ozztech_logo_white

2021’de Siber Güvenlik için 5 Yeni Zorluk

Siber Güvenlik

Siber güvenlik endüstrisinin zorlukları, alanın kendisi kadar dinamiktir. Siber güvenlik ortamı, yeni teknolojiler ortaya çıktıkça ve işletmelerin ağlarını güvence altına almak için aldıkları önlemleri değiştirdikçe sürekli değişiyor. İster boyut ve ölçekte büyüyen Nesnelerin İnterneti (IoT) isterse 5G teknolojisinin tanıtımı olsun, tüm sektörlerdeki işletmeler BT departmanlarını siber güvenlik altyapılarını geliştirmeye teşvik etmeli ve şirketteki tüm önemli karar vericilere ilgili siber güvenlik eğitimi sağlamalıdır.

İşletmeler, güvenli bir şekilde ilerlemek ve siber suçluların veya kötü niyetli tehdit aktörlerinin elindeki kayıpları önlemek istiyorlarsa varlıklarını güvence altına almalı ve personelinin her zaman bir siber saldırıya yanıt vermeye hazır olmasını sağlamalıdır . Genel olarak konuşursak, zaman geçtikçe, kötü niyetli aktörler daha akıllı hale geldikçe siber güvenlik tehditleri daha karmaşık hale gelir. Öyleyse şimdi önleyici tedbirler alma ve siber suçlara karşı koruma sağlama zamanı.

Aşağıda, 2021’in ikinci yarısında siber güvenlik endüstrisini etkileyecek beş zorluk bulunmaktadır.

1. Uzak İş Gücüne Uyum Sağlamak

Uzaktan çalışan insan sayısında önemli bir artış olduğu bir sır değil. Pandemi dünya genelinde toplulukları etkilemeye devam ederken, birçok şirket ofislerini yeniden açmaları veya uzak bir iş gücüne yerleşmeleri durumunda hibrit çalışma modellerini benimsemeye karar veriyor.

Dağıtılmış bir çalışma ortamı nedeniyle, uzaktaki çalışanlar için siber güvenlik riskleri sayı ve ölçek olarak artar. Ev ağlarını kullanan uzak çalışanların güvenlik ihlallerinin kurbanı olma şansı çok daha yüksektir .

Geleneksel ofis ayarları, yüz yüze çalışanların korunmasını sağlar, ancak uzaktaki çalışanlar için korumayı garanti etmek zordur. Bizim uzaktan çalışma kontrol listesi o uzak bir ortamda uzaktan işçi ve iş kendisi korumaya gelince başlatmak için şirketler için iyi bir yerdir.

2. Gelişen 5G Uygulamaları

Geçen yıl 5G başlatıldığında, ister müşterilerine sunan cep telefonu şirketleri olsun, isterse operasyonel verimliliği artırmak isteyen üreticiler olsun, birçok sektör kullanımlarından faydalanmak istiyordu.

5G , kablosuz iletişimin hızını ve yanıt verebilirliğini artıracak ve gelecek yeni teknoloji için parlak görünüyor.

Bununla birlikte, yeni teknolojiler ele alınması gereken yeni risklerle birlikte gelir ve siber güvenlik profesyonellerinin bu gelişmiş ağlara karşı potansiyel tehditler araması gerekir.

3. Blockchain ve Kripto Para Saldırıları

Blockchain ve kripto para dünyası hızla büyüyor ve her zamankinden daha fazla ilgi çekiyor. Kripto işlemleri dijital olduğundan, kimlik hırsızlığı, güvenlik ihlalleri ve diğer olası tehditlere karşı korunmak için önlemlerinin alınması doğaldır.

Bir yatırımcının, bir kripto borsasının ya da blockchain ya da kripto para birimiyle uğraşan bir şirketin isteyeceği son şey, herhangi bir bilginin tehlikeye girmesidir. Bu nedenle şirketler, BT altyapılarına ciddi şekilde yatırım yapmaya ve bir siber güvenlik saldırısı durumunda kendilerini korumaya bakmalıdır .

4. Nesnelerin İnterneti (IoT) Saldırıları

Nesnelerin İnterneti’nden (IoT) haberdar olmayanlar için, temelde birbirleriyle iletişim kuran çeşitli sensörler kullanan fiziksel nesnelerin birbirine bağlanmasıdır. Cihazlar arasında daha fazla veri iletildiğinden, bilgisayar korsanlarının veya diğer siber suçluların bilgileri sömürmesi için yer bırakan boşluklar olabilir.

Bağlı cihazlar kolaylıkları ve zekaları ile bilinirken, siber suçluların ağlardan faydalanması için daha fazla fırsat yarattığı açıktır. Şirketler, dünya giderek daha fazla birbirine bağlanırken, istikrarlı bir siber güvenlik altyapısı ve özel BT departmanı uygulayarak eğrinin önünde kalmalı.

Neyse ki, 2020 Nesnelerin İnterneti Siber Güvenlik Yasası adı verilen bir mevzuat var. Yasa, IoT cihazları için güvenlik standartları oluşturur ve diğer BT sorunlarını kapsar, IoT cihazları ve kullanımları için en azından bir dereceye kadar koruma sağlar. Tek bir hareket yeterli olmasa da, kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır.

5. Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Daha fazla insan dijital okuryazar hale geliyor olsa da, kimlik avı küresel olarak siber güvenlik uzmanları için hala bir tehdit. Örneğin, COVID-19 aşısı, olası kimlik avı saldırılarında bir artışa neden oldu ve 2021’in ikinci yarısında dikkat edilmesi gereken bir zorluk haline geldi.

Sahte aşı e-postalarının dolaştığına dair raporlar var ve ne yazık ki, çevrimiçi kullanıcılar hala kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı oluyor. Şirketler, evden çalışırken bile erişim denetimi yönergelerini uygulayarak çalışanlarını koruyabilir. Siber güvenlik eğitimi ve farkındalığı, işletmeyi kimlik avı dolandırıcılıklarından korumak söz konusu olduğunda da kritik bir bileşen olarak ortaya çıkıyor.

2021’de dikkat edilmesi gereken daha birçok zorluk olsa da, bu liste siber güvenlik konusunda ciddi olan işletmeler için iyi bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet ediyor.

Son birkaç yıl çalkantılı geçti bunu inkar etmek mümkün değil. Bu alanında, yeni teknolojiler, sürekli olarak ele alınması gereken benzersiz zorluklar sunma eğilimindedir. Değerli bilgileri ve varlıkları uygun eğitim ve sağlam bir siber güvenlik stratejisiyle korumak, şirketlerin rekabette bir adım önde olmalarına ve iş sürekliliğini sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Kuruluşunuzu siber tehditlerden korumak için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »