ozztech_logo_white

Temmuz 2021 Google Algoritması ve Arama Sektörü Güncellemeleri

Google Algoritması

Temmuz 2021’de Google, Temmuz 2021 Çekirdek Algoritma güncellemesinin artık tamamen kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bunun dışında birkaç Google algoritması ve arama sektörü güncellemesi daha vardı. Bu gönderide şunları keşfedeceğiz:

 • Google’ın Link Spam Güncellemesinin tanıtımı;
 • Genişletilmiş bir ‘Bu Sonuç Hakkında’ özelliğinin uygulanması;
 • Google’ın AMP logosunun arama sonuçlarından kaldırılması;
 • WordPress 5.9, Önemli Web Verileri puanınıza nasıl yardımcı olabilir;
 • Arama sonuçlarında ücretsiz fırsat listelerinin başlatılması;
 • Google, iş listeleri için yeni yapılandırılmış veriler sunuyor;

Google Algoritması, Bağlantı Spam Güncellemesini Sunuyor

26 Temmuz 2021’den itibaren Google , yeni bir arama algoritması güncellemesi sunmaya başladı : link spam güncellemesi . Bunun tam olarak yürürlüğe girmesi iki hafta sürecek ve Google’ın sıralama algoritmalarını ‘birden çok dilde daha geniş bir şekilde bağlantı spam’lerini tanımlama ve geçersiz kılmada daha da etkili’ hale getirmek için tasarlandı.

Bağlantı spam güncellemesi, arama motorunun sıralama sürecini oynamak için sitelerin bağlantıları manipüle etmesini önlemeye yönelik uzun süredir devam eden bir çabanın parçasıdır. Bu güncelleme, özellikle, bağlı kuruluş programları ve bağlantı şemaları aracılığıyla edinilen geri bağlantıları hedefler .

Geçmişte, siyah şapkalı SEO’lar, diğer sitelerden geri bağlantılar satın alarak veya bağlantılar için mal/hizmet alışverişi yaparak bir sitenin sıralama potansiyelini iyileştirebildi. Tüm bağlı ve ücretli gönderiler artık açıkça ‘sponsorlu’ olarak tanımlanmalı ve rel=”sponsorlu” özniteliği uygulanmalıdır. 

Google Algoritması güncellemesi, Google’ın bu tür bağlantıları daha etkili bir şekilde tanımlamasını ve bağlantı eşitliği açısından herhangi bir değer aktarmamalarını sağlar. Google ‘ın sıralama algoritması üzerindeki değişiklikler ve bağlantıların uygun şekilde nasıl nitelendirileceği hakkında daha fazla bilgiyi bağlantı spam güncellemesiyle ilgili Arama Merkezi yayınında bulabilirsiniz .

Bu benim için ne anlama geliyor?

Sitenize geri bağlantılar oluşturmaya çalışırken, ne pahasına olursa olsun bağlantı şemalarından kaçının. Basitçe söylemek gerekirse, bir bağlantı karşılığında bir siteye mal/hizmet ödemeniz veya sağlamanız gerekiyorsa, o zaman bağlantıya sahip olmaya değmez. Bununla birlikte, edindiğiniz bağlantılar için ödeme yapmadığınız sürece misafir gönderme hala geçerli bir taktik olabilir .

Bağlantı spam güncellemesinin bir başka sonucu da, diğer sitelere bağlantı verme yaklaşımınız konusunda dikkatli olmanız gerektiğidir. İleriye dönük olarak, bir bağlı kuruluş veya sponsorlu gönderiye bağlantı eklerseniz, rel=”sponsorlu” özelliğini uyguladığınızdan emin olun. 

Genişletilmiş ‘Bu Sonuç Hakkında’ Özelliği, Google’ın Arama Sonuçlarını Sıralamak için Kullandığı Faktörler Hakkında Bilgi Sağlar

Google, arama motorunun sorgunuza yanıt olarak neden belirli bir sonucu döndürdüğüne ilişkin yararlı bağlam sağlamak için arama sonuçlarında yer alan ‘Bu Sonuç Hakkında’ panelini genişletti .

Buna, çoğu sonucun yanında görünen üç noktayı tıklayarak erişebilirsiniz, ancak muhtemelen henüz arama sonuçlarınızda görmeyeceksiniz – bu özellik şu anda ABD’deki uygun kullanıcıların yalnızca %10’unda kullanıma sunulmuştur ve önümüzdeki aylarda başka yerlerdeki sonuçlara uygulanacaktır.

Bir SEO uzmanı olarak, genişletilmiş Bu Sonuç Hakkında paneli, Google’ın belirli bir sonucu sıralama kararını etkileyen en üst düzey sıralama faktörlerine ilişkin bazı bilgiler sunar. Yukarıdaki örneğe bakıldığında, özellik aşağıdaki faktörleri vurgular:

 • Sayfa, sorguda kullanılan arama terimlerini içerir;
 • Sayfa, sorguyla ilgili terimlere atıfta bulunur;
 • Sayfanın içeriği sorgu ile aynı dilde yazılmıştır;
 • Arama yapan kişinin coğrafi konumu, sayfayı özellikle alakalı hale getirdi.

Burada panel, arama yapan kişiye ‘arama terimlerine sahip diğer web sitelerinin bu sonuca bağlantı verdiği’ konusunda bilgi vererek diğer sitelerden bağlamsal olarak alakalı geri bağlantıların önemini vurgular. Bu, Google’ın belirli anahtar kelimeleri kullanan sayfalardaki bağlantılara verdiği değere işaret ederek, bağlantı metninin önemini ve yönlendiren sayfaların bağlamsal alaka düzeyini doğrular.

Bu benim için ne anlama geliyor?

Genişletilmiş Bu Sonuç Hakkında paneli, arama sonuçlarını sıralamak için kullanılan faktörler hakkında bazı ilginç bilgiler sağlar, ancak bizim bilmediğimiz hiçbir şeye işaret etmez – sıralama sürecinin, eşleşen anahtar kelimeleri içerdiğini muhtemelen zaten biliyordunuz. İlgili terimler, bağlamsal olarak alakalı geri bağlantılar ve yerel alaka düzeyi.

Bununla birlikte, sıralama için bir sayfanın hedef anahtar kelimelerini ve kopyadaki diğer ilgili terimleri kullanmanız gerektiğine dair bir onay sağlamanın yanı sıra, mümkün olduğunda harici sitelerdeki bağlamsal olarak alakalı sayfalardan bağlantılar elde etmenizi sağlar. 

Google Algoritması, AMP etiketini mobil SERP’lerden kaldırıyor

Google, AMP etiketini mobil arama sonuçlarından kaldırdı. 

AMP, hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelir ve Google daha önce bir sayfanın hızlandırılmış bir sayfa olduğunu belirtmek için arama sonucunun yanında bir şimşek simgesi göstermişti.

AMP sayfası nedir? AMP sayfası, hız için tasarlandığı için hızlı yüklenen bir sayfadır – bu, temel web hayati öğelerinin bir parçası olarak önemlidir. 

Tarayıcıların AMP HTML’yi yorumlaması daha kolay (ve dolayısıyla daha hızlı) bir zamana sahiptir, çünkü daha akıcıdır ve geliştiricilerin yavaş sayfa yüklemelerine neden olan yaygın kodlama sorunlarından kaçınmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. 

Peki AMP simgesi neden kaldırıldı? Google’ın bunun yerine bir sayfa deneyimi etiketi göstermeyi düşündüğü bildirildi, ancak Google’ın Aralık 2020’de kısa bir süre için test ettiği sayfa deneyimi etiketini gösterdiğini henüz görmedik.

Bu benim için ne anlama geliyor?

Google’ın mobil arama sonuçları, 2016’dan beri AMP etiketlerinin varyasyonlarını gösteriyordu – AMP simgesinin kaldırılması, arama yapanların sayfalarınızı daha az tıklamasını etkileyebilir. Diğer taraftan, giriş için artık teknik bir engel olmayacağı göz önüne alındığında, AMP mobil cihazlarda En Çok Okunan Haberler’de yer almak için bir gereklilikti – bu, daha fazla sitenin En Çok Okunan Haberler’de yer almasına neden olabilir.

SEO’lar ve pazarlamacılar, Google’ın AMP logosunu kaldırmasının bir sonucu olarak bu sayfaların mobil arama sonuçlarından daha az tıklama alıp almadığını görmek için AMP sayfalarına dikkat etmelidir.

Google, Arama Sonuçlarında Ücretsiz Fırsat Listelerini Başlattı

Google , 21 Temmuz’da arama sonuçlarında e-ticaret mağazaları için ücretsiz fırsat listeleri sunmaya başladı . Şirket, “indirim kodu” terimi için yapılan aramaların geçen yıldan bu yana %50 oranında artması nedeniyle müşteri talebinden kaynaklandığını söylüyor.

Ana Özellikler:

 • Google, Alışveriş SERP’lerinde aramayla ilgili fırsatları görüntülemeye başladı
 • Ekim ayında Google, ısmarlama Kara Cuma ve Siber Pazartesi fırsat listeleme sayfalarını görüntüleyecek
 • Tüccarlar, promosyonlarını tüm tüketiciler için özelleştirebilir, ancak yalnızca belirtilen kriterleri karşılayanlar bu özel fiyatlara erişebilir.
 • Perakendeciler onlar kullanmayın olsun bu özelliği kullanabilirsiniz Google reklamcılığını veya olmasın

Bu benim için ne anlama geliyor?

Birçok ülkede COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte insanlar fiziksel mağazalara geri dönüyor ve bu durum çevrimiçi satışları etkiledi. Google’ın yeni ücretsiz listeleme özelliği, çevrimiçi perakendecilerin kayıp alışkanlıkları yeniden kazanmalarına ve aynı zamanda perakende arama deneyimlerini iyileştirmelerine yardımcı olacak.

“Aramanızla ilgili fırsatlar” bölümü şu anda ABD’ye özel gibi görünse de, AB müşterileri Alışveriş sekmesinde etiketli listelerle indirimler ve diğer fırsatlar bulabilir. Yılın en yoğun e-ticaret dönemi ve pazarlama stratejinize ekleyeceğiniz bir şey için tam zamanında !

Google, İş Listeleri İçin Yeni Yapılandırılmış Verileri Başlattı

Google, potansiyel müşterilerin basit bir çevrimiçi başvuru süreci aracılığıyla doğrudan işverenin web sitesine başvurmasına olanak tanıyan iş listelerini vurgulamak için yeni bir yapılandırılmış veri işaretleme özelliği sunuyor.

Google, yeni yapılandırılmış veri biçimlendirme özelliğinin yanı sıra, kullanıcıların içeriği daha iyi anlaması ve içeriğe doğrudan veya başka bir şekilde kolayca başvurması için iş listeleri için yeni bir editoryal içerik politikası da zorunlu kılıyor. Politika, engelleyici metin ve resimler, aşırı ve dikkati dağıtan reklamlar veya iş ilanına herhangi bir değer katmayan içerikler hakkında rehberlik içerir. İş ilanları için bu yeni içerik politikasının 1 Ekim 2021’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Google, işverenlerin güveni artırmak ve daha fazla başvuru sahibi çekmek için aşağıdaki ipuçlarını benimsemelerini önerir:

 • Dolandırıcılık yok : İş ilanları gerçek iş fırsatlarını temsil etmeli, dolandırıcılık veya spam değil.
 • Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi : Gerekmediğinde bilgi istemekten, kalitesiz sayfalardan veya karmaşık bir başvuru sürecinden kaçının.
 • Süresi dolan iş ilanlarını kaldır : Artık yeni başvuru kabul etmeyen iş ilanlarını kaldırın.
 • Orijinal tarihleri ​​kullanın : Eski işleri yenileri olarak maskelemeyin ve iş ilanında herhangi bir değişiklik olmadıysa DatePosted işaretlemesini güncellemeyin .
 • Yanlış veya yanıltıcı bilgi yok : Yanlış maaş, konum, çalışma saatleri, istihdam türü veya işe özgü diğer bilgiler dahil.

Yeni biçimlendirme özelliği, directApply , işverenlerin, potansiyel çalışanların web sitelerinde bir işe başvurma seçeneği olup olmadığını belirtmelerine olanak tanır. 

Google, bu işaretlemenin yalnızca işe başvurmak için gereken belirli bir dizi kullanıcı işlemini karşılayan iş listeleri için uygun olduğunu belirtir. Başka bir deyişle, kullanıcıya kısa ve anlaşılır bir başvuru süreci seçeneği sunulmalıdır.

Google, aşağıdaki koşullardan herhangi birini “doğrudan başvuru deneyimi” olarak sınıflandırır:

 • Kullanıcı sitenizdeki başvuru sürecini tamamlar.
 • Google aracılığıyla açılış sayfanıza ulaştığında, kullanıcının başvuru işlemini tamamlamak için uygula’yı tıklaması ve kullanıcı bilgilerini birden fazla kez sağlaması gerekmez. 

Örneğin, bir iş ilanı başvuru sahiplerinin bir özgeçmiş yüklemelerini ve ardından aynı bilgileri bir başvuru formuna yeniden yazmalarını gerektiriyorsa, bu işaretleme için uygun değildir.

Site sahipleri bu işaretlemeyi hemen kullanmaya başlayabilir ve bunu iş listelerinize nasıl uygulayacağınızla ilgili bilgiler Developers.google.com adresinde bulunabilir . Google, bu bilgileri nasıl kullandığını ve dizinine entegre etmeye devam ettiği için, arama sonuçlarında hemen bir etki olmayabilir. 

Bu benim için ne anlama geliyor?

Doğrudan web sitenizde iş ilanlarının reklamını yapıyorsanız, yeni directApply işaretlemesi, yeni Google Algoritması ile arama sonuçlarında açılış sayfanızı gören kullanıcılara, iş listenizin basit bir çevrimiçi başvuru süreci sunduğunu belirtmenize olanak tanır. Bunun TO (organik tıklamalar) ve dönüşüm oranı üzerinde önemli bir etkisi olabilir ve aramanızı mükemmel aday için genişletmenize olanak tanır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »