OzzTech - Açık Anahtarlı Şifreleme Nedir?

Açık Anahtarlı Şifreleme Nedir?

açık anahtar

Açık Anahtarlı Şifreleme (Asimetrik Şifreleme): Anahtarlama sisteminde şifre oluşturma ve şifre çözme işlemini yaparken farklı anahtarlar kullanarak oluşturursunuz. Yani elinizde mevcut iki anahtar olmaktadır ve bu anahtarlardan bir tanesi açık anahtar olmaktadır. Bu mesaj gönderen kişinin anahtarıdır bu anahtar ile şifre oluşturulmaktadır diğer anahtar ise gizli kalmaktadır bu anahtar mesajı alacak kişinin anahtarıdır. Şifreler bu anahtarlar sayesinde çözülmektedir ve sadece mesajı alan kişinin elinde bulunmaktadır. Algoritmalar sayesinde bu anahtarlar oluşturulmaktadır, mesajı gönderen kişi ve mesajı alan kişinin anahtarları matematiksel olarak birbirlerine bağlanmaktadır.

Açık anahtar adı üzerinde olduğu gibi herkese açık olan anahtardır ve bunu bilerek aralarında oluşturulan şifrelemeyi çözmek, her ne kadar matematiksel olarak bir birine bağlı olsa da, pratikte imkansızdır. En önemli problemin başında gizli olan anahtarı yani mesajı alacak kişinin anahtarı bilmemesidir. Eğer alıcının elindeki anahtarı tehdit aktörleri öğrenirse veya kaba kuvvet saldırıları ile ele geçirmişlerse gönderilmiş olan mesaj çok rahat bir şekilde çözümlenecektir.

Daha rahat anlaşılması için anahtarlama ve algoritma hakkında basit bir örnek verelim:

açık anahtar
  • Bu örneğimizde Ayşe ile Ahmet aralarında haberleşmek istiyorlar ve Ezgi ise aralarındaki şifreyi çözmeye çalışan tehdit aktörümüz olsun.
  • Açık anahtar bu örneğimizde sarı renkli karelerdir ve bunu ortamdaki herkes bilmektedir.
  • Ayşe kendisine farklı bir tek daha seçiyor örneğimizde bu kırmızıdır. Açık anahtarımızın rengi sarıydı artık sarı renk ile kırmızı renk karıştırılıp Ahmet'e yollanıyor.
  • Ahmet ise açık anahtar olan sarı rengi bu örneğimizde mavi renk ile karıştırıyor ve Ayşe ye geri yolluyor.
  • Artık Ayşenin elinde mavi ve sarı renk içeren bir mesaj var, Ahmetin elinde ise sarı ve kırmızı renk içeren bir mesaj var.
  • Artık Ayşe ve Ahmetin ellerine gelen mesajların kendi seçtikleri mesaj renkleri var bunlar mavi- sarı, sarı- kırmızıydı bu renkler artık Ayşe ile Ahmetin gizli anahtarları olmaktadır.
  • Ezgi açık anahtarın rengini bilmesine rağmen, Ayşe ve Ahmetin sonradan sarı renk için eklemiş oldukları renkleri bilemediğinden aralarındaki şifreyi çözememektedir.
  • Günlük hayatta siz farkında olmasanız bile mesajlaşmadan tutun yaptığınız herhangi bir işte kullanılan bir çok algoritma mevcuttur ve bu algoritmaları çözmek yıllar sürebilmektedir.

Bu dahi fikir ikinci dünya savaşı sonrası soğuk savaş dönemi Rusya ve Amerika arasında gerçekleşen bilgi ele geçirme yarışı ile ortaya çıkmıştır. Bu dönemde internetin yaygınlaşması ile daha da önemli hale gelmiştir. Bu fikir 1978 yılında Ron Rivest, Adi Shamir ve Leonard Adleman tarafından geliştirilmiştir. Bu olay önemli isimlerin soyadlarının baş harfleriyle oluşan RSA olarak adlandırılmıştır.

Dejavantaj söyleyebileceğimiz tek şey simetrik şifrelmeye kıyasla çok daha yavaş olmasıdır, şifrelenmenin karışıklığı ve uzunluğu en önemli etken olmaktadır.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Log4J İçin Güncelleme Yayınlandı adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/log4j-icin-guncelleme-yayinlandi/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.