ozztech_logo_white

SEO İşinizi Nasıl Büyütebilir?

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da adlandırılan SEO, iş dünyasını kasıp kavuran teknik bir süreçtir. Birçok temel ve gelişmiş SEO stratejisinin yardımıyla işinizi artırabilir ve sonunda hak ettiğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Teknoloji alanında diğerlerinin gerisinde kalmayın. SEO’nun işinizi organik ve stratejik olarak nasıl büyütebileceğini bugün öğrenin.

SEO İş İçin Ne Yapar?

SEO, genel olarak çevrimiçi arama motoru optimizasyonunun birçok yönünü ifade eder. Google ve Bing gibi arama motorları çok sayıda faktöre bağlıdır. Google’da bir şey aradığınızda, size sunulmadan önce en alakalı sayfaların ne olduğunu belirleyen karmaşık bir algoritma vardır. Bazı web siteleri bir nedenden dolayı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda yer alır: oldukça alakalı olarak kabul edilirler. Site içeriği, sayısız değişkeni hesaba katan Google ‘tarayıcıları’ tarafından algılanır. Şirket dışından hiç kimse Google’ın algoritmasını tam olarak anlamasa da, bildiğimiz bir dizi önemli faktör var. Size en alakalı sonuçları getirmek için anahtar kelimeler, resimler ve diğer metinler gibi şeyler dikkate alınır.

SEO, çeşitli nedenlerle işin ayrılmaz bir parçasıdır. Google trafiğinin %90’ından fazlasının sonuçların ilk sayfasına gelmesiyle başlar. Bu, çoğu kullanıcının ilk sayfadan bir işletmeyi tıklayacağı anlamına gelir. Bu da, insanların bir şey aradığında, genellikle Google tarafından önerilen sonuçlara güvendiklerini gösterir.

Başka bir deyişle, işletmenizi ilk sayfada almak, web sitenizin aldığı ziyaretçi sayısında büyük bir fark yaratabilir. Daha da önemlisi, web sitenize daha fazla ziyaretçi doğal olarak daha fazla potansiyel müşteri anlamına gelir. Bu aynı zamanda web sitenizin Facebook, Twitter ve benzerleri gibi sosyal medya platformlarında paylaşılma ve tanıtılma olasılığını da artırır.

Daha yüksek organik trafik (doğrudan arama motoru sonuçlarından gelen trafik) bir işletmenin sosyal itibarını da artırır. Arama yapanlar arama motoru sonuçlarına güvendiğinden, daha üst sıralarda yer alan işletmeler daha güvenilir olarak kabul edilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyor olsa bile, daha üst sıralarda yer alan web sitesi daha başarılı olarak kabul edilebilir.

Elbette SEO, yalnızca web sitesi ziyaretçileri ve potansiyel müşteriler edinmekten daha fazlasıdır. SEO da yüksek oranda hedeflenebilir. İşletmeler belirli anahtar kelimeleri seçerken dikkate alınan birçok faktör vardır. Birçok potansiyel müşteri belirli hizmetleri veya ürünleri arıyor olabilir ve bu nedenle aramalarını daraltmak için belirli kelimeler ve açıklamalar kullanılabilir. Bu hizmetler ve ürünler, konuma göre daha da farklılaştırılabilir. Bazı kullanıcılar, belirli bir malzeme, tür veya nitelikteki ürün ve hizmetleri ister. Diğerleri belirli bir fiyat aralığındaki ürünleri ister. Belirli web kullanıcıları sadece belirli sıfatlara sahip ürünler isterler. Bu sıfatlar belirli bir alan veya alanda “en iyi” veya “en iyi” veya “en ucuz”u içerebilir.

SEO’nun belirli bir işletme için ürün ve hizmetleri farklılaştırmasının milyonlarca yolu vardır. Bu nedenle SEO’ya dikkat etmek, başarılı bir iş için çok önemlidir. Birçok büyük işletme ve şirket bile hedeflenen SEO’ya yoğun bir şekilde harcama yapıyor. Doğru anahtar kelimeler, açıklamalar ve SEO araçları ile işletmeler işlerini büyük ölçüde artırabilir.

SEO ile Google İşletme Bilinirliğini Artırma

Marka bilinirliği önemlidir. İlgi çekici içerik önemlidir. Bazı SEO metrikleri de son derece önemlidir. Doğru araçlar ve yazılımlarla birçok işletme SEO’yu değerlendirebilir ve iyileştirebilir. Bu araçlar, işletmelerin kullanıcı arama davranışlarını ve tutumlarını anlamalarına yardımcı olur.

Birçok SEO aracı, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için öneriler de sunar. Bir web sitesi özellikle mobil cihazlar için kullanıcı dostu değilse, birçok kullanıcı içerikle etkileşim kurmakta zorlanabilir. Bir web sitesi temiz, çekici ve verimli olduğunda, ziyaretçileri müşteriye dönüştürme olasılığı çok daha yüksektir.

Bu, tüm iş türleri ve endüstriler için geçerlidir.

İşletmelerin kullanabileceği kritik araçlardan biri Google My Business’tır (GMB). Bu, yerel işletmelerin yalnızca bir web sitesi olarak değil, doğrulanmış bir işletme olarak çevrimiçi olarak tam olarak listelenmesine olanak tanır.

Bu araç sayesinde işletmeler Google haritaları ile entegre olabiliyor. Yol tariflerini, şirket özetlerini, adres ve iletişim bilgilerini ve diğer operasyonel bilgileri listeleyebilirler. Olumlu yorumlar, daha iyi ziyaretçi deneyimi için şirket web sitelerine de bağlantı verir.

Öncelik verilmesi gereken en önemli şeylerden biri, yeni bilgilendirici içeriktir, yani işletmelerin düzenli güncellemeler sağlaması gerekir. İşletmeler SEO uygularken hem sayfa içi SEO hem de sayfa dışı SEO ile çalışmalıdır.

Site içi SEO, web sitesindeki tüm metinleri, anahtar kelimeleri, açıklamaları ve resimleri ifade eder. Sayfa dışı SEO, gelen bağlantıları, sosyal medya varlığını ve diğer web siteleriyle etkileşimleri ifade eder.

Birçok işletme, düzenli blog içeriği sağlamayı da seçebilir. Bu yeni, ilgi çekici içerik yalnızca marka bilinirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin kendi alanındaki uzmanlığını da gösterir.

İşletmeler İçin SEO’yu Artırma

Büyük ve küçük işletmelerin SEO’yu kullanmasının birkaç yolu vardır, ancak iyileştirmeler bir gecede gerçekleşmez. Bununla birlikte, tutarlı ve düzenli SEO uygulaması, arama motoru sıralamalarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Akıllı ve yenilikçi SEO stratejileri ile her işletme kârlılığını iyileştirebilir.

Daha üst sıralarda yer almanın bir yolu, site hızı optimizasyonudur. Google tarayıcıları, daha hızlı yüklenen web sitelerini daha kolay “görebilir” ve “okuyabilir”. Daha hızlı web siteleri daha yüksek sıralamalar ve dolayısıyla daha yüksek trafik alır. Web geliştiricileri ve işletmeler, yükleme hızlarını çeşitli şekillerde iyileştirebilir.

Öncelikle işletmeler, sıkıştırılmış ve uygun görseller ve videolar kullanmaya odaklanmalıdır. İkincisi, işletmeler tarayıcıları ‘önbelleğe alabilir’. Bu, web kullanıcılarının bir web sayfasına her ziyaretlerinde yeniden indirmek zorunda kalmadan tarayıcı belleğinden hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar.

İşletmeler ayrıca görüntüler için ALT tanımları olarak adlandırılanları da kullanabilir. Bunlar, resimlerin arama motorları tarafından aranmasına izin verir. Bu şekilde hem web sitenizin görünen metninden hem de görünmeyen metninden yararlanırsınız. Benzer şekilde, arama motoru görünürlüğü için meta açıklamalar kullanılabilir.

Bilmiyorsanız, meta açıklamalar, bir şey aradığınızda Google’ın gösterdiği snippet’lerdir. Bu snippet’ler son derece alakalı olmalı ve potansiyel tüketicilerin düzenli olarak aradığı hedeflenen anahtar kelimeleri içermelidir.

Bunların tümü, şirketlerin başarılı SEO uygulamak için kullandıkları stratejilerdir. Ancak, var olan çok daha gelişmiş araçlar ve teknolojiler var. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa, bugün Ozztech SEO danışmanlarımızla iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

DEAUTH ATTACK NEDİR?

Herhangi bir kablosuz ağda bağlı bulunan cihazları ağdan bağlantısını kesmeye yarayan bir saldırı çeşididir. Bu saldırıyı yapabilmek için hedef ağın MAC adresini bilmek gereklidir. İster

Devamı »
AOP(Aspect Oriented Programming)

Öncelikle daha önce bahsettiğimiz SOLID prensiplerine uyulmasını sağlayan AOP’nin çıkış noktası olan “Separation of Concern” ile yazımıza başlayalım. Yukarıda ki fotoğrafta görüldüğü üzere en basit

Devamı »
Hyper-V üzerinde sanal Switch oluşturma

Sanal Switch Nedir? Sanal switch, sanal işletim sistemlerimizin veya makinelerimizin kendileri arasında iletişim kurabilmesi ve sanal makinelerimizin ağa bağlanmaları için Hyper-V üzerinde varsayılan olarak gelen

Devamı »
Database Types

Database tiplerini anlatmadan önce, database kavramlarından bahsedelim. Veri Nedir? Veriye yaygın bir isim koymak gerekirse bilgi diyebiliriz. Veri her şey olabilir, Adın, yaşın , kilon,

Devamı »