Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir?

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir

İnternet erişim hızlarındaki büyüme, güvenlik duvarlarının analiz etmesi gereken giderek daha yoğun bilgi işlem gerektiren protokollerle birleştiğinde, güvenlik duvarlarının tıkanıklık noktaları haline gelmesine neden oldu.

Dağıtılmış güvenlik duvarları, yalnızca bir güvenlik duvarının kurulu olduğu tek bir kümede veya makinede değil, ağ genelinde işlem gücünü kullanarak bu sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Dağıtılmış güvenlik duvarı, ağı bir bütün olarak istenmeyen izinsiz girişlere karşı koruyan, ana bilgisayarda yerleşik bir güvenlik yazılımı uygulamasıdır. Daha geleneksel güvenlik duvarlarıyla birlikte dağıtılan dağıtılmış güvenlik duvarları, yasal ağ trafiği için yüksek verimi korurken bir ağa başka bir koruma katmanı ekleyebilir.

Ayrıca, merkezi güvenlik duvarları, saldırıların bir ağın dışından geldiğini varsayan bir modele dayanmaktadır. Bir güvenlik duvarının yalnızca ağ dışından gelen kötü niyetli trafiğe karşı koruma sağladığı bir “çevre savunması” modeli uygularlar.

Ancak bu model, ağın içinden bir saldırı gelirse başarısız olur – kablosuz erişim ve VPN tünelleri de dahil olmak üzere kullanıcıların dahili bir ağa bağlanabileceği çok çeşitli yollar göz önüne alındığında çok yaygın bir durumdur. Geleneksel güvenlik duvarları genellikle bu gibi kaynaklardan gelen saldırılara karşı etkili bir koruma sağlayamaz, ancak dağıtılmış bir güvenlik duvarı bu tür saldırılara karşı başka bir savunma katmanı ekleyebilir.

Dağıtılmış güvenlik duvarlarının standart bir dizi özelliği vardır:

  • Merkezi Yönetim: Dağıtılmış güvenlik duvarları tek bir yerde bulunmasa da, genellikle tutarlı güvenlik ilkelerini yapılandırma ve “dışarı aktarma” yeteneği sunarlar. Ayrıca, güvenlik duvarı ilkelerini güncellemeyi ve tutarlı bir şekilde uygulamayı pratik hale getiren merkezi raporlamaya da izin verirler.
  • İnce Taneli Erişim Kontrolü: Dağıtılmış Güvenlik Duvarları, standart güvenlik duvarlarının karmaşıklıklarını ve işleme gereksinimlerini büyük ölçüde artırmadan kolayca karşılayamayacağı ince taneli erişim kontrolüne izin verir.
  • Politikalar: Belirlenen kriterlere bağlı olarak erişime izin vermek ve erişimi reddetmek için “güvenlik politikaları” belirleme yeteneği. Bu, tüm güvenlik duvarlarının altında yatan temel işlevdir. Dağıtılmış güvenlik duvarları genellikle aktarım sırasında ilkenin bütünlüğünü garanti eden özelliklere de sahiptir.
  • Pull and Push Dağıtımı: Dağıtılmış güvenlik duvarları tipik olarak hem “pull” hem de “push” dağıtım yöntemlerini destekler – birincisi, merkezi yönetim sunucusunun açık ve etkin olup olmadığını kontrol etmek için ping atmayı, ardından politikalarını istemeyi ve ikincisi, ana bilgisayarların her zaman her zaman güncellenmiş politikalarına sahip olun.

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Neden Önemlidir?

Geleneksel fiziksel ve sanal güvenlik duvarları, modern ağ ortamlarında modüler koruma güvencesini engellemeye başladı. Dağıtılmış Güvenlik Duvarları, bir iş ortamında güvenli bir ağ sağlamanın zorluklarıyla uğraşırken ortaya çıkan bazı yeni sorunlar için ek bir çözüm olarak çalışabilir. Dağıtılmış Güvenlik Duvarlarının teorik olarak sınırsız genişleme özellikleriyle birlikte iç ve dış güvenliği sağlama yeteneği, onları BT güvenliği için yararlı bir araç haline getirir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Kod Kalitesi nedir ve nasıl ölçülür?

Bilgisayar programcıları, kod setinin, programın veya yazılımın kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kod kalitesini kullanır. Bir ürünün tutarlı olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını

Devamı »
Kuantum Bilgisayar Nedir?

 Kuantum bilgisayarlar ile günümüzde kullanılan klasik aritmatiksel bilgisayarlar arasındaki temel fark, veriyi ele alma yöntemleridir.Hesap Makinalarından ve AllInOne bilgisayarlar ve Garry Kasparov’u yendiği kabul

Devamı »
Ubuntu Server Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ubuntu Server Nedir? Ubuntu Sunucusu,  Canonical ve açık kaynaklı programcılar tarafından geliştirilen ve LinuxONE aracılığıyla x86, x86-64, ARM64, ARM v7 gibi tüm önemli mimarilerinde çalışabilen

Devamı »