek veya yakın temalı reklam grupları halinde gruplandırılmasını sağlayarak, kullanıcının amacına oldukça özel bir reklam metni oluşturabilirsiniz. 

Örneğin, ‘koşu ayakkabıları’ için bir arama kampanyası yürütüyorsanız ve tüm anahtar kelimelerinizi çeşitli anahtar kelimeleri kapsayan tek bir reklam grubunda bir araya getiriyorsanız, alaka düzeyi yüksek bir reklam metni oluşturamazsınız. Bununla birlikte, anahtar kelimelerinizi daha ayrıntılı reklam gruplarına bölerek, reklam metninizi “kırmızı koşu ayakkabıları” ile “hafif koşu ayakkabıları” arasında arama yapan biri için ayarlayabileceksiniz.

Reklam Metni Üzerinde Mesajı Doğru Verin

Başarılı bir reklam metni için mesajın çivilenmesi hayati önem taşır ve ürün veya hizmete bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu, tanıtmak istediğiniz işletmeyi anlamanın çok önemli olduğu yerdir, işletme USP’lerini anlayarak, kullanıcıyı yanıltmadan daha fazla insanı reklama tıklamaya teşvik edecek reklam metni yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, ayakkabı örneğine bağlı kalmak, şirketin pazarda kendilerini tam olarak nerede konumlandırdığını bilmek, daha özgün ve etkili reklam metinleri oluşturmanıza yardımcı olabilir. İşletme kendisini yüksek kaliteli/yüksek değerli ürünler üretiyor olarak görüyorsa, o zaman ne kadar rahat veya dayanıklı olduklarını vurgulayan bir ses tonu, piyasadaki en ucuz olduğunu iddia eden bir reklam metninden çok daha etkili olacaktır. 

Ek bir bonus olarak, reklamdan elde edilen tüm tıklamalar, işletmeden ne bekleneceği konusunda daha iyi bir fikirle web sitesine gönderilecek ve bu da hesap genelinde dönüşüm oranlarına yardımcı olacaktır.

Eylem Çağrıları. Şimdi Ara!

İnsanlar okudukları ilk ve son şeyleri hatırlama eğilimindedir, buna seri konum etkisi denir . Sonuç olarak, reklam metninizi okuyan bir kullanıcının aynı yolu izlemesi olasıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, ne sunduğunuzu ve sonuç olarak kullanıcının hangi eylemi yapmasını istediğinizi açıkça belirttiğinizden emin olmak, daha fazla tıklama almak için davranışlarını manipüle etmeye yardımcı olabilir. 

Reklam Uzantıları 

Reklam Uzantıları, adından da anlaşılacağı gibi, reklam metninin standart bölümüne eklenen ek bölümlerdir. Artık kullanılabilecek çok çeşitli farklı uzantılar var. Her biri, reklam metninizin öne çıkmasına yardımcı olur ve kullanıcılara faydalı bilgiler sağlar. Site Bağlantılarından potansiyel müşteri oluşturma formlarına kadar uzanan uzantılar, her biri farklı avantajlara sahip olarak artık kullanılabilir.  Genel bir kural olarak, reklam metninize mümkün olduğunca çok sayıda uzantı eklemek mantıklıdır. Ancak bunların hepsinin reklamını yaptığınız ürün/hizmet için anlamlı olmayabileceğini unutmayın. Birkaç uzantı oluşturduktan sonra, Google en iyi uzantı kombinasyonunu göstermeye çalışacaktır. Bu, reklamınızın önceki performansına ve Reklam Sıralamasına bağlıdır. SERP’lerde daha fazla yer kaplayan ve kullanıcı için daha cazip bir reklamla sonuçlanır.

Dinamik Reklam

Dinamik reklam metni kullanmak, reklam metninizi farklı değişkenlere göre uyarlamanın harika bir yoludur. Bunlar, geri sayımlar ve reklam özelleştiriciler eklemek için kullanıcının cihazını ve hedef kitlesini içerir. Bunu yapabilmek, kullanıcıya göre kişiselleştirilmiş bir reklam metni oluşturmaya yardımcı olur. 

Anahtar kelime ekleme – Bu, kullanıcının anahtar kelimesini reklam metnine otomatik olarak eklemenizi sağlayan basit bir araçtır. Bunun faydaları, reklam metninin kullanıcının arama amacı ile yüksek oranda ilişkilendirilebilir olmasına izin vermesidir. Ayrıca, kullanıcının anahtar kelimesinin reklam metnini karakter sınırını aştığı durumlar için varsayılan metin ekleme olanağı sağlar.

Geri Sayım – Geri sayım sayacı eklemek, reklam metninin satışlardan teslim tarihlerine kadar çeşitli senaryolar için kaç gün/saat kaldığını göstermesini sağlar. Geri sayım eklemek, bu durumlarda aciliyeti artırmanın harika bir yoludur.

EĞER işlevi – EĞER işlevinin eklenmesi, belirli bir koşul karşılandığında metnin değiştirilmesine olanak tanır. Bu, bir kullanıcının bir yeniden pazarlama listesinin parçası olup olmamasından kullanıcının bulunduğu cihaza kadar değişir.

Reklam Metni Başarılı Olana Kadar Test Edin, Test Edin ve Biraz Daha Test Edin.

Böylece, yukarıdaki ipuçlarını kullanarak mükemmel reklamı oluşturdunuz ve TO, çatıdan, mutlu günler. Ancak bu, reklam metni yolculuğunuzun sonu olmamalıdır. 

Reklam kampanyalarının farklı türevlerini test etmek, reklamlarınızın başarı oranını daha da artırmanıza yardımcı olabilir. Farklı başlıkları ve açıklamaları ayrı ayrı test ederek, kampanyalara sürekli olarak ince ayar yapmak mümkündür. 

Bunu akılda tutarak, mükemmel reklam metninin aslında var olmadığını söylemek muhtemelen doğru olur. Sonuç olarak, benimsememiz gereken zihniyet, kademeli iyileştirmelerden biridir.  Bu, kullanıcı odaklı ilgi çekici ve duyarlı reklam metni oluşturarak reklam metni performansını iyileştirmeye devam etmemizi sağlar. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »