ozztech_logo_white

Uluslararası SEO İçin En İyi Rehber

Özellikle uluslararası SEO’ya dalmadan önce, bir bütün olarak uluslararası pazarlamayı iyi anlamak önemlidir. Sonuçta, uluslararası SEO, bu daha geniş uluslararası pazarlama hedeflerine ulaşmak için kullanacağınız basit bir araçtır.

Uluslararası pazarlama nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, uluslararası pazarlama, bir ürün veya hizmeti birden fazla ülkede, denizaşırı veya ulusal sınırların ötesinde pazarlamanın stratejik sürecidir. Bir şirketin küresel büyümesini ve gelişmesini sağlamak için önemli bir araçtır.

Bir işi uluslararası ölçekte büyütmenin büyük avantajları vardır, özellikle de önemli ölçüde artan bir hedef pazara pazarlama yeteneği değil. Doğru yapıldığında, uluslararası genişleme şirketleri aşağıdaki avantajlara açabilir:

 • Yeni gelir akışlarına erişin
 • Yeni bölgelerde daha fazla tüketiciye ulaşmak
 • Tamamen yerli sağlayıcılara karşı rekabet avantajı elde etmek
 • Yabancı tarafların yatırım potansiyeli
 • Varlıkları birden fazla pazarda çeşitlendirmek ekonomik riski azaltır

Ancak uluslararası genişleme beraberinde riskleri de getiriyor. Uluslararası bir pazarlama stratejisinin aşması gereken engellerden bazıları şunlardır:

 • Ülkeye özgü düzenlemelere uyum riski
 • Tüketiciler ve iş uygulamaları için kültürel farklılıklar
 • Küresel çapta genişlemek için gereken finansal kaynaklar
 • Yerel rekabet ve talep

Uluslararası pazarlamanın bu riskleri ve zorlukları nedeniyle, küresel bir pazarlama stratejisine başlamadan önce kapsamlı bir araştırma aşamasına ihtiyaç vardır. İlk tartışmalarınızda ne kadar çok istihbarat alırsanız, ileride o kadar fazla baş ağrısından kaçınabilirsiniz.

Uluslararası pazarlama yerel pazarlamadan nasıl ve neden farklıdır?

Uluslararası pazarlama başlı başına bir uzmanlık olsa da, karar vermenin uluslararası sonuçlarına daha fazla odaklanan bir şirketin yerel pazarlama stratejisinin bir uzantısı olarak görülebilir. Bu, yeni pazardaki tüketicileri, rakipleri ve tedarikçileri etkileyecek yeni ortamlar, bağlamlar ve düşünme biçimleri hakkında bir anlayış kazanmayı içerir. Esasen, küresel pazarlama stratejisini etkileyecek pazarlar arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları anlamak.

Geleneksel uluslararası pazarlama karması söz konusu olduğunda, küresel pazarlama stratejisini yönlendirecek akılda tutulması gereken 4 temel nokta vardır – ürün, fiyatlandırma, yerleştirme ve promosyon. Doğal olarak bunlar uluslararası bir dijital pazarlama stratejisi için de geçerlidir, ancak dijital alanda uluslararası genişleme, yapılması gereken ek hususlarla birlikte gelir. Bunlara birazdan geleceğiz.

SEO, uluslararası pazarlama stratejinizde nerede oturuyor?

Başarılı bir uluslararası SEO stratejisi yürütmeye çalışırken göz önünde bulundurulması gereken üç temel unsur vardır .

 • Teknik mükemmellik
 • Küresel pazar anlayışı
 • Yenilik ve yaratıcılık

SEO her üç temel alanları değerlendirirken bu yönleri üçü dikkatle dikkate alınması gerekir: teknik , onpage ve offpage .

Pazara giriş analizi

Herhangi bir uluslararası SEO stratejisinin ilk adımı, potansiyel hedef pazarlarınızda fırsatın kapsamını oluşturmak olmalıdır. Fırsatı yalnızca hedef kitle açısından değerlendirmeniz değil, uluslararası genişleme planlarının gerçekçi bir hırs düzeyine sahip olmasını sağlamak için her bir pazarın karlılığını da hesaba katmanız gerekir.

Halihazırda hangi bölgelerde faaliyet göstermek istediğinize dair bir fikriniz olabilir, ancak web sitenizin uluslararası pazarlarda doğal olarak oluşan mevcut performansını incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu size ürün teklifinize yönelik talep ve bu talebi karşılamak için bir arama varlığı oluşturma yeteneğiniz hakkında bir fikir verir.

Mevcut uluslararası performansınızı Google Analytics’te Kitle > Coğrafi > Konum’a giderek görüntüleyebilirsiniz. Bu, herhangi bir uluslararası varlığa ilk girişiminizse, ana dilinizi konuşan diğer ülkelerden (bu durumda İngilizce olan) daha yüksek trafik göreceksiniz. Ayrıca, bölgedeki talep seviyesinin ve muhtemelen daha düşük rekabetin başka bir göstergesi olabilecek farklı pazarlarda halihazırda dönüşüm alıp almadığınızı da görebileceksiniz. Ayrıca Google Search Console’daki verilerinizi inceleyerek performans hakkında fikir edinebilirsiniz. Üçüncü taraf araçlara erişiminiz varsa, bunlar size uluslararası varlığınız hakkında da fikir verebilir. Örneğin, Searchmetrics size SEO Görünürlüğüne göre en iyi ülkelerinizle ilgili üst düzey bir genel bakış sunar ve ahrefs, sıralama anahtar kelimelerinizin ülkelere göre dökümünü gösterir.

Kıyaslama ve rakip analizi

Bir kıyaslama çalışması yapmak, uluslararası bir SEO stratejisine herhangi bir kaynak yatırmadan önce hedef pazarınızda şu anda nerede konumlandığınızı görmenizi sağlar. Henüz bir varlığınız olmayabilir, ancak haber kapsamı veya herhangi bir basın özelliği gibi şeyler aracılığıyla herhangi bir görünürlük belirlemek, kitlenin markanıza ne kadar aşina olabileceği konusunda size bir fikir verecektir.

Hedef pazarınızdaki mevcut oyuncuları belirlemek için bir rakip analizi de yapmalısınız. Bunlar iç pazarınızla aynı olabilir (özellikle de düzenli olarak küresel markalarla rekabet ediyorsanız), ancak dikkate almanız gereken farklı rakipleriniz olması muhtemeldir. Bunu erkenden oluşturmak, kilit ticari terimleriniz için bunların varlıklarını analiz etmenize ve ayrıca ne tür bir strateji ve içeriğin pazarda kendilerini kurmalarına olanak tanıdığını anlamanıza olanak tanıdığı için çok önemlidir.

SERP incelemesi ve analizi

SERP varlığınızı gözden geçirmenin yanı sıra, hedef pazarınızdaki SERP ortamının bir analizini de gerçekleştirmelisiniz. Bu, mevcut SERP özelliklerinin türleri, işlemsel ve bilgi amaçlı arama amacı ve bu terimler için sıralanabilecek rakip türleri gibi şeyleri gözden geçirerek piyasa olgunluğuna genel bir bakış elde etmenizi sağlayacaktır.

Teknik SEO kurulumu ve performansı

Teknik SEO, herhangi bir web sitesinin organik olarak iyi performans gösterme yeteneğinin temelidir ve uluslararası genişlemeyi düşünüyorsanız daha da önemli hale gelir. Uluslararası sitelerinizin, hedef pazarınızda taranacak ve dizine eklenecek şekilde doğru şekilde ayarlandığından ve sitelerinizin birbiriyle rekabet etmediğinden emin olmanız gerekir.

Kurulumunuz yanlışsa, örneğin, Birleşik Krallık’taki ABD sitenizin sıralaması ve ABD’deki Birleşik Krallık sitenizin sıralamasıyla karşılaşabilirsiniz; bu, kullanıcıların siteden çıkma ve dönüşüm sağlamama olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Teknik açıdan ele almanız gereken ana hususlardan bazıları şunlardır.

Web siteniz için doğru uluslararası kurulumu seçme

Uluslararası kurulumunuzu düzenlemek için 3 ana seçenek vardır:

 • alt dizinler
 • Uluslararası alt alanlar
 • Ayrı ülke kodu Üst Düzey Etki Alanları (ccTLD’ler)

Her yaklaşımın kendi artıları ve eksileri vardır, bu nedenle kurulumları daha sonra değiştirmek zor olabileceğinden, başlangıçta neye bulaştığınızı anlamak önemlidir. 

Hreflang

Uluslararası siteler arasında yamyamlıktan kaçınmak için doğru bir hreflang kurulumuna sahip olmak çok önemlidir. Hreflang, bir web sayfasının dilinin ve coğrafi hedeflemesinin ne olması gerektiğini belirleyebilmek için gereken bir HTML özelliğidir. Hreflang etiketlerinin yerinde olması, arama motorlarına bir sayfanın hangi sürümünün hangi kullanıcılar için alakalı olduğunu söylemenin bir yoludur ve doğru sürümün doğru hedef kitleye gösterilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Bu hreflang Etiketler Üreticisi ve hreflang Etiketler Test Aracı gibi araçlar, siteniz için doğru hreflang kurulumunu oluşturmak ve amaçlandığı gibi çalıştığını doğrulamak için gerçekten kullanışlıdır. Uygulamanın ters gitmesinin birkaç yolu olduğundan, etiketleri sitenize ekledikten sonra kurulumunuzu kontrol etmeniz gerçekten önemlidir. 

İçerik Dağıtım Ağları (CDN’ler)

Uluslararası genişleme planlarınız coğrafi olarak yerel pazarınızdan uzakta bulunan pazarları içeriyorsa, bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmayı düşünebilirsiniz. Bir CDN, temel olarak, son kullanıcılara daha yakın konumlandırılması nedeniyle daha iyi performans sağlamak amacıyla coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu ağıdır.

İçeriğinizi uluslararası pazarlarda sunmak için bir CDN kullanmanın temel faydası, içeriğinizi yüklemek için gereken varlıkların (HTML, stil sayfaları, Javascript, görüntüler vb.) daha hızlı aktarılabilmesidir. Bu nedenle web sitenizin yüklenme süreleri daha hızlı olacaktır, bu da hem hedef kullanıcılarınız hem de Googlebot için faydalıdır. Sayfa hızlarınızı düşük tutmak, daha yüksek dönüşüm oranları sağlamak ve arama sonuçlarında daha yüksek görünürlüğü desteklemek için çok önemlidir.

İzleme kurulumu

Ayrıca, verilerinizin olabildiğince temiz ve kapsamlı olmasını sağlamak için ek pazarlara açılırken izleme kurulumunuzu gözden geçirmenizi öneririz. 

Uluslararası SEO anahtar kelime araştırması yapmak

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir başarılı arama pazarlama kampanyasının temelidir ve uluslararası bir pazarlama stratejisi için farklı değildir. Ürününüz ve hizmetiniz ne olursa olsun, girmek istediğiniz pazarlar için güvenilir uluslararası anahtar kelime araştırmanız olduğundan emin olmanız önemlidir.

Global bir anahtar kelime listesi oluşturma

Faaliyet göstermek istediğiniz tüm pazarlar için geçerli olan bir anahtar kelime listesi oluşturmak, uluslararası genişleme için çok önemli bir ilk adımdır. Bu, yerel anahtar kelime listenizden farklı olmalıdır, çünkü orijinal pazarınıza yerelleştirilmemelidir, bunun yerine hedef dillerinize çeviri için bir temel olarak kullanılabilmesi için tüm kaynak dil anahtar kelime türevlerini kapsamalıdır.

Örneğin, Birleşik Krallık merkezli bir ayakkabı markası, aşağıdaki gibi şeyleri içeren orijinal bir anahtar kelime listesine sahip olabilir:

 • Yüksek topuklu
 • Ayak bileği çizmeler
 • Mahkeme ayakkabıları
 • Eğitmenler
 • Krampon
 • Parmak arası terlik

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri gibi pazarlara açılmayı düşünüyorlarsa, bu listenin aşağıdaki gibi değişkenleri içerecek şekilde genişletilmesi gerekecektir:

 • Spor ayakkabı
 • Tenis ayakkabıları
 • pompalar
 • Futbol kramponları
 • Futbol ayakkabısı
 • Futbol botları
 • tanga

Birleşik Krallık odaklı stratejide bu terimlere odaklanmaları olası değildir (özellikle sonuncusu!), ancak bu anahtar kelimelerin tümü, ürün teklifleri için tamamen geçerli Amerikan terimleridir ve bu nedenle dahil edilmelidir. Bu küresel liste daha sonra ihtiyaç duyulan diğer dillere kolayca çevrilebilir ve yabancı dil uluslararası anahtar kelime araştırmasının temelini oluşturacaktır.

İşlemsel anahtar kelime araştırması

Global anahtar kelime listenizi hedef dilinize çevirdikten sonra, temel işlem terimleriniz için yerelleştirilmiş anahtar kelime araştırması yapmak önemlidir. İster ülke ister bölgesel düzeyde olsun, farklı pazarlarda ürün ve hizmetlere nasıl atıfta bulunulduğunda genellikle bir fark vardır, bu nedenle bu aşama, yalnızca çevrilmiş küresel anahtar kelimelerinize güvenirseniz gözden kaçabilecek konuşma dilini ve nüansları belirlemek için çok önemlidir. . Tercih edilen terminoloji ve marka bilinci oluşturma yönergeleri de bu noktada dikkate alınmalıdır.

Bilgilendirici anahtar kelime araştırması

Organik bir bakış açısıyla, yeni pazara giriş için güçlü bir bilgi içerik stratejisine sahip olmanız çok önemlidir, çünkü hedef kitlenin markanızdan ve hatta ürün teklifinizden haberdar olmasına güvenemezsiniz. Mevcut farkındalık düzeyine bağlı olarak, hedef kitlenizin aradığı soruları ele alan blog makaleleri ve her zaman taze olan içerikle başlamanız gerekebilir. Ürün sunumuna daha fazla aşinalık varsa, işlemsel içeriğinizi satın alma kılavuzları ve SSS türü içerikle desteklemek, yeni bir oyuncu olarak algılanacağınız bir pazarda uzmanlığınızı, otoritenizi ve güvenilirliğinizi göstermek için önemli olacaktır.

İçerik çevirisi ve yerelleştirme

Anahtar kelime araştırmasında olduğu gibi, içeriğinizin çevrildiğinden ve hedef pazara uyacak şekilde doğru bir şekilde yerelleştirildiğinden emin olmak çok önemlidir. Bu, yalnızca organik sıralamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda metninizin hedef dilde doğal bir şekilde okunmasını sağlamak, kullanıcı güvenini oluşturmak ve meşru bir şirket olduğunuzu göstermek için anahtardır.

Kopyanızın hedef dilinizde iyi akmasını sağlamak ve sarsıcı ifadelerden kaçınmak için her zaman ana dili İngilizce olan bir kişi tarafından çevrilmesini öneririz. Çeviri partnerinizin sektörünüzde bir uzmanlığa sahip olduğundan ve ihtiyacınız olan yazı stili konusunda rahat olduğundan emin olmalısınız.

Impression’da, uluslararası SEO uzmanlarımızı desteklemek için yerel SEO’lar ve metin yazarlarından oluşan bir ağla ortaklık yapıyoruz. Bu şekilde birlikte çalışarak içeriğin hedef dili ana dili olarak konuşanlar için iyi okunmasını ve çevrilen içeriğin ulaşmak istediğiniz ülkenin arama sonuçlarında iyi sıralanması için optimize edilmesini sağlıyoruz.

Devam eden optimizasyon

Uluslararası SEO, yalnızca yeni pazarlara ilk açılırken tamamlanması gereken bir kontrol listesinin parçası değildir – ilk lansmandan sonra bu pazarlardaki varlığınızı büyütmeye ve genişletmeye devam etmek için devam eden bir mekanizmadır.

Çevrilmiş içeriği optimize etme

İçeriği yalnızca hedef dilinize çevirmek, otomatik olarak hedef pazarınızda iyi sıralanacağı anlamına gelmez. Bir ülkede iyi performans gösteren şey diğerinde her zaman iyi sonuç vermez, bu nedenle içeriği farklı pazarların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamak, sayfalarınızın doğru arama amacı ile eşleşmesini sağlamanın anahtarıdır. Farklı pazarlarda hedef anahtar kelimeleriniz için zaten iyi sıralanan içerik türünü iyi anladığınızdan emin olmanız önemlidir. Hedef dilde optimizasyon, arama motorlarına içeriğinizi yerelleştirilmiş arama hacimlerine ve arama amacına göre hedeflemeniz gereken en uygun anahtar kelimelerle doğru şekilde eşleştirmek için en iyi şansı vermek için çok önemlidir.

Bilgilendirici içerik stratejisi

Ticari anahtar kelimelerinizde olduğu gibi, arama hacimleri ve amaç pazarlar arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Müşterilerinizin birçok sorusu ve endişesi, hangi ülkede olduklarına bakılmaksızın benzer olsa da, bilgi arama yöntemleri, uzun kuyruklu içeriğinizin performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Hedef kitlenizin aradığı içerik türüne ve onu nasıl aradıklarına dair kapsamlı bir genel bakış elde etmenizi sağlayacak, çevrilmiş ticari anahtar kelimelerinizi temel alarak bilgilendirici anahtar kelime araştırması yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ardından, bu talebi karşılamak için anahtar kelime hedefli içerik oluşturabilir ve sektörünüzde başvurulan bir bilgi kaynağı olmak için yeni pazarlarda marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Uluslararası SEO performansını ölçme

Uluslararası SEO stratejinizi araştırma, uygulama ve başlatma zahmetine girdikten sonra, yapbozun son parçası sağlam bir izleme kurulumuna sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bu, neyin işe yaradığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini öğrenmek için performansı doğru bir şekilde ölçebilmenizi sağlar, böylece yurtdışında organik görünürlüğünüzü daha da artırmak için zamanla öğrendiklerinizi toplamaya devam edebilirsiniz.

Google Analytics

Sitenizin bulunduğu her ülke için benzersiz bir Google Analytics görünümü oluşturmak ve veri kümesine yalnızca ilgili trafiğin dahil edilmesini sağlamak için bir filtre oluşturduğunuzdan emin olmak en iyi uygulamadır. Bir filtre ayarlamak, izlenen trafiğin yalnızca ilgili bölgesel siteye gelen trafik olduğundan emin olur, ancak yine de trafik bu sitelere diğer ülkelerden ulaşabileceğinden Kitle > Coğrafi raporlarına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, her zaman başvurabileceğiniz bir ham veri kümeniz olması gerektiğinden, hesabınızda filtrelenmemiş bir görünüm bıraktığınızdan emin olun.

Google Search Console

Google Arama konsolunda uluslararası sitenizi kurarken , tüm alt alan adlarının veri toplamaya dahil edilmesini sağlamak için bir Alan mülkü kurmanızı önemle tavsiye ederiz . Bir alt klasör yaklaşımı kullanıyorsanız, .com sitenizin genel performansını görebileceğiniz birleştirilmiş bir profile sahip olmak da faydalı olabilir. Alternatif olarak, bireysel profillerinizdeki GSC verilerinizi bir Google Data Studio Dashboard’da derleyebilirsiniz.

Sonuç

Web sitenizi uluslararası olarak büyütüyorsanız, uluslararası SEO her zaman önemli bir husus olmalıdır. Pazara giriş zor olabilir ancak SERP ortamınızı anlayarak, kitle içgörüleri elde etmek için işletmenizdeki diğer departmanlarla işbirliği içinde çalışarak ve en başından itibaren geliştiricilerle çalışarak sitenizin taranacak en iyi konumda olmasını ve sitenizin taranması için en iyi konumda olmasını sağlayabilirsiniz. hedef pazarlarınızda etkin bir şekilde endekslenir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »