OzzTech - Clampi Virüsü Nedir?

Clampi Virüsü Nedir?

Clampi Virüsü Nedir

Clampi virüsü, sisteminizde saklanan, oturum açma kimlik bilgilerini çalan ve özellikle bankacılık ve finansal bilgileri hedefleyen bir tarayıcıdaki adam Truva atıdır. İlk olarak 2000'lerin ortalarında görülen bu Truva Atı, genellikle güvenilir web sitelerinde gizlenir. 2009'da ciddi bir tehdit haline geldi ve bugün hala bilgisayar sistemlerinin derinliklerinde saklanıyor. Truva atı özellikle Microsoft işletim sistemlerini hedefler.

Clampi Virüsü Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınıza indirildikten sonra, Clampi (Ligats ve Ilomo olarak da bilinir), çevrimiçi bankacılığa erişmek veya çevrimiçi bir satın alma için kredi kartı bilgilerini girmek gibi bir finansal işlem yapmak için oturum açmanızı bekler. Virüs, güvenlik duvarlarının arkasına saklanacak ve uzun süreler boyunca fark edilmeyecek kadar karmaşıktır. Siber suçlular, açık bir kanal kullanarak Kontrol ve Komut sunucuları aracılığıyla kötü amaçlı yazılımla iletişim kurar.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girer girmez Clampi bu bilgileri kaydeder ve virüsü kontrol eden siber suçlulara gönderir. Bu kimlik bilgileri ve numaralar bilgisayar korsanlarının eline geçtiğinde, onlarla istediklerini yapabilirler. Banka hesabınıza doğrudan erişimleri vardır ve finansal bilgilerinizi kimlik hırsızlığı için kullanabilir veya karaborsada satabilirler.

Bilgisayar korsanları, işletim sisteminize bir kez yerleştikten sonra virüs üzerinde tam kontrole sahip olduklarından, istedikleri gibi hareket edebilirler. Bir taktik, bir banka hesabını yavaş yavaş boşaltmak ve sahibinin kayıp parayı aylarca fark etmemesi umuduyla bir seferde küçük miktarlarda nakit çekmektir. Hackerlar ayrıca bordro sistemlerinde sahte faturalar ve sahte çalışanlar oluşturdu.

Clampi'nin Yeniden Doğuşu

Birçok bankacılık truva atı gibi, Clampi de zaman içinde davranış ve taktiklerini değiştirdi. Bugün, tarayıcı ayarlarının kontrolünü bilgi veya izin almadan alarak, tarayıcının kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmesine veya güvenlik ayarlarını kapatmasına neden oluyor. Aniden çok sayıda pop-up reklam alıyorsanız veya tarayıcınız garip davranıyorsa, bilgisayarınıza Clampi virüsü bulaşmış olabilir.

Virüs sosyal medya siteleri, e-posta ekleri ve indirilen medya dosyaları aracılığıyla yayılır. Güvenlik duvarınızın işlevselliğini kapatır, bilgisayarınızı ve internet bağlantınızı yavaşlatır ve kayıt defterini değiştirir. Orijinal Clampi gibi, sizden bilgi çalıyor ve bu bilgileri uzak sunucular aracılığıyla siber suçlularla paylaşıyor.

Clampi'nin başka bir varyasyonu, korkutma yazılımını bir aldatmaca olarak kullanarak para çalmak için kullanılır. Bu durumda Clampi bir virüs temizleme hizmeti olarak karşımıza çıkar ve sisteminize virüs bulaştığı konusunda sizi uyarır. Site, bilgisayarınızı onarmak için yazılım satın almanızı ve indirmenizi önerir. Devam ederseniz, bir ödeme gönderir ve kötü amaçlı yazılım alırsınız. Bilgisayar korsanları daha fazla zarar vermek için para, finansal bilgi ve bilgisayarınıza erişim sağlar. Bir kez başlatıldığında, yazılım ek uyarılar oluşturmaya devam eder ve bilgisayarınızı sürekli dış saldırılar için kolay bir hedef olarak ayarlar.

Önleme

Clampi'nin herhangi bir varyasyonunda sisteminize sızmasını önlemenin en iyi yolu, saygın bir güvenlik çözümü kurmak ve onu düzenli olarak güncellemektir. Potansiyel güvenlik açıklarından kaçınmak için yazılım ve işletim sistemi yamalarını ve yükseltmelerini hazır olur olmaz yüklemek de önemlidir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.