ozztech_logo_white

SEO için Anahtar Kelime Araştırma İpuçları

SEO için anahtar kelime araştırma ve analizi, sayfa içi SEO çalışmanızın temellerini oluşturur . Bu süreçlerin tamamı arama talebini araştırmakla ilgilidir: Sitenizde içerik oluşturmadan önce, kullanıcıların çevrimiçi olarak hangi terimleri aradıklarını ve bunları Google gibi bir arama motoruna girdiklerinde gerçekte ne bulmak istediklerini anlamak önemlidir.

SEO’ya yeni başlayanlar için tasarlanan bu kılavuz, anahtar kelime araştırmasının temellerini açıklar ve bazı pratik ipuçları sunar. Yol boyunca, anahtar kelime araştırmasının ne olduğunu, dikkat edilmesi gereken önemli tanımları ve metrikleri, hepsini mümkün kılan araçları, içeriğiniz için doğru anahtar kelimeleri belirleme sürecini ve bazı daha gelişmiş anahtar kelime araştırma yaklaşımlarını keşfedeceğiz.

SEO Anahtar kelime araştırma nedir?

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin arama motorlarında kullandığı anahtar kelimeleri bulma sürecidir. Amaç, özünde, birçok kullanıcının aradığı ve siteniz için oluşturacağınız sayfalarla uyumlu olan sorguları belirlemektir. 

Anahtar kelime araştırmasının çıktısı, hedef anahtar kelimelerin bir listesidir. Ardından, bu terimleri, oluşturduğunuz içerikte kullanarak hedefleyebilirsiniz; bu, umarım arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralanır ve kullanıcıları siteye tıklamaya çeker.

Önemli anahtar kelime metrikleri ve tanımları

Daha ileri gitmeden önce, okurken ve kendi anahtar kelime araştırmanızı yapmaya başladığınızda karşılaşacağınız bazı önemli tanımları ve anahtar kelime metriklerini size sağlamak faydalı olacaktır.

Hedef anahtar kelime

Hedef anahtar kelime, sitenizdeki belirli bir sayfayı sıralamak için optimize ettiğiniz bir kelime veya kelime öbeğidir. Anahtar kelime araştırmasının amacı, bir sayfanın hedef anahtar kelimeleri hakkında kararlar vermek, kopyada hangi terimlerin vurgulanacağını ve sayfanın onlar için sıralanacağını umarak karar vermektir.

Örneğin, bu blog gönderisi için hedef anahtar kelimeler ‘anahtar kelime araştırması nedir’ ve ‘anahtar kelime ölçümleri’ni içerir.

Arama amacı

Arama amacı, bir kullanıcının bir anahtar kelimeyi aramasının nedenidir. Bir araştırmacının ulaşmaya çalıştığı hedefi yansıtır. Bir arama motoru birisine bir sonuç listesi sağladığında, sorgusunun arkasındaki arama amacını karşılamaya çalışır. 

Genel olarak konuşursak, anahtar kelimeler bilgilendirici olabilir (bir soruya cevap aramak); gezinme (belirli bir siteye ulaşmaya çalışmak); ticari soruşturma (bir ürün veya hizmeti araştırmak) ve işlemsel (bir şey satın almak istemek).

Arama hacmi

Arama hacmi, kullanıcıların bir anahtar kelimeyi her ay ortalama arama sayısıdır. Bu verileri ararken, belirli bir ülkede kaç aylık arama yapıldığını bilmek yardımcı olur – bu bilgilerle, seçtiğimiz pazardan mümkün olduğunca çok kullanıcı çekecek anahtar kelimeleri hedefleyebiliriz.

Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak bir sorgunun arkasındaki hacmi keşfedebilirsiniz (daha fazlası aşağıda). 

Tıklamalar

Tıklamalar, kullanıcıların bir anahtar kelime için SERP’lerden sitelere her ay ortalama tıklama sayısını ifade eder. Bazı arama terimleri, kullanıcı başına birden fazla tıklama çekerken, diğerleri, sınırlı sayıda kişinin tıkladığını görme eğilimindedir.

Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar Kelime Zorluğu (KD), belirli bir anahtar kelime için SERP’lerin ne kadar rekabetçi olduğunu ve bunun için sıralamanın ne kadar zor olacağını ifade eder. Belirli anahtar kelimelerin, onlar için sıralanan çok sayıda yerleşik, yetkili site vardır, bu da birinci sayfada bir konum elde etmeyi gerçek bir meydan okuma haline getirir; diğer arama terimleri çok daha az rekabetçidir.

Aşağıda incelenen anahtar kelime araştırma araçlarının çoğu, anahtar kelime hedeflemenizi bilgilendirmeye yardımcı olabilecek KD veya rekabet metrikleri sunar.

Uzun kuyruklu anahtar kelime

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük arama hacmine sahip terimlerdir – diğer anahtar kelimelerden daha uzun, daha spesifik ve daha az rekabetçi olma eğilimindedirler. ‘Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır (10 aylık Türkiye araması), uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye bir örnektir.

SEO anahtar kelime araştırma araçlarını kullanma

Artık terminolojiyi anladığınıza göre, anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz araçları biraz daha derinlemesine inceleyelim. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ücretsiz ve ücretli seçenek vardır ve bunların tümü, anahtar kelimeleri arama ve minimum olarak hacimlerinin tahminlerini bulma olanağı sunar. Bazı premium anahtar kelime araştırma araçları, aşağıda inceleyeceğimiz daha gelişmiş özellikler sunar.

SEO Anahtar kelime analizi için ücretsiz araçlar

Bütçeniz kısıtlıysa veya anahtar kelime araştırma ve analizi fikrini henüz keşfetmeye başladıysanız, ücretsiz araçlar başlamak için en iyi seçeneğiniz olabilir. Özellikleri sınırlı olsa da, anahtar kelimeleri hemen keşfetmeye başlamanızı sağlayacak birkaç platform var.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı, SEO değil, ücretli Google reklam kampanyalarıyla kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bu basit anahtar kelime araştırma aracı, mevsimselliği (arama hacminin yıl boyunca nasıl değiştiğini) göstermek için bir grafik sağlamanın yanı sıra terimleri ve arama hacimlerini bulmanızı sağlar. Veriler Google’ın kendisinden geldiği için üçüncü taraf araçlardan daha güvenilirdir.

Aramanıza başlamak için, ilgili anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için arama çubuğuna bir baş terim girmeniz yeterlidir

‘Rekabet’ sütununun Google reklam yerleşimlerinin rekabet gücünü ifade ettiğini ve bu nedenle anahtar kelime araştırma sürecinizin bir parçası olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Kelime izci

Premium bir seçenek mevcut olsa da, Wordtracker size araçla ilgili bazı ilk bilgiler vermek için size ayda sınırlı sayıda ücretsiz arama sağlar. Bu platform, tohum anahtar kelimenizi aramanıza, ardından ilgili anahtar kelimeleri hacme ve rekabete göre filtrelemenize olanak tanır. Burada, rekabet metriği, organik aramada terim için sıralamanın zorluğuna odaklanır ve bu, hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

SEO Ücretli anahtar kelime araştırma araçları

SEO ve içerik oluşturma konusunda ciddi olduğunuzu öğrendikten sonra, anahtar kelime araştırma yapmanızı desteklemek için daha gelişmiş bazı yazılımlara yatırım yapmaya değer. Bu platformlar, aramanızı genişletmenize ve yeni yüksek fırsatlı anahtar kelimeler keşfetmenize olanak tanıyan kullanışlı araştırma özellikleriyle birlikte gelir.

Ahrefler

Anahtar kelime araştırma araçlarıyla ilgili hiçbir blog bölümü Ahrefs’ten bahsetmeden geçemez . Anahtar Kelime Gezgini, bu SEO ve geri bağlantı analiz platformunun sunduğu şeylerin yalnızca bir parçasıdır, ancak anahtar kelime araştırmasını daha kolay ve daha etkili hale getirmek için oldukça kullanışlı araçlar sağlar.

Bir ana terimi aradığınızda, başlangıçta bölgeye göre arama hacmi, KD, tıklamalar, sezonluk arama eğilimleri ve bir dizi başka bilgiyi içeren bir genel bakış sayfası görürsünüz.

Buradan, sol taraftaki özellikleri kullanarak daha fazla potansiyel hedef anahtar kelime keşfedebilirsiniz. Örneğin, ‘Sıralı eşleme’, tohum anahtar kelimenizi içeren diğer anahtar kelimelerin bir listesini üretir – adından da anlaşılacağı gibi, ‘sorular’ teriminize dayalı olarak mevcut tüm soru anahtar kelimelerini vurgular.

Semrush

Semrush , yalnızca bir anahtar kelime araştırma aracından çok daha fazlasını sunan ücretli bir SEO platformunun başka bir örneğidir. Ana Anahtar Kelimeye Genel Bakış sekmesinde, tohum anahtar kelimenizle ilgili Ahrefs sayfasındakilere benzer veriler bulacaksınız.

‘Tam eşleme’ ve ‘ilgili’ anahtar kelimeler gibi seçenekleri içeren Anahtar Kelime Sihirli Aracı’nı tıklayarak bu ilk terimle ilgili potansiyel hedef anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

Moz

Burada incelediğimiz diğer iki premium araç gibi, Moz’un anahtar kelime araştırma öğesi de SEO konusunda size yardımcı olabileceği yollardan sadece biridir. Temel anahtar kelimeniz için bir Genel Bakış sayfası ve Anahtar Kelime Önerilerini kullanarak daha derine inme seçeneği ile diğer anahtar kelime analiz araçlarıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır.


Anahtar kelime araştırma süreci: SEO için Anahtar kelime analizi nasıl yapılır

Şimdiye kadar bileceğiniz gibi, anahtar kelime araştırma süreci bir baş veya tohum anahtar kelime ile başlar. Köpek ırkları üzerine bir blog yazıyor olsaydınız, tohum anahtar kelimeniz basitçe ‘köpek ırkları’ olurdu; benzer şekilde, bir e-ticaret sitesindeki kulaklık kategorisi sayfası için ‘kulaklık’ ile başlarsınız.

Anahtar kelime araştırması yoluyla, bu ana terimi alıp belirli bir sayfa için hedef anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak üzere genişleteceğiz. Bu işlemi tüm site veya site alanı genelinde tekrarladığımızda, bir anahtar kelime hedefleme haritası oluştururuz (aşağıda daha fazlası).

Anahtar kelime keşfi

Tohum anahtar kelimenizle donanmış olarak, yeni hedef anahtar kelimeleri keşfetmeye hazırsınız. İlk terimin eş anlamlılarını arayarak ve arkalarında arama hacmi olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Arama motorları buradaki arkadaşlarınızdır – ‘[tohum anahtar kelime] + eşanlamlı’ kelimesini aramak, başlamak için iyi bir yerdir.

Tüm olası eş anlamlıları daralttığınızda, ilgili terimleri arayın ve konunuz içinde daha geniş bir anahtar kelime yelpazesi düşünün. Köpek ırklarıyla ilgili blog örneğimize dönersek, aşağıdaki gibi alakalı terimlerle karşılaşabilirsiniz:

 • ‘Popüler köpek ırkları’
 • ‘Nadir köpek ırkları’
 • ‘Fransız Bulldog’
 • ‘Golden Retriever’
 • ‘İspanyol horoz’

Tohum anahtar kelimenizi arayabilir ve diğer terimler için SERP’leri araştırabilir, ayrıca size ilham vermesi için Reddit gibi forumları ve siteleri keşfedebilirsiniz. Ücretli bir anahtar kelime araştırma aracından destek alacak kadar şanslıysanız, buna yardımcı olması için sıralı eşleme ve ilgili terimler gibi anahtar kelime keşif özelliklerini arayabilirsiniz. 

Blog içeriği, SSS veya satın alma kılavuzları gibi bilgilendirici içerikler için kullanıcıların aradığı soruları eklemeye bakmalısınız. AnswerThePublic ve AlsoAsked gibi araçlar , bunu sınırlı bir kapasitede ücretsiz olarak yapmanızı sağlar (önerilen soruları kopyalamanız ve arama hacimlerini bulmak için bunları anahtar kelime araştırma aracınıza yapıştırmanız yeterlidir).

SEO Anahtar kelime araştırma, bulma süreci boyunca, oluşturacağınız içerik parçasıyla alakalı olabilecek tüm terimleri not edin, ardından arama hacimleri, tıklamalar, KD’ler vb. ile ilgili verileri arayın. Bunu kontrol etmeye geri döneceğiz. her bir anahtar kelimenin arama amacı, bir anda hedeflenen sayfayla aynı hizaya gelir.

Rakip anahtar kelime analizi yoluyla anahtar kelime listenizi genişletme

Elinizdeki tüm eş anlamlı sözcükleri ve anahtar kelime bulma özelliklerini tükettikten sonra, anahtar kelime listenizi başka yollarla genişletmenin zamanı geldi. Buradaki amaç, anahtar kelime araştırmanızın boşluklarından hiçbir şeyin kaçmamasını sağlamaktır. Sayfanızın hedefleyebileceği tüm olası anahtar kelimelerin tam bir resmini elde etmek istiyorsunuz.

Halihazırda keşfettiğiniz anahtar kelimelerin listesinden başlayarak, bu terimleri bir arama motoruna girmeye ve en üst sıradaki içerik parçalarını keşfetmeye başlayın. Bunu yaparken hedeflemek için alternatif sorgular bulmanız olasıdır. Ücretli bir araca erişiminiz varsa, süreci hızlandırmak için bu sayfaların sıralandığı anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz.

Anahtar kelime listenizi genişletmek yinelemeli bir süreçtir. Her yeni anahtar kelime keşfettiğinizde, hedefleyebileceğiniz başka terimler olup olmadığını görmek için yüksek sıralamada olan içeriği kontrol edin. Anahtar kelime araştırmasının bu aşamasına ne kadar çok zaman harcarsanız, içeriğiniz o kadar kapsamlı olur ve geniş bir terimler kesiti için sıralama şansı o kadar yüksek olur.

Arama amacını kontrol etme

Şimdi, tanımladığınız tüm potansiyel hedef anahtar kelimelerin arkasındaki arama amacını kontrol etme zamanı. İçeriğin üretmeyi planladığınız ürünle uyumlu olup olmadığını değerlendirerek her terim için SERP’leri manuel olarak kontrol edin. Yeni bir hizmet sayfası başlatmak istiyorsanız ve bir anahtar kelime için en üst sıradaki sayfalar ticari araştırma veya işlemden ziyade bilgi amaçlıysa, arama amacı kapalıdır.

Bunu, anahtar kelime araştırma sürecinizdeki en önemli filtreleme aşaması olarak düşünün. Yalnızca arama amacı açısından önerilen içeriğinizle eşleşen anahtar kelimeleri, diğerlerinin tümünü iskonto ederek tutacaksınız. Bu aşamanın sonunda, doğru arama amacına sahip bir hedef anahtar kelimeler listesine sahip olacaksınız: bu terimleri aradığınızda, her durumda yüksek dereceli içerik, gideceğiniz sayfayla aynı türde olmalıdır. oluşturmak.

Hedef anahtar kelimeler listenizi hassaslaştırmaya başladığınızda, aynı zamanda en üst sıralarda yer alan içeriğin türü ve biçimi hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz, bu da içerik oluşturma sürecinizi bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, listelerin veya uzun biçimli içeriğin iyi sonuç verme eğiliminde olduğunu ve blog yayınınızın yapısını buna göre oluşturduğunu görebilirsiniz.

Anahtar kelime hedefleme haritası oluşturma

Bir sitenin bir bölümü veya tüm alan adı için geniş ölçekte anahtar kelime araştırması yaparken, bir anahtar kelime hedefleme haritası oluşturmak yararlıdır. Bu, söz konusu tüm sayfaların hedeflemesini içeren bir elektronik tablodur. Her URL için şunları eklemelisiniz:

 • sayfa adı
 • URL
 • Hedef anahtar kelimeler ve arama hacimleri
 • Bu anahtar kelimelerin toplam arama hacmi
 • başlık etiketi
 • meta açıklama

İyi organize edilmiş bir anahtar kelime hedefleme haritanız varsa, içerik oluşturma süreci çok daha basittir. Bir proje üzerinde birden fazla yazar çalışıyorsa, içeriği denetleyen ve yeniden okuyanlar için tam görünürlük sağlarken herkesin aynı sayfada kalmasına da yardımcı olur.

Daha gelişmiş SEO anahtar kelime araştırma ipuçları

Anahtar kelime araştırmasının temellerini ele aldık, ancak daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu bölüm bazı daha gelişmiş ipuçları sunar.

Google Trendler ile trend olan konuları bulma

Şimdiye kadar incelediğimiz yaklaşımda, yalnızca ortalama arama hacimlerine odaklanıldı. Google Trends gibi ücretsiz bir araç kullanarak bir anahtar kelimenin arama hacminin zaman içinde nasıl değiştiğini öğrenmek mümkündür . Popülaritesi artan anahtar kelimeleri keşfederek, SERP’ler daha az rekabetçiyken sıralamada yer alan içerik oluşturabilir ve arama hacmi arttıkça dalgayı sürebilirsiniz.

Size bir örnek vermek gerekirse, Birleşik Krallık’ta ‘aşı’ için yapılan aramalar, özellikle son beş yıl bağlamında bakıldığında, son zamanlarda önemli ölçüde arttı:

Anahtar, trend olan anahtar kelimeleri, hala yükselişteyken bulmak ve mümkün olduğunca erken içerik üretmektir. Ortalama arama hacmi verilerinin şu anda çok fazla görünmeyebileceğini, ancak doğru eğilimi belirlerseniz bu sayıların zamanla artabileceğini unutmayın.

Google Search Console’dan anahtar kelimeler için optimizasyon 

Bu SEO anahtar kelime araştırma ipucu, organik trafiği en üst düzeye çıkarmak için mevcut içeriğinizi optimize etmek için kullanışlıdır. Google Arama Konsolu’nu açın ve belirli bir sayfanın Performans raporunu görüntüleyin, ardından sorguları aşağıda gösterildiği gibi gösterimlere göre yüksekten düşüğe sıralayın. En çok arama aldığınız kelimeleri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »