OzzTech - Mükemmel Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Mükemmel Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Reklam Metni

Google reklamları için mükemmel reklam metni yazmak zordur. Bu kılavuz, reklam metninizi en iyi hale getirmeye yardımcı olacak bazı alanları vurgulamayı amaçlamaktadır.

Reklam Metni İçin Doğru Hedef Anahtar Kelimeler

Bunu yapmanın iki nedeni vardır; ilk olarak bu, kullanıcının belirli bir arama terimini araması durumunda, arama terimini içeren bir reklamı tıklama olasılığının daha yüksek olacağından, kullanıcının reklamla etkileşimde kalmasına yardımcı olacaktır.

İkincisi ve muhtemelen daha da önemlisi, Google, arama amaçlarına göre kullanıcılarına en alakalı reklamları sunmaya çalışır; bu, kullanıcıların arama amacı ile bağlantılı bir reklam oluşturduğunuzda sizi iyileştirilmiş bir reklam sıralamasıyla ödüllendireceği anlamına gelir. Sizin için daha ucuz tıklamalar.

Ayrıntı Ekleyin

Bu, zaman alıcı olabilir ve daha çok kampanya yapısına yöneliktir, ancak hesabınızda daha iyi tıklama oranları elde etmenize gerçekten yardımcı olur.

Anahtar kelimelerinizin tek tek veya yakın temalı reklam grupları halinde gruplandırılmasını sağlayarak, kullanıcının amacına oldukça özel bir reklam metni oluşturabilirsiniz. 

Örneğin, 'koşu ayakkabıları' için bir arama kampanyası yürütüyorsanız ve tüm anahtar kelimelerinizi çeşitli anahtar kelimeleri kapsayan tek bir reklam grubunda bir araya getiriyorsanız, alaka düzeyi yüksek bir reklam metni oluşturamazsınız. Bununla birlikte, anahtar kelimelerinizi daha ayrıntılı reklam gruplarına bölerek, reklam metninizi "kırmızı koşu ayakkabıları" ile "hafif koşu ayakkabıları" arasında arama yapan biri için ayarlayabileceksiniz.

Reklam Metni Üzerinde Mesajı Doğru Verin

Başarılı bir reklam metni için mesajın çivilenmesi hayati önem taşır ve ürün veya hizmete bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu, tanıtmak istediğiniz işletmeyi anlamanın çok önemli olduğu yerdir, işletme USP'lerini anlayarak, kullanıcıyı yanıltmadan daha fazla insanı reklama tıklamaya teşvik edecek reklam metni yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, ayakkabı örneğine bağlı kalmak, şirketin pazarda kendilerini tam olarak nerede konumlandırdığını bilmek, daha özgün ve etkili reklam metinleri oluşturmanıza yardımcı olabilir. İşletme kendisini yüksek kaliteli/yüksek değerli ürünler üretiyor olarak görüyorsa, o zaman ne kadar rahat veya dayanıklı olduklarını vurgulayan bir ses tonu, piyasadaki en ucuz olduğunu iddia eden bir reklam metninden çok daha etkili olacaktır. 

Ek bir bonus olarak, reklamdan elde edilen tüm tıklamalar, işletmeden ne bekleneceği konusunda daha iyi bir fikirle web sitesine gönderilecek ve bu da hesap genelinde dönüşüm oranlarına yardımcı olacaktır.

Eylem Çağrıları. Şimdi Ara!

İnsanlar okudukları ilk ve son şeyleri hatırlama eğilimindedir, buna seri konum etkisi denir . Sonuç olarak, reklam metninizi okuyan bir kullanıcının aynı yolu izlemesi olasıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, ne sunduğunuzu ve sonuç olarak kullanıcının hangi eylemi yapmasını istediğinizi açıkça belirttiğinizden emin olmak, daha fazla tıklama almak için davranışlarını manipüle etmeye yardımcı olabilir. 

Reklam Uzantıları 

Reklam Uzantıları, adından da anlaşılacağı gibi, reklam metninin standart bölümüne eklenen ek bölümlerdir. Artık kullanılabilecek çok çeşitli farklı uzantılar var. Her biri, reklam metninizin öne çıkmasına yardımcı olur ve kullanıcılara faydalı bilgiler sağlar. Site Bağlantılarından potansiyel müşteri oluşturma formlarına kadar uzanan uzantılar, her biri farklı avantajlara sahip olarak artık kullanılabilir.  Genel bir kural olarak, reklam metninize mümkün olduğunca çok sayıda uzantı eklemek mantıklıdır. Ancak bunların hepsinin reklamını yaptığınız ürün/hizmet için anlamlı olmayabileceğini unutmayın. Birkaç uzantı oluşturduktan sonra, Google en iyi uzantı kombinasyonunu göstermeye çalışacaktır. Bu, reklamınızın önceki performansına ve Reklam Sıralamasına bağlıdır. SERP'lerde daha fazla yer kaplayan ve kullanıcı için daha cazip bir reklamla sonuçlanır.

Dinamik Reklam

Dinamik reklam metni kullanmak, reklam metninizi farklı değişkenlere göre uyarlamanın harika bir yoludur. Bunlar, geri sayımlar ve reklam özelleştiriciler eklemek için kullanıcının cihazını ve hedef kitlesini içerir. Bunu yapabilmek, kullanıcıya göre kişiselleştirilmiş bir reklam metni oluşturmaya yardımcı olur. 

Anahtar kelime ekleme – Bu, kullanıcının anahtar kelimesini reklam metnine otomatik olarak eklemenizi sağlayan basit bir araçtır. Bunun faydaları, reklam metninin kullanıcının arama amacı ile yüksek oranda ilişkilendirilebilir olmasına izin vermesidir. Ayrıca, kullanıcının anahtar kelimesinin reklam metnini karakter sınırını aştığı durumlar için varsayılan metin ekleme olanağı sağlar.

Geri Sayım – Geri sayım sayacı eklemek, reklam metninin satışlardan teslim tarihlerine kadar çeşitli senaryolar için kaç gün/saat kaldığını göstermesini sağlar. Geri sayım eklemek, bu durumlarda aciliyeti artırmanın harika bir yoludur.

EĞER işlevi – EĞER işlevinin eklenmesi, belirli bir koşul karşılandığında metnin değiştirilmesine olanak tanır. Bu, bir kullanıcının bir yeniden pazarlama listesinin parçası olup olmamasından kullanıcının bulunduğu cihaza kadar değişir.

Reklam Metni Başarılı Olana Kadar Test Edin, Test Edin ve Biraz Daha Test Edin.

Böylece, yukarıdaki ipuçlarını kullanarak mükemmel reklamı oluşturdunuz ve TO, çatıdan, mutlu günler. Ancak bu, reklam metni yolculuğunuzun sonu olmamalıdır. 

Reklam kampanyalarının farklı türevlerini test etmek, reklamlarınızın başarı oranını daha da artırmanıza yardımcı olabilir. Farklı başlıkları ve açıklamaları ayrı ayrı test ederek, kampanyalara sürekli olarak ince ayar yapmak mümkündür. 

Bunu akılda tutarak, mükemmel reklam metninin aslında var olmadığını söylemek muhtemelen doğru olur. Sonuç olarak, benimsememiz gereken zihniyet, kademeli iyileştirmelerden biridir.  Bu, kullanıcı odaklı ilgi çekici ve duyarlı reklam metni oluşturarak reklam metni performansını iyileştirmeye devam etmemizi sağlar. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.