Web Sitenizi SEO Spam Saldırılarından Korumanın 5 Yolu

Web Sitenizi SEO Spam Saldırılarından Korumanın 5 Yolu

Küçük bir işletme olarak, web siteniz başarınızın kritik bir bileşenidir – aslında, bugünlerde bir web sitesi olmadan iş yapmak hiç de kolay değil. SEO, web sitenizin mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriden en fazla görünürlük kazanmasını sağlamak için hayati önem taşır. Küçük işletmeler  , arama sıralamalarını, anahtar kelime seçimini ve backlink sayısını iyileştirmek için SEO hizmetlerine ayda ortalama 497 dolar harcıyor  . Bununla birlikte, küçük işletmeler arasında SEO’ya artan bir odaklanma, arama sıralamalarınızı yok etme potansiyeline sahip popüler bir siber saldırı türüne yol açmıştır.

Negatif SEO saldırıları (SEO spam saldırıları olarak da adlandırılır), 2018’deki tüm siber saldırıların yarısından fazlasını oluşturdu  ve giderek daha yaygın hale geldi. Bu rakam da bir önceki yıla göre %7,3 arttı. Bu saldırılar, siteleri kötü amaçlı anahtar kelimeler ve backlink içeren sayısız dosyayla karıştırarak web sitesi arama sıralamalarını düşürür. Arama sıralamaları küçük bir işletmeyi yükseltebilir veya düşürebilir, bu nedenle SEO güvenliğini nasıl güçlendireceğinizi ve bu tür saldırıları nasıl önleyeceğinizi anlamak bir zorunluluktur.

Negatif SEO Saldırıları Nasıl Çalışır?

Siber suçlular, olumsuz SEO saldırıları başlatmak için çeşitli yöntemlere güvenir. Mevcut web sitesi sayfalarına kötü amaçlı bağlantılar ekleyebilir, kötü amaçlı bağlantılar ve spam içerikli yeni sayfalar oluşturabilir veya web sitesi yönlendirmelerini kullanarak web sitenizdeki sayfaları başka sitelere yönlendirebilirler.

Web sitesi yönlendirmeleri, en yaygın olumsuz SEO saldırı türlerinden biridir ve  kötü amaçlı yazılım dosyalarının %8’ini oluşturur . Bir web sitesi yönlendirmesi gerçekleştiğinde, sitenizde gezinen ziyaretçiler kasıtlı olarak kötü amaçlı yazılım bulaşmış veya kimlik avı web sitesine yönlendirilir ve siber güvenlik risklerine maruz kalır. Sonuç olarak, web trafiğini kaybedersiniz.

Siber suçluların olumsuz bir SEO saldırısı başlatmasının en kolay yolu, blog gönderilerine veya yorum alanlarına spam eklemektir. Siber suçlular , sitelerde sonsuz spam içerikli yorumlar bırakmak için botları kullanan  siyah şapka SEO taktiklerini kullanır. Bu yorumlar sitenizin şüpheli görünmesini sağlar ve ziyaretçileri sizinle iş yapmaktan caydırabilir.

Peki, siber suçlular SEO spam’ından ne elde ediyor? Genellikle bu saldırıları, diğer sitelerden trafik çalarak arama sıralamalarını iyileştirmek için kullanırlar.

Web Sitenizin SEO Güvenliğini Nasıl Artırırsınız?

Negatif SEO saldırıları sadece web sitenizin sıralamasını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda müşterileriniz ve ziyaretçileriniz nezdinde güvenilirliğinize zarar verir. Ayrıca sitenizin diğer sayfalarını güvenlik ihlallerine açarlar ve hatta arama motorlarının sitenizi işaretlemesine veya kara listeye almasına neden olabilirler .

Siber suçluların sıralamanızı düşürmesini ve güvenilirliğinizi zedelemesini önlemek için aşağıdaki adımlarla web sitenizin SEO güvenliğini güçlendirin:

1. Yazılımınızı ve eklentilerinizi güncelleyin. Web sitenizdeki güncel olmayan yazılımlar ve eklentiler, siber suçluların yararlanabileceği güvenlik açıkları oluşturabilir, bu nedenle içerik yönetim sisteminizin yazılımını güncel tutmanız önemlidir. En iyi uygulama olarak, işletmeniz tüm yazılımların güncel olduğundan emin olmak ve güvenlik yamalarının tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için rutin kontroller gerçekleştirebilir. Ayrıca, ihtiyacınız olmayan uygulamaları kaldırmak da iyi bir fikirdir: Siteniz ne kadar karmaşıksa (ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan uygulamalara ne kadar çok güveniyorsanız), güvenlik riskiniz o kadar  yüksek olur .

2. Giriş alanlarını sterilize edin. En iyi uygulama olarak, sitenizi kötü botlardan korumak ve siber suçluların değiştirilmiş sorgular eklemesini önlemek için giriş alanlarını her zaman temizlemelisiniz. Bu değiştirilmiş sorgular, veri ihlali gibi çok daha büyük bir güvenlik sorununa yol açabilir. Giriş alanlarını sterilize etmek için bir kullanıcının bir metin kutusuna ne girebileceğini önceden tanımlayın. Örneğin, telefon numarası alanları, kullanıcıların yalnızca sayı, parantez ve kısa çizgi girmesine izin vermelidir.

3. Bir CAPTCHA kullanın. Bu terimi daha önce duymamış olsanız bile, muhtemelen bir CAPTCHA’ya aşinasınızdır; hesabınıza giriş yapmak veya birçok web sitesinde ödeme yapmak için doğru şekilde seçmeniz gereken bir temaya sahip çeşitli resimlerdir. Esasen, bir CAPTCHA, bilgisayarların insan web sitesi ziyaretçilerini botlardan ayırt etmek için kullandığı bir testtir. Web sitenizin oturum açma bilgilerine, hesap kayıt formlarına ve e-ticaret ödemelerine bir tane uygulayarak siber suçluların web sitenizi SEO spam’ı ile doldurmak için botlar kullanmasını durdurabilirsiniz.

4. Backlink profillerini takip edin. Düşük kaliteli bağlantılar ve yönlendirmeler oluşturmak, siber suçluların olumsuz SEO saldırıları gerçekleştirmesinin tipik bir yoludur, bu nedenle bu öğeleri web sitenizde takip etmek çok önemlidir. En iyi uygulama olarak, bir siber suçlunun sitenize kötü amaçlı yönlendirmeler oluşturduğunu hızlı bir şekilde tespit etmenize yardımcı olması için geri bağlantıları ve anahtar kelimeleri izleyebilen SEO izleme araçlarını kullanın.

5. Spam içerikli yorumları önlemek için bir web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) kurun. Son olarak, bir WAF kurarak kötü botların web sitenize spam içerikli yorumlar göndermesini engelleyebilirsiniz. WAF seçeneklerini değerlendirirken, seçtiğiniz çözümün ek bir güvenlik katmanı olarak yerleşik bir CAPTCHA içerdiğinden emin olun. WAF, web siteniz için bir kapı bekçisi görevi görür ve en önemli güvenlik tehditlerini sitenize ulaşmadan engeller.

İşletmenizin arama sıralamasını oluşturmak çok fazla iş gerektirir ve işletmeniz için bir yatırımdır. Siber suçluların bu gücü sizden almasına izin vermeyin – bu saldırıların nasıl ve neden gerçekleştiğini anlayarak SEO güvenliğinizi güçlendirin. Küçük işletmenizi SEO spam’lerinden ve kötü botlardan korumak için bu SEO saldırılarını engelleyebilecek kapsamlı bir web güvenlik çözümü uygulayarak başlayın.

Seo Danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Kod Kalitesi nedir ve nasıl ölçülür?

Bilgisayar programcıları, kod setinin, programın veya yazılımın kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kod kalitesini kullanır. Bir ürünün tutarlı olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını

Devamı »
Kuantum Bilgisayar Nedir?

 Kuantum bilgisayarlar ile günümüzde kullanılan klasik aritmatiksel bilgisayarlar arasındaki temel fark, veriyi ele alma yöntemleridir.Hesap Makinalarından ve AllInOne bilgisayarlar ve Garry Kasparov’u yendiği kabul

Devamı »
Ubuntu Server Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ubuntu Server Nedir? Ubuntu Sunucusu,  Canonical ve açık kaynaklı programcılar tarafından geliştirilen ve LinuxONE aracılığıyla x86, x86-64, ARM64, ARM v7 gibi tüm önemli mimarilerinde çalışabilen

Devamı »