ozztech_logo_white

Android Kötü Amaçlı Yazılımı Telefonunuzu Ele Geçiriyor

Android Kötü Amaçlı Yazılımı

Android kötü amaçlı yazılımı başka yeni biçimi, kurbanları kötü niyetli bir bağlantıya tıklamaya ikna etmektedir. Ayrıca yanlışlıkla siber suçluların kişisel bilgileri ve banka ayrıntılarını çalmak için cihazın tam kontrolünü ele geçirmesine izin vermek amacıyla metin mesajları yoluyla yayılıyor. 

Dublaj TangleBot,  android kötü amaçlı yazılımı ilk olarak Eylül ayında ortaya çıktı ve yüklendikten sonra, tüm kullanıcı faaliyetlerini izleme, kamerayı kullanma, ses dinleme, iletişimin konumunu izleme dahil olmak üzere, iletişimleri dinleme ve hassas verileri çalma için gereken birçok farklı izne erişim kazanır.

Kampanya, siber güvenlik araştırmacıları tarafından detaylandırıldı  ve ilk cazibelerin Kovid-19 aşı randevuları ve düzenlemeleri hakkında bilgi gibi görünen SMS mesajları şeklinde geldiğini, ancak  daha yeni çabaların yanlış bir şekilde yerel elektrik kesintilerinin meydana gelmek üzere olduğunu iddia ettiğini belirtti. 

Her durumda, potansiyel kurban, daha fazla bilgi için yem konusuna atıfta bulunan bir bağlantıyı takip etmeye teşvik edilir. Bunu yaparlarsa, aradıkları web sitesindeki içeriği görebilmeleri için Adobe Flash Player’ın güncellenmesi gerektiği söylenir. Adobe, Aralık 2020’de Flash’ı desteklemeyi durdurdu  ve 2012’den beri mobil cihazlarda desteklenmiyor, ancak birçok kullanıcı muhtemelen bunu bilmeyecek. 

Bağlantıya tıklamak, kurbanları, bilinmeyen kaynaklardan gelen izinlerin ve yüklemelerin kabul edilmesini isteyen ve kabul edilirse siber saldırganlara kötü amaçlı yazılımı kurma ve yapılandırma yeteneği sağlayan dokuz iletişim kutusu dizisine yönlendirir. 

TangleBot, saldırganlara, virüslü Android cihaz üzerinde tam kontrol sağlayarak, ziyaret edilen web sitelerini bilmek, bir keylogger kullanarak kullanıcı adlarını ve şifreleri çalmak dahil olmak üzere tüm kullanıcı etkinliklerini izlemelerine ve kaydetmelerine olanak tanırken, aynı zamanda saldırganların mikrofon ve kamera kullanarak ses ve video kaydetmesine izin verir.  

Kötü amaçlı yazılım ayrıca mesajlar ve saklanan dosyalar dahil olmak üzere telefondaki verileri izleyebilir ve ayrıca GPS konumunu izleyerek araştırmacıların “tam kapsamlı gözetim ve toplama yetenekleri” olarak tanımladığı şeye izin verebilir. 

FluBot kötü amaçlı yazılımının özellikle son aylarda öne çıkmasıyla birlikte SMS mesajları kötü amaçlı yazılımları yaymak için yaygın bir vektör haline geldi. FluBot genellikle kurbanın bir teslimatı kaçırdığını iddia eden metin mesajları yoluyla yayılır ve TangleBot gibi kullanıcıları siber suçluların hassas bilgileri çalmasına izin veren kötü amaçlı yazılımları indirmeleri için kandırır. Kötü amaçlı yazılımın iki biçiminin aynı siber suçlu grubundan gelme olasılığı düşüktür, ancak her ikisinin de başarısı ve gücü SMS’nin kampanyaları yaymak için nasıl çekici bir araç haline geldiğini göstermektedir. 

Araştırmacılar, “Android ekosistemi bu yaz bize bir şey gösterdiyse, o da Android ortamının akıllı sosyal mühendislik, düpedüz dolandırıcılık ve mobil kullanıcıların paralarını ve diğer hassas bilgilerini aldatmak ve çalmak için tasarlanmış kötü niyetli yazılımlarla dolu olmasıdır” dedi.

“Bu şemalar oldukça inandırıcı görünebilir ve kullanıcıların gardını düşürmelerine neden olan korkular veya duygular üzerinde oynayabilir” diye eklediler. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »