OzzTech - Apache Web Sunucusu Zero-Day Hatası

Apache Web Sunucusu Zero-Day Hatası

Apache Web Sunucusu Zero-Day

Apache Yazılımı, Apache HTTP Sunucusunda geçen hafta projeye ilk kez bildirilen sıfırıncı gün güvenlik hatası için hızlı bir Açık kaynak projesi, CVE-2021-41773 için kamuya açık siber saldırılardan yararlanma kodunun dolaşımda olduğu bir güvenlik düzeltmesi yayınladı. Güvenlik açığı, vahşi ortamda aktif olarak istismar ediliyor ve saldırganların hassas bilgilere erişmesine izin verebileceğini söyledi. Yani Apache Web Sunucusu Zero-Day hassas verilerinizi ortaya atıyor.

Pazartesi günü yayınlanan bir güvenlik tavsiyesine göre , sorun (CVE-2021-41773) yol geçişine ve ardından dosya ifşasına izin verebilir. Yol geçişi sorunları, web sunucusunu veya üzerinde çalışan web uygulamasını kandırarak web kök klasörünün dışında bulunan dosyaları döndürmek için yetkisiz kişilerin bir web sunucusundaki dosyalara erişmesine izin verir. Güvenlik açığı, 10 üzerinden 5,1 CVSS puanı ile Önemli olarak derecelendirilmiştir.

Bu durumda sorun, UNIX ve Windows dahil tüm modern işletim sistemleriyle platformlar arası çalışabilirlik sunan Apache'nin açık kaynaklı web sunucusunun yalnızca 2.4.49 sürümünü etkiler.

Tavsiyeye göre "Apache HTTP Sunucusu 2.4.49'da yol normalleştirmesinde yapılan bir değişiklikte bir kusur bulundu". “Bir saldırgan, URL'leri beklenen belge kökünün dışındaki dosyalara eşlemek için bir yoldan geçiş saldırısı kullanabilir. Belge kökünün dışındaki dosyalar 'hepsinin reddedilmesini gerektir' ile korunmuyorsa, bu istekler başarılı olabilir.”

Apache Web Sunucusu Zero-Day hatası ayrıca, danışma belgesine eklenen ve saldırganların daha sonraki saldırılar için yararlanabileceği hassas bilgiler içerebilen CGI komut dosyaları gibi yorumlanmış dosyaların kaynağını da açığa çıkarabilir.

Positive Technologies'deki saldırı ekibi gibi araştırmacılar, saldırı yolunu doğrulayan hızlı bir şekilde kavram kanıtı istismarları oluşturdular, bu nedenle yakında daha fazla saldırı yolunun halka açık olmasını bekliyoruz:

Tenable, Salı günü yapılan bir Shodan araştırmasının, ABD'de 43.000'i de dahil olmak üzere, savunmasız sürümü çalıştırdığı onaylanan yaklaşık 112.000 Apache HTTP Sunucusunun ortaya çıktığını kaydetti.

Firmanın bloguna göre “Ancak, diğer güvenlik açığı bulunan web sunucuları sürüm bilgilerini göstermeyecek şekilde yapılandırılabilir”.

Kullanıcılar 2.4.50 sürümüne yükselterek kendilerini koruyabilirler.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.