ozztech_logo_white

Clampi Virüsü Nedir?

Clampi Virüsü Nedir

Clampi virüsü, sisteminizde saklanan, oturum açma kimlik bilgilerini çalan ve özellikle bankacılık ve finansal bilgileri hedefleyen bir tarayıcıdaki adam Truva atıdır. İlk olarak 2000’lerin ortalarında görülen bu Truva Atı, genellikle güvenilir web sitelerinde gizlenir. 2009’da ciddi bir tehdit haline geldi ve bugün hala bilgisayar sistemlerinin derinliklerinde saklanıyor. Truva atı özellikle Microsoft işletim sistemlerini hedefler.

Clampi Virüsü Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınıza indirildikten sonra, Clampi (Ligats ve Ilomo olarak da bilinir), çevrimiçi bankacılığa erişmek veya çevrimiçi bir satın alma için kredi kartı bilgilerini girmek gibi bir finansal işlem yapmak için oturum açmanızı bekler. Virüs, güvenlik duvarlarının arkasına saklanacak ve uzun süreler boyunca fark edilmeyecek kadar karmaşıktır. Siber suçlular, açık bir kanal kullanarak Kontrol ve Komut sunucuları aracılığıyla kötü amaçlı yazılımla iletişim kurar.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girer girmez Clampi bu bilgileri kaydeder ve virüsü kontrol eden siber suçlulara gönderir. Bu kimlik bilgileri ve numaralar bilgisayar korsanlarının eline geçtiğinde, onlarla istediklerini yapabilirler. Banka hesabınıza doğrudan erişimleri vardır ve finansal bilgilerinizi kimlik hırsızlığı için kullanabilir veya karaborsada satabilirler.

Bilgisayar korsanları, işletim sisteminize bir kez yerleştikten sonra virüs üzerinde tam kontrole sahip olduklarından, istedikleri gibi hareket edebilirler. Bir taktik, bir banka hesabını yavaş yavaş boşaltmak ve sahibinin kayıp parayı aylarca fark etmemesi umuduyla bir seferde küçük miktarlarda nakit çekmektir. Hackerlar ayrıca bordro sistemlerinde sahte faturalar ve sahte çalışanlar oluşturdu.

Clampi’nin Yeniden Doğuşu

Birçok bankacılık truva atı gibi, Clampi de zaman içinde davranış ve taktiklerini değiştirdi. Bugün, tarayıcı ayarlarının kontrolünü bilgi veya izin almadan alarak, tarayıcının kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmesine veya güvenlik ayarlarını kapatmasına neden oluyor. Aniden çok sayıda pop-up reklam alıyorsanız veya tarayıcınız garip davranıyorsa, bilgisayarınıza Clampi virüsü bulaşmış olabilir.

Virüs sosyal medya siteleri, e-posta ekleri ve indirilen medya dosyaları aracılığıyla yayılır. Güvenlik duvarınızın işlevselliğini kapatır, bilgisayarınızı ve internet bağlantınızı yavaşlatır ve kayıt defterini değiştirir. Orijinal Clampi gibi, sizden bilgi çalıyor ve bu bilgileri uzak sunucular aracılığıyla siber suçlularla paylaşıyor.

Clampi’nin başka bir varyasyonu, korkutma yazılımını bir aldatmaca olarak kullanarak para çalmak için kullanılır. Bu durumda Clampi bir virüs temizleme hizmeti olarak karşımıza çıkar ve sisteminize virüs bulaştığı konusunda sizi uyarır. Site, bilgisayarınızı onarmak için yazılım satın almanızı ve indirmenizi önerir. Devam ederseniz, bir ödeme gönderir ve kötü amaçlı yazılım alırsınız. Bilgisayar korsanları daha fazla zarar vermek için para, finansal bilgi ve bilgisayarınıza erişim sağlar. Bir kez başlatıldığında, yazılım ek uyarılar oluşturmaya devam eder ve bilgisayarınızı sürekli dış saldırılar için kolay bir hedef olarak ayarlar.

Önleme

Clampi’nin herhangi bir varyasyonunda sisteminize sızmasını önlemenin en iyi yolu, saygın bir güvenlik çözümü kurmak ve onu düzenli olarak güncellemektir. Potansiyel güvenlik açıklarından kaçınmak için yazılım ve işletim sistemi yamalarını ve yükseltmelerini hazır olur olmaz yüklemek de önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »