ozztech_logo_white

SEO İçin İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?

SEO İçin İçerik Denetimi Nasıl Yapılır

İçerik denetimi, çok yönlü bir SEO stratejisinde önemli bir yere sahiptir. Tek seferlik bir projenin parçası olarak, yeni bir iş veya müşteri ilişkisinin başlangıcında veya devam eden bir stratejiyi yenilemenin bir yolu olarak gerçekleştirilebilirler.

İçeriğinizi denetlemeyi seçtiğinizde, diğer pazarlama faaliyetlerinize doğrudan fayda sağlayacak birden çok faaliyeti gerçekleştirme fırsatı sunar:

 • Yeni içerik yoluyla genişleme ve iyileştirme fırsatlarının belirlenmesi.
 • Mevcut içeriği yenilemek ve performansını artırmak için bir plan oluşturma.
 • Hedef kitleniz ve sitenizin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı (ya da karşılamadığı) hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Yararsız içeriği siteden çıkarmak.

Bu noktadan itibaren, bu blog yazısı içerik denetimlerinin neden önemli olduğuyla ilgili değil. İkna olmadıysanız aşağıdakileri ikna edici bulabilirsiniz, ancak amacımız bu değil. Amacımız, bir içerik denetimi gerçekleştirme sürecini ortaya koymaktır.

Bunun için çeşitli tekniklerden bahsedeceğim. Aşağıdakilerin tümünü içerik denetiminize dahil etmeniz gerekmez, ancak başlangıç ​​noktası olarak her ana bölümden bir şeyler yapmanızı tavsiye ederim (aksini söyleyen net hedefleriniz yoksa).

Mevcut içerik performansı

Bu faaliyetlerin amacı, sitenin mevcut içerik kazançlarının ve kayıplarının bir resmini oluşturmanıza yardımcı olmaktır. Cevaplanması gereken anahtar sorular şunları içerir:

 • Hangi sayfalar iyi performans gösteriyor ve hangileri düşük performans gösteriyor?
 • En çok trafiği hangi anahtar kelimeler yönlendiriyor?
 • Hangi sayfalar, siteye vardıklarında organik kullanıcıların ilgisini çekiyor?

Arama görünürlüğü için Google Search Console

Google Search Console, sitenizin hangi sorgular için görünürlük kazandığını ve tek tek sayfalarınızın organik Google Arama’da ne kadar iyi performans gösterdiğini söyleyebilen güçlü bir araçtır. Performans görünümü, belirli bir süre için veya iki dönem arasında karşılaştırma olarak size tıklamalar, gösterimler, tıklama oranı ve ortalama sıralama için veri sağlar.

En azından, sitenize en fazla trafiği hangi sayfaların getirdiğini belirlemek için sıralayabileceğiniz bir sayfa verecek olan sayfa performansı görünümünü dışa aktarmanızı öneririm. Sitenin belirli bir bölümüne odaklanmak istiyorsanız, görünümün üst kısmındaki +YENİ’yi tıklayarak görünümü yalnızca belirli öğeleri içeren URL’leri gösterecek şekilde filtreleyebilirsiniz.

Bunun yalnızca sitenizin bazı bölümleri alt klasörler halinde gruplandırılmışsa işe yarayacağını unutmayın. Site yapısı tamamen düzse, yalnızca tek tek sayfalara bakabilirsiniz.

Search Console’un anahtar kelime dışa aktarımı yararlıdır, ancak bir içerik denetiminde rafine edilmesi gerekir. Tam bir anahtar kelimeye genel bakış, bir sitenin performansı için bağlam sağlamaya yardımcı olsa da, anahtar kelimeleri sayfa veya alt klasöre göre filtrelendiğinde daha kullanışlı buluyorum. Bunu bu şekilde yapmak, sitedeki belirli sayfalara sabitleyebileceğiniz, sonuçlar çıkarmanıza ve iyileştirmeler önermenize yardımcı olacak performans bilgileri sağlar.

bir adım daha ileri

Google Search Console’un Kapsam raporları, özellikle bir sitenin içerik kalitesinden yoksun olduğundan veya sitenin özellikle büyük olduğundan şüpheleniyorsanız, bazı içerik denetimlerinde yararlı olabilecek daha fazla bilgi sağlar.

Hariç Tutulan URL’ler bölümündeki ‘Taranan – şu anda dizine eklenmemiş’ raporu, Google tarafından hangi sayfaların bulunduğunu ancak dizine eklenmediğini, yani bu sayfaların organik arama sonuçlarında görünemeyeceklerini söyler. Bu rapor, noindex etiketleri veya benzer yönergelerle işaretlenmiş sayfaları içermez. Google, bu sayfaların hariç tutulması için resmi bir neden sunmamaktadır, ancak başka göstergelerin olmaması, bu sayfaların dizine eklemek için yeterince değerli olarak algılanmadığını göstermektedir. Bu listedeki tüm önemli sayfalar, inceleme ve iyileştirme için bir öncelik olarak işaretlenmelidir.

Ayrıntılı site performans verileri için Google Analytics

Search Console bize bir sayfanın Google Arama’da nasıl performans gösterdiğini söylerken, Google Analytics bize kullanıcılar sayfaya geldiğinde ne olduğunu söyler. Etkileşime tek başına bakmak istiyorsanız Analytics verilerini Search Console’dan ayrı olarak analiz edebilir veya her sayfanın performansına bir bütün olarak bakmak için iki veri kümesini birleştirebilirsiniz (yalnızca her ikisi için de aynı zaman aralığını seçtiğinizden emin olun). veri kümeleri).

Yalnızca organik segmentin gösterildiği Analytics’teki Açılış Sayfası raporunu kullanmanızı öneririm. Bu rapor, kullanıcıların bir arama motorundan geldikleri ilk sayfa bağlamında hemen çıkma oranları, sitede geçirdikleri ortalama süre, oturum başına sayfalar, hedef dönüşümler ve gelir hakkında bilgi verir. Hangi sayfaların işletme hedeflerinize katkı sağladığını ve hangilerinin sağlamadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Burada verileri tam olarak birleştirmenin yolları hakkında konuşacak yer yok, ancak Analytics ve Search Console’dan gelen verileri iki Google E-Tablo sekmesinde düzenliyoruz, ardından verileri birinden diğerine çekmek için INDEX MATCH kullanıyoruz. INDEX MATCH, belirli bir değerle eşleşen veriler için Sayfada arama yapabilir (bu durumda, URL’leri eşleştirirsiniz), her sayfa için Analytics ve Search Console’u yan yana görmenize olanak tanır.

bir adım daha ileri

Google Analytics’in davranış akışı analizi, içeriği değerlendirmek için güçlü bir araçtır. Kullanıcıların farklı sayfalara kaç kez tıkladıklarını veya siteden kaç kez çıktıklarını görerek web sitenizdeki yolculukları takip etmenizi sağlar.

Bir sayfanın diğer önemli sayfalara gönderdiği kullanıcıların yüzdesine bakarak, kullanıcıları satış hunisinde daha aşağılara taşımada ne kadar etkili olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu taktiği, bir web sitesinin trafiğinin büyük bir bölümünün blog gönderileri gibi ticari olmayan sayfalar tarafından yönlendirildiği durumlarda özellikle yararlı buluyoruz.

Verileri almak biraz manueldir, ancak tam bir analiz için zamanınız yoksa, her zaman sayfaya göre filtreleyebilir ve daha geniş işletme hedeflerine katkıda bulunup bulunmadıklarını görmek için en iyi trafik faktörlerinden bazılarına odaklanabilirsiniz. .

Anahtar kelime bilgileri için Ahrefs

Ahrefs , içerik denetimi için en sevdiğim üçüncü taraf aracıdır. Sağladığı verilerin zenginliği ve netliği, Analytics’ten ve Search Console’dan aldığımız verileri ortaya çıkarmak için onu tercih ettiğimiz araç haline getiriyor.

Ahrefs anahtar kelime sıralama verilerini Search Console verileriyle birleştirmek, anahtar kelime hacmi, zorluk ve SERP özellikleri gibi ekstra bilgileri eklemenin kullanışlı bir yoludur. Yine, birleştirilmiş veri kümesini elde etmek için Sayfalarda bir INDEX MATCH işlevini kullanırız.

Ahrefs’in bir dezavantajı, Search Console’un bulabileceği her şeyi almamasıdır. Bunu aşmak için Search Console anahtar kelime listenizi Ahrefs’e ekleyebilir ve verileri bu şekilde toplayabilirsiniz.

Diğer iki özellik, Ahrefs’in yardımcı programını daha da artırır: Bir bakışta alt klasörler hakkında en üst düzey verileri alma yeteneği ve En İyi Sayfalar görünümü. Bu ikinci görünüm, sayfaları tahmini trafiklerine göre sıralar ve sıraladıkları anahtar kelime sayısını görmenize olanak tanır. Yine, bu veriler tek başına kullanılabilir veya Search Console’un sayfa raporlarıyla birleştirilebilir.

Site performans verilerini kullanma

Denetimin bu aşamasında topladığınız performans verileri, müşterilere veya daha geniş ekibe, sitenin nerede çalışıp çalışmadığının dökümü olarak sunulabilir. En azından, sitenin her bir kilit alanındaki en iyi ve en kötü performans gösteren sayfalarınızı, en fazla trafiği çeken anahtar kelimeleri ve biraz çalışmayla trafik çekebilecek anahtar kelimeleri belirlemenizi öneririm.

Anahtar kelime büyümesi için fırsatlar

Bir içerik denetiminin eyleme geçirilebilir olması gerekiyorsa, mevcut performansı analiz etmenin yanı sıra büyüme fırsatlarını belirlemesi gerekir. Birçok site, şu anda herhangi bir tıklama veya gösterim sağlamayan ve Search Console veya Analytics analizi yoluyla asla keşfedilemeyecek olan anahtar kelimeler aracılığıyla büyüme fırsatına sahip olacaktır.

Bu noktada Ahrefs, Search Metrics veya SEMRush gibi üçüncü taraf bir araç, baktığınız anahtar kelimelerin kapsamını genişletirken ve sitenizin nerede gelişebileceğini görmek için rakiplerin performansını analiz ederken paha biçilmez hale gelir.

Kaçırılan fırsat etiketleme

Şimdiye kadar topladığınız verilere bağlı olarak, kaçırılan fırsatları değerlendirmenin birkaç yolu vardır. Aracın hacmi ve sıralama konumu metrikleri, Search Console’un tıklamaları/gösterimleri ve ortalama sıralamasına tercih edildiğinden, Ahrefs, hedeflenecek anahtar kelimeleri belirlemek için tercih ettiğim araç olacaktır.

Ahrefs’ten standart bir site sıralaması dışa aktarma işlemiyle, hedefleme fırsatlarını otomatik olarak etiketlemek için Google E-Tablolar veya Excel’de aşağıdaki gibi bir formül kullanabilirsiniz:

=EĞER(VE(A2>499, B2>=10, B2<21), “araştırma”, “eylem yok”)

Yukarıdaki formül, arama hacmi 499 (A2>499) olan ve 10 ile 20 (B2>=10, B2<21) arasında sıralanan herhangi bir anahtar kelimeyi ‘araştır’ olarak işaretleyerek fırsatları nitelendiriyor. A2’nin hacim hücresine ve B2’nin konum hücresine referans vermesiyle, dışa aktarmanız için koordinatları düzeltmek için hücre değerlerini değiştirmeniz gerekecektir.

Ayrıca, siteniz için neyin iyi bir fırsat olarak sayıldığına bağlı olarak parametreleri ayarlamanızı da tavsiye ederim. Bazı işletmeler için hacmi 1.000 veya daha fazla olan anahtar kelimeler değerliyken, başka bir işletme 50’nin üzerindeki herhangi bir şeyi hedeflemekten memnuniyet duyabilir.

Benzer şekilde, siteniz için fırsatın nerede olduğuna bağlı olarak sıralama sınırlarını ayarlayabilirsiniz. Halihazırda yüksek performanslı bir siteyi artırmak istiyorsanız, 3 ila 10 arasındaki konumları aramayı düşünün. Ancak, yalnızca ilgi çeken bir sitenin 40’tan daha iyi bir şeyi dikkate alması gerekebilir.

Ahrefs’e erişiminiz yoksa, Search Console ile benzer bir formül yeniden kullanılabilir. Hacim parametresini gösterim verileriyle ve sıralama parametrelerini ortalama konumlarla değiştirmeyi düşünün.

Anahtar kelime fırsatlarını manuel olarak inceleme

Anahtar kelime fırsatlarını vurgulama sürecini otomatikleştirseniz de yapmasanız da, manuel kontrolün yerini hiçbir şey tutamaz. Bir site, gerçekte herhangi bir değerli trafik çekmesi muhtemel olmayan 1.000 hacimli bir anahtar kelime için 14. sırada olabilir.

Herhangi bir işlem önermeden önce, odaklandığınız anahtar kelimelerin siteniz için değerli olduğundan emin olmak için etiketlemenizi veya anahtar kelime veri kümenizi kontrol edin.

Rakip analizi

Ahrefs veya SEMRush gibi üçüncü taraf bir araca erişiminiz varsa, karşılaştırmalı sıralama incelemeleri veya boşluk analizleri çok değerlidir. Ahrefs, en fazla üç rakip sitenin sıralandığı, ancak sizinkinin yapmadığı anahtar kelimeleri gösterecek yerleşik bir içerik boşluğu aracına sahiptir. Ayrıca, çok sayıda alakasız anahtar kelimeyi ortadan kaldırdığınızdan emin olmak için en az bir rakibin ilk 10’da yer almasını sağlayabilirsiniz.

Şahsen, Ahrefs boşluk aracının bir içerik analizi için yeterince ileri gittiğini düşünmüyorum. Nerede alt sıralarda yer aldığınızı ve ayrıca nerede hiç sıralanmadığınızı belirlemek önemlidir. Bunu, her bir rakibin anahtar kelimelerini ve kendi anahtar kelimelerinizi dışa aktararak ve ardından bunları bir e-tabloda birbirine yapıştırarak istediğiniz kadar rakip için yapabilirsiniz.

Google E-Tablolar için süreci kısaca açıklayacağım ve işlevsellik Excel’de benzer olmalıdır. İlk olarak, her sitenin anahtar kelime sıralamasını ayrı bir sekmeye aktarın. Ardından, tüm anahtar kelime verilerini (anahtar kelime, hacim, zorluk) yeni bir sekmeye kopyalayın ve yalnızca benzersiz terimleri içeren bir listeniz olduğundan emin olmak için E-Tablolar’ın Veri menüsündeki ‘yinelenenleri kaldır’ aracını kullanın.

Son olarak, her bir sitenin her anahtar kelime için sıralama verilerini almak için bu gönderide daha önce açıklanana benzer bir INDEX MATCH formülü kullanın.

SERP özellikleri

Belirli SERP özelliklerine sahip anahtar kelimeler, sıralamadaki büyüme için büyük fırsatları temsil edebilir. SERP özelliklerini (Ahrefs gibi) listeleyen bir araçtan dışa aktarmanız varsa, bir filtre uygulayabilir ve yalnızca belirli SERP özelliklerini içeren satırları gösterebilirsiniz, örneğin:

Pek çok site için, öne çıkan snippet’lerle ve İnsanlara Da Sor özellikleriyle anahtar kelimeleri belirlemek, iyi bilgi içeriği aracılığıyla görünürlüğünüzü artırma fırsatlarını belirlemenin harika bir yoludur. İlginç PAA fırsatlarına sahip değerli anahtar kelimeleri belirlerseniz, bir adım daha ileri gidebilir ve Alsoasked gibi bir araç aracılığıyla çok çeşitli soru fırsatlarını inceleyebilirsiniz .

Anahtar kelime analizlerini kullanma

Önceki bölümden daha fazla, denetimin bu aşaması, özellikle belirli anahtar kelime sıralaması açısından sitenizin nereleri iyileştirebileceğini belirlemekle ilgilidir. Daha geniş ekibinize veya müşterinize şu anda kaçırdıkları anahtar kelimeleri gösterin ve mümkünse, sıralamanın arama trafiği üzerindeki etkisini göstermek için bunları önceki aşamadaki performans verileriyle eşleştirin.

Hedeflemeniz gereken belirli türde anahtar kelimeler veya SERP özellikleri belirlediyseniz, sayfa önerileriniz için bunu göz önünde bulundurmalısınız.

İçerik kalitesini denetleme

Performans verileri mevcut site kurulumunuzun sonuçlarını belirlemeyi amaçlıyorsa, içerik kalitesi incelemesi neden bu şekilde performans gösterdiğini belirlemeyi amaçlar. Büyük bir siteniz varsa, temel sorun alanlarını (veya en fazla potansiyele sahip alanları) belirlemek için performans verilerinizi kullanmanızı ve bunlara odaklanmanızı öneririm. Daha küçük bir siteyle, önemli sayfaların çoğuna göz atmayı göze alabilirsiniz.

‘İçerik kalitesi’ belirsiz bir terimdir. Amaçlarımız için, herhangi bir sayfanın içerik kalitesi incelemesi iki soruyu yanıtlamalıdır:

 • Bu sayfa kullanıcıların ilgisini doğru şekilde çekiyor mu?
 • Arama motorları bu sayfayı değerli bir kaynak olarak tanıyacak mı?

İlk soru, nihayetinde sayfanın ticari amaçlarını besler. Her sayfanın bir amacı olmalıdır. Bazı sayfalar için bariz olacaktır; bir ürün sayfası, kullanıcıyı ürünü satın almaya teşvik etmelidir. Diğer sayfalar daha az anlaşılır, ancak daha az önemli değil. Örneğin, bir blog gönderisinin acil bir ticari hedefi olmayabilir, ancak bunun bir haber bültenine kaydolmasını sağlamak, bir hizmet sayfasına tıklamayı teşvik etmek veya geri dönmeleri için kullanıcıları yeterince meşgul etmek olsun, yine de var olmak için bir nedeni olmalıdır. gelecekte site.

İkinci soru SEO’nun özüne giriyor. Sayfanın, hedef anahtar kelimenin arkasındaki arama amacını karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek ve sayfa içeriğinin sizin sitenizle ne kadar iyi rekabet edeceğine karar vermek için başlık etiketi ve h1 gibi sayfanın önemli alanlarında anahtar kelime hedeflemenin uygun olup olmadığını görmenizi teşvik eder. anahtar kelimelerin mevcut en üst sıradaki sonuçlarını hedefleyin.

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar, sitenizdeki sayfaları iyileştirecek net eylemlere yol açacak şekilde sindirilebilir bir biçimde sunulmalıdır. Yardımcı olacaksa, bir sayfanın kullanıcılar ve arama motorları için çalışması gereken şeylerin bir kontrol listesi oluşturabilirsiniz ve bu liste aşağıdaki ölçütleri içerebilir:

 • Önemli bilgileri bulmak kolay
 • Kullanıcılar için CTA’yı veya sonraki adımları temizleyin
 • Mobil duyarlı
 • Başlık ve başlıktaki ilgili anahtar kelimeler
 • Anahtar kelime hedefleme ve harekete geçirici mesaj içeren meta açıklama
 • Odaklanmış, anahtar kelime hedefli ilk paragraf
 • Hedef konunuzla ilgili alt başlıklar
 • Sonraki adımlara ve ilgili sayfalara işaret eden dahili bağlantılar
 • Mevcut en üst sıradaki sayfalarla rekabet etmek için yeterli içerik derinliği
 • İyi biçimlendirme
 • Yüksek kaliteli görüntüler

Bu hususlar, uğraştığınız içeriğin türüne göre farklılık gösterir, bu nedenle önerilerimi aşağıdaki üç bölümde daha ayrıntılı olarak açıkladım.

E-ticaret

E-ticaret web siteleri genellikle temel ticari sayfalarında çok fazla içeriğe ihtiyaç duymazlar. Aslında, içeriği kesmenin denetiminizde bir tavsiye olması tamamen mümkündür.

Birçok e-ticaret nişi için, bir ürün sayfasının ürünü bir paragrafta tanımlaması ve ideal olarak incelemelerin ve net bir ödeme CTA’sının yanı sıra bir özellik listesi içermesi yeterlidir. Öte yandan, kategori sayfaları, belirli ürünleri ve alt kategorileri vurgulamak için dahili bağlantılarla birlikte, genellikle sahip oldukları ürün türlerinin kısa bir açıklamasına ihtiyaç duyar.

‘SEO içeriği’, e-ticaret sitelerinde yaygın bir bulgudur ve siteniz sıralamada değilse, bunu azaltmak ve yalnızca kullanıcının gerçekten okuyacağı içeriğe odaklanmak uygun olabilir. Sayfanın altına yerleştirilen spam içerikli kopya, çabalarınız için zararlı olabilir.

Ancak, e-ticaret sitenizdeki sayfalar zaten iyi sıralanıyorsa, ‘SEO kopyasını’ reddetmek için acele etmeyin. Nişinizdeki en üst sıradaki sitelerin tümü benzer taktiklerle başarılı oluyorsa, Google bu tür bir kopyanın uygun olduğuna karar vermiş olabilir. Uzun vadede kullanıcılar için değerli olmayan içerikten uzaklaşmayı teşvik etmek isterim, ancak gerçek şu ki böyle bir taktik her sektördeki her site için her zaman doğru olmayabilir.

Bununla birlikte, boş bir sayfa listesiyle veya inanılmaz derecede ince (veya boş) sayfalarla başlıyorsanız, daha sert bir şey denemeden önce özlü, kullanıcı dostu kopyayı test etmenizi öneririm.

Müşteri adayı oluşturma

Potansiyel müşteri web sitelerindeki hizmet sayfaları, bir e-ticaret kategori sayfasındaki kısa kopya bölümünden daha fazla çalışma gerektirir. Daha uzun bilgi içeriği için geçerli olan hususların çoğu burada da geçerlidir.

Sayfa boyunca hedef konunuza net bir şekilde odaklanarak içerikte tutarlı kalite arayın. Bu, açılış cümleleri, başlık, alt başlıklar ve meta verilere yansıtılmalıdır.

Ancak, diğer yöne çok fazla salınan ve anahtar kelimeleri doğal olmayan bir şekilde dolduran içeriğe dikkat edin. İçeriğinizi okumayı zor buluyorsanız, bu hemen bir kırmızı bayrak olmalıdır.

Ayrıca, sayfada yer alan diğer medyaların kalitesini ve alaka düzeyini ve yeni bir kullanıcı için sonraki adımların netliğini de göz önünde bulundurun.

Bilgilendirici içerik

Art arda yapılan güncellemelerin ardından, sitelerin büyük çoğunluğu yetersiz bilgi içeriğinden kurtulamıyor. Kullanıcılara web sitenizin ana konusuyla ilgili yararlı, yüksek kaliteli bilgiler sağlamak için web sitenizdeki her bir blog yazısı veya eskimeyen kılavuz bulunmalıdır.

Bu tür içeriklerle ilgili olarak bahsedilen EAT kısaltmasını görebilirsiniz. “Uzmanlık, yetki, güven” anlamına gelen EAT, Google’ın yüksek kaliteli bir sitede ne aradığını hatırlamanın kolay bir yoludur. Web sitenizdeki her sayfa bu sinyalleri sağlamalıdır ve bilgilendirici içeriğiniz, kaliteyi tutarlı bir şekilde oluşturmak için size mükemmel bir fırsat sunar.

Net bir konuya odaklanma, iyi yazılmış kopya, alıntı yapılan kaynaklar, uzman yazarlık ve doğru bilgi için bilgi sayfalarınızı kontrol edin. Bunların eksik olduğu her yerde, Google’ın içeriğin ve muhtemelen sitenizin bir bütün olarak değerini düşürmesi ihtimali vardır. İşletmeniz finans, hukuk veya sağlık gibi ‘sizin paranız veya yaşam sektörünüz’ alanında faaliyet gösteriyorsa, bu hususlar özellikle önemlidir.

Bulgularınızı sunmak

Web sitenizin içeriğiyle ilgili bulduğunuz herhangi bir sorun, çözümlerle birlikte sunulmalıdır. Çoğu zaman çözüm açık olacaktır: ya düşük kaliteli bir şeyi çıkarmak ya da eksik olan bir şeyi eklemek. Ayrıca bulgularınızı açıkça düşük performans gösteren alanlara odaklamak da inanılmaz derecede yararlıdır, böylece bulgularınızı okuyanlar iyileştirme ihtiyacını görebilirler.

Strateji iletişimi ve eylem planlarını bir sonraki bölümde daha ayrıntılı tartışacağım, ancak kaynağın nereye uygulanması gerektiğini netleştirmek için sorunlar ve düzeltmeler bir öncelik sırasına göre sunulmalıdır.

Genel olarak, bariz olarak zayıf veya düşük kaliteli içerikle ilgilenmek birincil düşünceniz olmalı, ardından kaçırılan hedefleme fırsatları ve EAT değerlendirmeleri takip etmeli, ardından daha küçük yapısal hususlarla bitirmelisiniz.

Son olarak, belirli düşük kaliteli sayfaların kaldırılmasını veya elden geçirilmesini öneriyorsanız, düşük trafiği göstermek için nedenlerinizi Analytics veya Search Console’dan alınan verilerle yedeklemek, finansal açıdan düşünen paydaşlara bunu yapmanın minimum risk olduğunu göstermenin harika bir yoludur. .

İçerik denetimi düzeni ve sunumu

Size bir belgeyi nasıl yazacağınızı veya slaytları nasıl bir araya getireceğinizi söylemek için burada değilim. İşletmeniz için hangi belge veya güverte sunumu işe yararsa, bir içerik denetimine uyarlanabilir olması muhtemeldir. Ancak, denetiminizin önemli konularını web sitesi veya SEO en iyi uygulamaları hakkında bilginiz olmayan paydaşlara iletmeye yardımcı olabilecek sıralama ve sunumun belirli yönleri vardır.

Özetler ve önemli noktalar

Denetiminiz yoğun analiz veya yorum bölümleri içeriyorsa, önemli noktaları ve özetleri periyodik olarak ayırmak, önemli ayrıntıların kaybolmamasını sağlamanın harika bir yoludur. Bunları belgenizde net bir şekilde işaretleyin ve amacınızı iletmek için minimum miktarda bilgi içerdiklerinden emin olun. Bunları net eylemlere veya önerilere bağlamak da yararlıdır.

Bulgularınızı bir slayt destesinde sunuyorsanız, rakip analiziniz veya içerik kalitesi incelemeniz gibi tek bir bölümden önemli bilgileri ayrıntılandıran bir slayt, sizi yolda tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bir eylem planı veya stratejisi oluşturma

Denetimi net bir eylem planında sonlandırmak, tavsiyenizin mümkün olan en kısa sürede yerine getirilmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Denetimin hedef kitlesine bağlı olarak, eylemleri etki ve kaynak açısından kategorize etmek uygun olabilir.

Örneğin, hizmet sayfası içeriğinizin elden geçirilmesi büyük olasılıkla çok zaman alacaktır (yüksek kaynak), ancak büyük bir fark yaratacaktır (yüksek etki). Birincil açılış sayfalarınızın başlıklarının hedeflemesini iyileştirmenin kaynağı düşük ancak etkisi yüksek olabilirken, meta açıklamalardaki harekete geçirici mesajı güncellemek düşük kaynak ve düşük etki olabilir. Eylemlerinizi bu şekilde sınıflandırmak, uzman olmayan paydaşların zaman çerçeveleri ve öncelikler üzerindeki tartışmalara katkıda bulunmalarına yardımcı olur.

Yetkinize ve diğer paydaşlarla olan ilişkinize bağlı olarak, bir adım daha ileri gitmek ve farklı kişilere sorumluluklar vererek önerilen bir zaman çizelgesi belirlemek uygun olabilir. Ekipler ve hatta ajanslar arasında çalışırken, en önemli işin doğru zamanda tamamlandığından emin olmanın tek yolu sorumluluklar ve son tarihler belirlemektir.

Metrikler ve takip

İçerik denetiminiz, sürecin başlangıcından itibaren SEO KPI’larınızla uyumlu olmalıdır, ancak denetime performansı değerlendirmek için kullanacağınız belirli metrikleri dahil etmek, projenin etkisini daha somut hale getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, projenin doğru hızda ilerlemesini sağlayacak şekilde, projenin daha da gözden geçirilmesini teşvik edebilir.

Aşağıda, içerik denetiminize dayalı olarak farklı performans öğelerini değerlendirmek için kullanabileceğiniz kapsamlı olmayan bir metrik listesi bulunmaktadır:

 • Bir dizi odak anahtar kelime için anahtar kelime sıralaması
 • Bir bütün olarak sitede, alt klasörlerde veya belirli sayfalarda organik açılışlar
 • Bir bütün olarak site, alt klasörler veya belirli sayfalar için arama konsolu tıklamaları ve gösterimleri
 • Google Arama Konsolu’na göre dizine eklenen sayfaların sayısı (özellikle sayfalar zayıf veya yinelenen içerik nedeniyle yanlışlıkla hariç tutulmuşsa)
 • Bir bütün olarak site, alt klasörler veya belirli sayfalar için organik trafikten gelen dönüşümler

Analytics’e ve kullanıyor olabileceğiniz diğer izleme yazılımlarına ek açıklamalar ekleyerek, özellikle sitede aynı anda başka işler yapılıyorsa, değişikliklerinizin etkilerini belirlemede daha fazla doğruluk elde edebilirsiniz.

İşin zamanında tamamlandığından ve istenen etkiye sahip olduğundan emin olmak için içerik stratejinizi üç ila altı ay sonra gözden geçirmek genellikle yararlıdır. Daha fazla veri elde ettikçe orijinal önerilerinizi değiştirmekten ve bunları geliştirmekten korkmayın; tam içerik stratejisi genellikle tek bir denetimle tanımlanamaz ve sitenin performansı ve durumu değiştikçe zaman içinde gelişmesi gerekir.

Ozztech Bilgi Teknolojileri Seo Danışmanlığımızdan yararlanarak rakiplerinizi geride bırakabilir ve potansiyel bir kitleye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »