ozztech_logo_white

Akıllı Ev Cihazlarını Bilgisayar Korsanlığından Koruyun

Akıllı ev cihazları

Akıllı hoparlörler, otonom elektrikli süpürgeler ve diğer her türlü akıllı ev cihazları her zamankinden daha uygun fiyatlı hale geliyor ve ev ağları artık bu tür düzinelerce gadget’ı barındırabiliyor. Bir yandan, kullanışlı ve teknolojik olarak ilerici. Öte yandan, evde ne kadar çok cihaz bağlanırsa, sahipler o kadar büyük riskle karşı karşıya kalır. Akıllı elektrikli süpürge veya akvaryum gibi zayıf bir bağlantıyı hackleyen bir saldırgan, aynı ağa bağlı herhangi bir bilgisayardan veya akıllı telefondan gizli verileri çalabilir.

Akıllı Ev Cihazları için: Korkular ve tehlikeler

Son beş yılda, IoT ile ilgili siber tehditlerin sayısı 70(!) kat arttı ve büyümeye devam ediyor. Akıllı ev cihazları siber suçlular için kolay hedefler olduğu düşünüldüğünde bu sonuçlar hiç şaşırtıcı değil. Aslında, yakın tarihli bir Zscaler raporuna göre, IoT gadget’larının %76’sı şifrelenmemiş kanallar üzerinden iletişim kuruyor ; ve geçen yıl, İsrailli siber güvenlik şirketi JSOF , milyonlarca IoT cihazının İnternet ile iletişim kurmak için kullandığı bir TCP/IP kitaplığında, bazıları kritik olan 19 sıfır gün güvenlik açığı keşfetti.

Araştırmalara göre, IoT cihaz sahiplerinin %89’unun güvenlik endişeleri olduğunu gösterdi. İşte en yaygın korkular:

  • Saldırıya uğramış bir cihaz tüm ev ağına bulaşacaktır;
  • Siber suçlular bir aygıtı kilitleyecek ve fidye talep edecek;
  • Saldırganlar bir kamera veya mikrofon aracılığıyla casusluk yapacak;
  • Bir cihaz arızalanır ve brick olur.

Ne yazık ki, korkuları haklı. Hedef olamayacak kadar küçük bir balık olduğunuzu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün: Siber suçlular, genellikle yüz binlerce cihazı gelişigüzel hackleyerek toplu saldırılar gerçekleştirir.

Akıllı evinizi nasıl korursunuz

Bilgisayar korsanlarının IoT cihazlarına erişmesini önlemenin en iyi yolu, ev yönlendiricisine, yani İnternet ve bağlı gadget’lar arasına koruma yüklemektir. Yönlendirici düzeyinde koruma, tehditleri ev ağına girmeden önce yakalayarak yardımcı olur. 

Güvenlik açığı bulunan ağ bağlantı noktalarını tespit edin

Birçok IoT cihazı geliştiricisi, ağ bağlantı noktalarını bağlantı için açık bırakır ve saldırganlar daha sonra bir cihazın kontrolünü ele geçirmek için bu açıklıklardan yararlanabilir. 

Brute-force saldırılarına karşı koruyun

IoT cihazları genellikle  brute-force saldırılarına maruz kalır . Siber suçlular, özel arama motorlarını kullanarak, bağlantı için mevcut protokollere sahip gadget’ları seçer ve ortak kullanıcı adlarını ve parolaları otomatik olarak kaba kuvvetle uygular. Dikkatli bir arama ile kırılabilir bir şifre belirlenmiş bir bebek monitörü veya kameraya bağlanabilirler.

Şifre gücünü kontrol edin

Parola güvenliği, kullanıcıların uzun, karmaşık ve benzersiz parolalara sahip olmasına dayanır; bu, zorlu bir gereksinimler dizisidir. IoT cihazları söz konusu olduğunda, satıcılar genellikle tehdidi hafife alır ve kısa, zayıf parolalar belirler.

Siber suçlular bu eğilimin çok iyi farkındadır, bu nedenle her şifre sızıntısından sonra IoT cihazlarını hacklemek için güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerini kullanırlar.

İnternet kullanımını kısıtlayın

Dijital ebeveynlik artık çok daha kolay hale geldi. Kullanıcılar artık tabletlerde, TV’lerde ve diğer akıllı cihazlarda çocukların evde İnternet kullanımını yönetmek ve istenmeyen kaynaklara erişimi kısıtlamak için bir program oluşturabilir.

Siber güvenlik Danışmanlığı Hizmetimizden yararlanarak siber saldırganlardan korunun!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »