ozztech_logo_white

Bilinmeyen Uygulamalar Neden Yüklenmemeli?

Bilinmeyen uygulamaları yüklemekten neden kaçınmalısınız

Android kullanıcıları için, uygulamaları yalnızca Google Play’den yüklemek akıllıca bir seçimdir. Güçlü güvenlik kuralları, resmi uygulama izleme, çok sayıda kullanıcı incelemesi ve güvenlik araştırmacısı incelemesi ile Android’in resmi mağazası, uygulamaları indirmek için güvenli bir yer olma eğilimindedir. Kötü amaçlı yazılım Google Play’e ulaştığında bile hızla tanımlanır ve kaldırılır. Google Play platformunda bulamadığınız bilinmeyen uygulamalar yüklediğinizde cihazınız savunmasız kalabilir.

Alternatif kuruluma izin verme veya reddetme

Bilinmeyen uygulamalar yüklenmesi bir diğer yandan, Google Play mağazasının dışında alışveriş yapma olanağına sahip olunduğu için oldukça faydalı olabilir. Çünkü Google play mağazasında her uygulama mevcut değil. Öte yandan, bu özgürlük, artan bir enfeksiyon riskiyle birlikte gelir, çünkü Google Play dışındaki uygulamalar Google’ın kalite ve güvenlik gözetimini kaybeder.

Bir programın yükleyicisiyle birlikte – hatta onun yerine – tehlikeli uygulamalar kullanıcıların cihazlarına girebilir ve kişisel verileri, parayı veya her ikisini birden çalabilir.

İşte bu tür saldırılara sadece birkaç örnek:

 • Popüler bir alternatif uygulama mağazasına bir Truva atı bulaştı ve kötü amaçlı yazılım dağıtmaya başladı;
 • Bilinmeyen uygulamaları yükleme iznini kullanan suçlular, Cyberpunk 2077 adlı bir oyunun beta sürümü kılığında fidye yazılımları dağıttı ;
 • Diğer suçlular , Loapi kötü amaçlı yazılımını bir virüsten koruma aracı ve yetişkinlere yönelik içerik uygulaması olarak kullandılar. Truva Atı, akıllı telefonları DDoS saldırıları için botlara dönüştürdü, kripto para madenciliği yaptı veya onları reklamlarla doldurdu.

Yukarıdakiler, yeni telefonların neden harici yazılım yüklemesi devre dışı bırakılmış olarak geldiğinin bir örneğini temsil etmektedir. Harici kurulumlara dayanan şemaların kurbanı olmamak için, bilinmeyen uygulamaların kurulumunu etkinleştirmeye özen gösterin ve varsa hemen kapatın. Nasıl mı? Aşağıda inceleyelim.

Android 8 ve sonraki sürümlerde bilinmeyen uygulamalar nasıl engellenir

Android’in en son sürümlerinde, ilgili özelliğe Bilinmeyen uygulamaları yükle adı verilir ve her uygulama için ayrı ayrı etkinleştirilir.

Bazı uygulamalar için bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin verdiyseniz, her uygulama için ayrı olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Cihazınızdaki sistem ayarlarını açın;
 • Bildirimler’i seçin ;
 • Gelişmiş’i seçin ve Özel uygulama erişimine gidin ;
 • Bilinmeyen uygulamaları yükle’yi seçin ;
 • Telefonunuzda yüklü olan her uygulamanın altında nelerin listelendiğini kontrol edin. İzin verildi ifadesini görürseniz , listeden uygulamayı seçin ve bilinmeyen uygulamaların yüklenmesini devre dışı bırakın.

Android 7 ve önceki sürümlerde bilinmeyen kaynaklardan yükleme nasıl kapatılır

Android 7 ve önceki sürümlerde ayar, Bilinmeyen kaynaklar olarak adlandırılır ve tüm sistem için Google Play dışı uygulamaların yüklenmesini açan veya kapatan tek bir anahtar vardır. Nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Cihazınızdaki sistem ayarlarını açın;
 • Güvenlik’e gidin ;
 • Bilinmeyen kaynaklara ilerleyin ve devre dışı olduğundan emin olun

Google Play’de olmayan bir uygulama nasıl güvenle indirilir

Ya ihtiyacınız olan bir program resmi mağazada mevcut değilse, ancak yine de onu yüklemeniz gerekiyorsa?

 • Benzer uygulamaları arayın. Resmi mağazada alternatifler aramayı deneyin. Belki Google Play’de ihtiyaçlarınıza uygun işlevlere sahip bir uygulama vardır.
 • Yüklemeden önce dosyayı tarayın. Üçüncü taraf bir kaynak olmadan yapamıyorsanız bile, ayarlarınızı değiştirmek için acele etmeyin. Öncelikle kurulum dosyasını indirin ve başlatmadan önce mobil antivirüs çözümünüzle tarayın .
 • İzinleri kontrol edin. Yükleme sırasında uygulamanın talep ettiği izinlerin listesini göz önünde bulundurun . Bir program çok fazla talep ederse, daha mütevazı isteklerle benzer bir şey bulmaya çalışın.
 • Bilinmeyen uygulamaların yüklenmesini devre dışı bırakın. Kurulumdan sonra ayarlarınızı tekrar değiştirmeyi unutmayın. Telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara açık bırakmayın!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »