ozztech_logo_white

Binlerce Fortinet VPN Hesabı Kimliği Sızdı

Fortinet VPN

Şirket, 87.000 yama uygulanmamış Fortinet SSL-VPN hesabından alınan kimlik bilgilerinin çevrimiçi olarak yayınlandığını doğruladı .

Ya da belki sayı çok daha fazladır. Çarşamba günü, BleepingComputer , geçen yaz sömürülebilir cihazlardan kazındığı iddia edilen yaklaşık yarım milyon Fortinet VPN kimlik bilgilerinin bir listesini sızdıran bir tehdit aktörü ile temas halinde olduğunu bildirdi.

Haber kaynağı dosyayı analiz etti ve 12.856 cihaz üzerinden 498.908 kullanıcı için VPN kimlik bilgileri içerdiğini bildirdi. BleepingComputer, kimlik bilgilerini test etmedi, ancak tüm IP adreslerinin Fortinet VPN sunucuları olarak kontrol edildiğini söyledi.

Advanced Intel tarafından yapılan analize göre , IP adresleri dünya çapındaki cihazlar içindir.  74 ülkede 22.500 mağdur kuruluş var ve bunların %5’i Türkiye’de bulunuyor.

Gıcırdayan Eski Bir Böcek Kullanıldı

Fortinet, kaç cihazın güvenliğinin ihlal edildiğine ilişkin açıklama taleplerine yanıt vermedi, ancak şirket saldırganların FG-IR-18-384 / CVE-2018-13379’dan yararlandığını doğruladı : Fortinet’in, FortiOS’unda bir yol geçişi zayıflığı 2018 yılında keşfedildi ve sürekli istismara uğradı.

Saldırganlar, sızdırılan VPN kimlik bilgilerini kullanarak veri hırsızlığı gerçekleştirebilir, kötü amaçlı yazılım yükleyebilir ve fidye yazılımı saldırıları başlatabilir.

Yakın zamanda Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın (CISA) en çok yararlanılan 30 kusur listesine giren hata, kimliği doğrulanmamış bir saldırganın SSL VPN web portalı altında sistem dosyalarını indirmek için özel hazırlanmış HTTP kaynak isteklerini kullanmasına izin veriyor.

Fortinet, Mayıs 2019 güncellemesinde bu hatayı düzeltti (ve o zamandan beri müşterilerini cihazlarını FortiOS 5.4.13, 5.6.14, 6.0.11 veya 6.2.8 ve üzeri sürümlere yükseltmeleri için defalarca teşvik etti). Ancak güvenlik ekipleri VPN’lerine yama uygulamış olsalar bile, aynı zamanda cihazların şifrelerini de sıfırlamamışlarsa, VPN’ler hala savunmasız olabilir.

Hepsi Babük Ailesinde

BleepingComputer’a göre, Orange olarak bilinen bir tehdit aktörü – yeni başlatılan RAMP hack forumunun yöneticisi ve Babuk fidye yazılımı operasyonunun önceki operatörü – Fortinet kimlik bilgilerinin sızdırılmasının arkasındaydı.

Çete üyelerinin tartıştıktan sonra Babuk’tan ayrıldığı bildirilen Orange’ın şimdi yeni Groove fidye yazılımı operasyonunda yer aldığına inanılıyor. Salı günü Orange, RAMP forumunda binlerce Fortinet VPN hesabı içerdiği iddia edilen bir dosyanın bağlantısını içeren bir gönderi oluşturdu.

Aynı zamanda, Groove’un veri sızıntısı sitesinde Fortinet sızıntısını tanıtan bir gönderi ortaya çıktı.

Groove, geçen aydan beri aktif olan yeni bir fidye yazılımı çetesidir. Ele geçirilen verileri yayınlamak için veri güvenliğini tehditlerle birleştirmenin çifte gasp modelini tercih eder .

Intel471 ve McAfee Enterprise Advanced Threat Research (ATR) araştırmacıları tarafından Coveware’in katkılarıyla ortaklaşa yazılan Çarşamba günkü bir gönderiye göre, McAfee Enterprise ATR, Groove’un Babuk çetesiyle bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

Veridium baş gelir yetkilisi Rajiv Pimplaskar, yaptığı açıklamada, ihlalin “günümüzün parola tabanlı sistemlerle ilgili tehlikelerinin keskin bir hatırlatıcısı olduğunu” söyledi. Kuruluşlar ve kullanıcılar, müşteri ve Tek Oturum Açma (SSO) portalları ve kurumsal uygulamalar için ‘token olarak telefon’ ve FIDO2 gibi parolasız kimlik doğrulama yöntemlerini benimsemeye başlarken, 3. taraf siteler, VPN gibi tüm vaka kategorilerinde güvenlik açıkları hala mevcuttur. (Sanal Özel Ağ) ve VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı) ortamları, bunların tümü mevcut WFH patlamasında özellikle savunmasızdır.

“Şirketlerin, gerçek dayanıklılık oluşturmak ve bu tür aktörlere karşı siber savunma sağlamak için kimlik sağlayıcıdan bağımsız ve tüm kullanım durumlarında çalışabilen daha bütünsel bir modern kimlik doğrulama stratejisi benimsemesi gerekiyor” dedi.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »