OzzTech - 2021’de Siber Güvenlik için 5 Yeni Zorluk

2021’de Siber Güvenlik için 5 Yeni Zorluk

Siber Güvenlik

Siber güvenlik endüstrisinin zorlukları, alanın kendisi kadar dinamiktir. Siber güvenlik ortamı, yeni teknolojiler ortaya çıktıkça ve işletmelerin ağlarını güvence altına almak için aldıkları önlemleri değiştirdikçe sürekli değişiyor. İster boyut ve ölçekte büyüyen Nesnelerin İnterneti (IoT) isterse 5G teknolojisinin tanıtımı olsun, tüm sektörlerdeki işletmeler BT departmanlarını siber güvenlik altyapılarını geliştirmeye teşvik etmeli ve şirketteki tüm önemli karar vericilere ilgili siber güvenlik eğitimi sağlamalıdır.

İşletmeler, güvenli bir şekilde ilerlemek ve siber suçluların veya kötü niyetli tehdit aktörlerinin elindeki kayıpları önlemek istiyorlarsa varlıklarını güvence altına almalı ve personelinin her zaman bir siber saldırıya yanıt vermeye hazır olmasını sağlamalıdır . Genel olarak konuşursak, zaman geçtikçe, kötü niyetli aktörler daha akıllı hale geldikçe siber güvenlik tehditleri daha karmaşık hale gelir. Öyleyse şimdi önleyici tedbirler alma ve siber suçlara karşı koruma sağlama zamanı.

Aşağıda, 2021'in ikinci yarısında siber güvenlik endüstrisini etkileyecek beş zorluk bulunmaktadır.

1. Uzak İş Gücüne Uyum Sağlamak

Uzaktan çalışan insan sayısında önemli bir artış olduğu bir sır değil. Pandemi dünya genelinde toplulukları etkilemeye devam ederken, birçok şirket ofislerini yeniden açmaları veya uzak bir iş gücüne yerleşmeleri durumunda hibrit çalışma modellerini benimsemeye karar veriyor.

Dağıtılmış bir çalışma ortamı nedeniyle, uzaktaki çalışanlar için siber güvenlik riskleri sayı ve ölçek olarak artar. Ev ağlarını kullanan uzak çalışanların güvenlik ihlallerinin kurbanı olma şansı çok daha yüksektir .

Geleneksel ofis ayarları, yüz yüze çalışanların korunmasını sağlar, ancak uzaktaki çalışanlar için korumayı garanti etmek zordur. Bizim uzaktan çalışma kontrol listesi o uzak bir ortamda uzaktan işçi ve iş kendisi korumaya gelince başlatmak için şirketler için iyi bir yerdir.

2. Gelişen 5G Uygulamaları

Geçen yıl 5G başlatıldığında, ister müşterilerine sunan cep telefonu şirketleri olsun, isterse operasyonel verimliliği artırmak isteyen üreticiler olsun, birçok sektör kullanımlarından faydalanmak istiyordu.

5G , kablosuz iletişimin hızını ve yanıt verebilirliğini artıracak ve gelecek yeni teknoloji için parlak görünüyor.

Bununla birlikte, yeni teknolojiler ele alınması gereken yeni risklerle birlikte gelir ve siber güvenlik profesyonellerinin bu gelişmiş ağlara karşı potansiyel tehditler araması gerekir.

3. Blockchain ve Kripto Para Saldırıları

Blockchain ve kripto para dünyası hızla büyüyor ve her zamankinden daha fazla ilgi çekiyor. Kripto işlemleri dijital olduğundan, kimlik hırsızlığı, güvenlik ihlalleri ve diğer olası tehditlere karşı korunmak için önlemlerinin alınması doğaldır.

Bir yatırımcının, bir kripto borsasının ya da blockchain ya da kripto para birimiyle uğraşan bir şirketin isteyeceği son şey, herhangi bir bilginin tehlikeye girmesidir. Bu nedenle şirketler, BT altyapılarına ciddi şekilde yatırım yapmaya ve bir siber güvenlik saldırısı durumunda kendilerini korumaya bakmalıdır .

4. Nesnelerin İnterneti (IoT) Saldırıları

Nesnelerin İnterneti'nden (IoT) haberdar olmayanlar için, temelde birbirleriyle iletişim kuran çeşitli sensörler kullanan fiziksel nesnelerin birbirine bağlanmasıdır. Cihazlar arasında daha fazla veri iletildiğinden, bilgisayar korsanlarının veya diğer siber suçluların bilgileri sömürmesi için yer bırakan boşluklar olabilir.

Bağlı cihazlar kolaylıkları ve zekaları ile bilinirken, siber suçluların ağlardan faydalanması için daha fazla fırsat yarattığı açıktır. Şirketler, dünya giderek daha fazla birbirine bağlanırken, istikrarlı bir siber güvenlik altyapısı ve özel BT departmanı uygulayarak eğrinin önünde kalmalı.

Neyse ki, 2020 Nesnelerin İnterneti Siber Güvenlik Yasası adı verilen bir mevzuat var. Yasa, IoT cihazları için güvenlik standartları oluşturur ve diğer BT sorunlarını kapsar, IoT cihazları ve kullanımları için en azından bir dereceye kadar koruma sağlar. Tek bir hareket yeterli olmasa da, kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır.

5. Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Daha fazla insan dijital okuryazar hale geliyor olsa da, kimlik avı küresel olarak siber güvenlik uzmanları için hala bir tehdit. Örneğin, COVID-19 aşısı, olası kimlik avı saldırılarında bir artışa neden oldu ve 2021'in ikinci yarısında dikkat edilmesi gereken bir zorluk haline geldi.

Sahte aşı e-postalarının dolaştığına dair raporlar var ve ne yazık ki, çevrimiçi kullanıcılar hala kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı oluyor. Şirketler, evden çalışırken bile erişim denetimi yönergelerini uygulayarak çalışanlarını koruyabilir. Siber güvenlik eğitimi ve farkındalığı, işletmeyi kimlik avı dolandırıcılıklarından korumak söz konusu olduğunda da kritik bir bileşen olarak ortaya çıkıyor.

2021'de dikkat edilmesi gereken daha birçok zorluk olsa da, bu liste siber güvenlik konusunda ciddi olan işletmeler için iyi bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet ediyor.

Son birkaç yıl çalkantılı geçti bunu inkar etmek mümkün değil. Bu alanında, yeni teknolojiler, sürekli olarak ele alınması gereken benzersiz zorluklar sunma eğilimindedir. Değerli bilgileri ve varlıkları uygun eğitim ve sağlam bir siber güvenlik stratejisiyle korumak, şirketlerin rekabette bir adım önde olmalarına ve iş sürekliliğini sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Kuruluşunuzu siber tehditlerden korumak için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile İletişime Geçin!


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.