OzzTech - Binlerce Fortinet VPN Hesabı Kimliği Sızdı

Binlerce Fortinet VPN Hesabı Kimliği Sızdı

Fortinet VPN

Şirket, 87.000 yama uygulanmamış Fortinet SSL-VPN hesabından alınan kimlik bilgilerinin çevrimiçi olarak yayınlandığını doğruladı .

Ya da belki sayı çok daha fazladır. Çarşamba günü, BleepingComputer , geçen yaz sömürülebilir cihazlardan kazındığı iddia edilen yaklaşık yarım milyon Fortinet VPN kimlik bilgilerinin bir listesini sızdıran bir tehdit aktörü ile temas halinde olduğunu bildirdi.

Haber kaynağı dosyayı analiz etti ve 12.856 cihaz üzerinden 498.908 kullanıcı için VPN kimlik bilgileri içerdiğini bildirdi. BleepingComputer, kimlik bilgilerini test etmedi, ancak tüm IP adreslerinin Fortinet VPN sunucuları olarak kontrol edildiğini söyledi.

Advanced Intel tarafından yapılan analize göre , IP adresleri dünya çapındaki cihazlar içindir.  74 ülkede 22.500 mağdur kuruluş var ve bunların %5'i Türkiye'de bulunuyor.

Gıcırdayan Eski Bir Böcek Kullanıldı

Fortinet, kaç cihazın güvenliğinin ihlal edildiğine ilişkin açıklama taleplerine yanıt vermedi, ancak şirket saldırganların FG-IR-18-384 / CVE-2018-13379'dan yararlandığını doğruladı : Fortinet'in, FortiOS'unda bir yol geçişi zayıflığı 2018 yılında keşfedildi ve sürekli istismara uğradı.

Saldırganlar, sızdırılan VPN kimlik bilgilerini kullanarak veri hırsızlığı gerçekleştirebilir, kötü amaçlı yazılım yükleyebilir ve fidye yazılımı saldırıları başlatabilir.

Yakın zamanda Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı'nın (CISA) en çok yararlanılan 30 kusur listesine giren hata, kimliği doğrulanmamış bir saldırganın SSL VPN web portalı altında sistem dosyalarını indirmek için özel hazırlanmış HTTP kaynak isteklerini kullanmasına izin veriyor.

Fortinet, Mayıs 2019 güncellemesinde bu hatayı düzeltti (ve o zamandan beri müşterilerini cihazlarını FortiOS 5.4.13, 5.6.14, 6.0.11 veya 6.2.8 ve üzeri sürümlere yükseltmeleri için defalarca teşvik etti). Ancak güvenlik ekipleri VPN'lerine yama uygulamış olsalar bile, aynı zamanda cihazların şifrelerini de sıfırlamamışlarsa, VPN'ler hala savunmasız olabilir.

Hepsi Babük Ailesinde

BleepingComputer'a göre, Orange olarak bilinen bir tehdit aktörü – yeni başlatılan RAMP hack forumunun yöneticisi ve Babuk fidye yazılımı operasyonunun önceki operatörü – Fortinet kimlik bilgilerinin sızdırılmasının arkasındaydı.

Çete üyelerinin tartıştıktan sonra Babuk'tan ayrıldığı bildirilen Orange'ın şimdi yeni Groove fidye yazılımı operasyonunda yer aldığına inanılıyor. Salı günü Orange, RAMP forumunda binlerce Fortinet VPN hesabı içerdiği iddia edilen bir dosyanın bağlantısını içeren bir gönderi oluşturdu.

Aynı zamanda, Groove'un veri sızıntısı sitesinde Fortinet sızıntısını tanıtan bir gönderi ortaya çıktı.

Groove, geçen aydan beri aktif olan yeni bir fidye yazılımı çetesidir. Ele geçirilen verileri yayınlamak için veri güvenliğini tehditlerle birleştirmenin çifte gasp modelini tercih eder .

Intel471 ve McAfee Enterprise Advanced Threat Research (ATR) araştırmacıları tarafından Coveware'in katkılarıyla ortaklaşa yazılan Çarşamba günkü bir gönderiye göre, McAfee Enterprise ATR, Groove'un Babuk çetesiyle bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

Veridium baş gelir yetkilisi Rajiv Pimplaskar, yaptığı açıklamada, ihlalin “günümüzün parola tabanlı sistemlerle ilgili tehlikelerinin keskin bir hatırlatıcısı olduğunu” söyledi. Kuruluşlar ve kullanıcılar, müşteri ve Tek Oturum Açma (SSO) portalları ve kurumsal uygulamalar için 'token olarak telefon' ve FIDO2 gibi parolasız kimlik doğrulama yöntemlerini benimsemeye başlarken, 3. taraf siteler, VPN gibi tüm vaka kategorilerinde güvenlik açıkları hala mevcuttur. (Sanal Özel Ağ) ve VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) ortamları, bunların tümü mevcut WFH patlamasında özellikle savunmasızdır.

“Şirketlerin, gerçek dayanıklılık oluşturmak ve bu tür aktörlere karşı siber savunma sağlamak için kimlik sağlayıcıdan bağımsız ve tüm kullanım durumlarında çalışabilen daha bütünsel bir modern kimlik doğrulama stratejisi benimsemesi gerekiyor” dedi.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.