OzzTech - Android Kötü Amaçlı Yazılımı Telefonunuzu Ele Geçiriyor

Android Kötü Amaçlı Yazılımı Telefonunuzu Ele Geçiriyor

Android Kötü Amaçlı Yazılımı

Android kötü amaçlı yazılımı başka yeni biçimi, kurbanları kötü niyetli bir bağlantıya tıklamaya ikna etmektedir. Ayrıca yanlışlıkla siber suçluların kişisel bilgileri ve banka ayrıntılarını çalmak için cihazın tam kontrolünü ele geçirmesine izin vermek amacıyla metin mesajları yoluyla yayılıyor. 

Dublaj TangleBot,  android kötü amaçlı yazılımı ilk olarak Eylül ayında ortaya çıktı ve yüklendikten sonra, tüm kullanıcı faaliyetlerini izleme, kamerayı kullanma, ses dinleme, iletişimin konumunu izleme dahil olmak üzere, iletişimleri dinleme ve hassas verileri çalma için gereken birçok farklı izne erişim kazanır.

Kampanya, siber güvenlik araştırmacıları tarafından detaylandırıldı  ve ilk cazibelerin Kovid-19 aşı randevuları ve düzenlemeleri hakkında bilgi gibi görünen SMS mesajları şeklinde geldiğini, ancak  daha yeni çabaların yanlış bir şekilde yerel elektrik kesintilerinin meydana gelmek üzere olduğunu iddia ettiğini belirtti. 

Her durumda, potansiyel kurban, daha fazla bilgi için yem konusuna atıfta bulunan bir bağlantıyı takip etmeye teşvik edilir. Bunu yaparlarsa, aradıkları web sitesindeki içeriği görebilmeleri için Adobe Flash Player'ın güncellenmesi gerektiği söylenir. Adobe, Aralık 2020'de Flash'ı desteklemeyi durdurdu  ve 2012'den beri mobil cihazlarda desteklenmiyor, ancak birçok kullanıcı muhtemelen bunu bilmeyecek. 

Bağlantıya tıklamak, kurbanları, bilinmeyen kaynaklardan gelen izinlerin ve yüklemelerin kabul edilmesini isteyen ve kabul edilirse siber saldırganlara kötü amaçlı yazılımı kurma ve yapılandırma yeteneği sağlayan dokuz iletişim kutusu dizisine yönlendirir. 

TangleBot, saldırganlara, virüslü Android cihaz üzerinde tam kontrol sağlayarak, ziyaret edilen web sitelerini bilmek, bir keylogger kullanarak kullanıcı adlarını ve şifreleri çalmak dahil olmak üzere tüm kullanıcı etkinliklerini izlemelerine ve kaydetmelerine olanak tanırken, aynı zamanda saldırganların mikrofon ve kamera kullanarak ses ve video kaydetmesine izin verir.  

Kötü amaçlı yazılım ayrıca mesajlar ve saklanan dosyalar dahil olmak üzere telefondaki verileri izleyebilir ve ayrıca GPS konumunu izleyerek araştırmacıların "tam kapsamlı gözetim ve toplama yetenekleri" olarak tanımladığı şeye izin verebilir. 

FluBot kötü amaçlı yazılımının özellikle son aylarda öne çıkmasıyla birlikte SMS mesajları kötü amaçlı yazılımları yaymak için yaygın bir vektör haline geldi. FluBot genellikle kurbanın bir teslimatı kaçırdığını iddia eden metin mesajları yoluyla yayılır ve TangleBot gibi kullanıcıları siber suçluların hassas bilgileri çalmasına izin veren kötü amaçlı yazılımları indirmeleri için kandırır. Kötü amaçlı yazılımın iki biçiminin aynı siber suçlu grubundan gelme olasılığı düşüktür, ancak her ikisinin de başarısı ve gücü SMS'nin kampanyaları yaymak için nasıl çekici bir araç haline geldiğini göstermektedir. 

Araştırmacılar, "Android ekosistemi bu yaz bize bir şey gösterdiyse, o da Android ortamının akıllı sosyal mühendislik, düpedüz dolandırıcılık ve mobil kullanıcıların paralarını ve diğer hassas bilgilerini aldatmak ve çalmak için tasarlanmış kötü niyetli yazılımlarla dolu olmasıdır" dedi.

"Bu şemalar oldukça inandırıcı görünebilir ve kullanıcıların gardını düşürmelerine neden olan korkular veya duygular üzerinde oynayabilir" diye eklediler. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.