Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir?

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Nedir

İnternet erişim hızlarındaki büyüme, güvenlik duvarlarının analiz etmesi gereken giderek daha yoğun bilgi işlem gerektiren protokollerle birleştiğinde, güvenlik duvarlarının tıkanıklık noktaları haline gelmesine neden oldu.

Dağıtılmış güvenlik duvarları, yalnızca bir güvenlik duvarının kurulu olduğu tek bir kümede veya makinede değil, ağ genelinde işlem gücünü kullanarak bu sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Dağıtılmış güvenlik duvarı, ağı bir bütün olarak istenmeyen izinsiz girişlere karşı koruyan, ana bilgisayarda yerleşik bir güvenlik yazılımı uygulamasıdır. Daha geleneksel güvenlik duvarlarıyla birlikte dağıtılan dağıtılmış güvenlik duvarları, yasal ağ trafiği için yüksek verimi korurken bir ağa başka bir koruma katmanı ekleyebilir.

Ayrıca, merkezi güvenlik duvarları, saldırıların bir ağın dışından geldiğini varsayan bir modele dayanmaktadır. Bir güvenlik duvarının yalnızca ağ dışından gelen kötü niyetli trafiğe karşı koruma sağladığı bir "çevre savunması" modeli uygularlar.

Ancak bu model, ağın içinden bir saldırı gelirse başarısız olur – kablosuz erişim ve VPN tünelleri de dahil olmak üzere kullanıcıların dahili bir ağa bağlanabileceği çok çeşitli yollar göz önüne alındığında çok yaygın bir durumdur. Geleneksel güvenlik duvarları genellikle bu gibi kaynaklardan gelen saldırılara karşı etkili bir koruma sağlayamaz, ancak dağıtılmış bir güvenlik duvarı bu tür saldırılara karşı başka bir savunma katmanı ekleyebilir.

Dağıtılmış güvenlik duvarlarının standart bir dizi özelliği vardır:

  • Merkezi Yönetim: Dağıtılmış güvenlik duvarları tek bir yerde bulunmasa da, genellikle tutarlı güvenlik ilkelerini yapılandırma ve "dışarı aktarma" yeteneği sunarlar. Ayrıca, güvenlik duvarı ilkelerini güncellemeyi ve tutarlı bir şekilde uygulamayı pratik hale getiren merkezi raporlamaya da izin verirler.
  • İnce Taneli Erişim Kontrolü: Dağıtılmış Güvenlik Duvarları, standart güvenlik duvarlarının karmaşıklıklarını ve işleme gereksinimlerini büyük ölçüde artırmadan kolayca karşılayamayacağı ince taneli erişim kontrolüne izin verir.
  • Politikalar: Belirlenen kriterlere bağlı olarak erişime izin vermek ve erişimi reddetmek için “güvenlik politikaları” belirleme yeteneği. Bu, tüm güvenlik duvarlarının altında yatan temel işlevdir. Dağıtılmış güvenlik duvarları genellikle aktarım sırasında ilkenin bütünlüğünü garanti eden özelliklere de sahiptir.
  • Pull and Push Dağıtımı: Dağıtılmış güvenlik duvarları tipik olarak hem "pull" hem de "push" dağıtım yöntemlerini destekler - birincisi, merkezi yönetim sunucusunun açık ve etkin olup olmadığını kontrol etmek için ping atmayı, ardından politikalarını istemeyi ve ikincisi, ana bilgisayarların her zaman her zaman güncellenmiş politikalarına sahip olun.

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı Neden Önemlidir?

Geleneksel fiziksel ve sanal güvenlik duvarları, modern ağ ortamlarında modüler koruma güvencesini engellemeye başladı. Dağıtılmış Güvenlik Duvarları, bir iş ortamında güvenli bir ağ sağlamanın zorluklarıyla uğraşırken ortaya çıkan bazı yeni sorunlar için ek bir çözüm olarak çalışabilir. Dağıtılmış Güvenlik Duvarlarının teorik olarak sınırsız genişleme özellikleriyle birlikte iç ve dış güvenliği sağlama yeteneği, onları BT güvenliği için yararlı bir araç haline getirir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?
Siber Güvenlik

Uçaklarda Bulunan Wi-Fi Verilerinizi Sızdırıyor Olabilir Mi?

Ekim 26, 2021 9:53

Güvenlik uzmanlarına göre uçaktayken internete bağlanmak kişisel verilerinizi riske atıyor olabilir. Bir İngiliz uydu...

Lockbit Fidye Yazılımı
Siber Güvenlik

Lockbit Fidye Yazılımı

Ekim 26, 2021 7:27

LockBit Tanımı LockBit fidye yazılımı, fidye ödemesi karşılığında kullanıcıların bilgisayar sistemlerine erişimini engellemek için...

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi
Siber Güvenlik

Winrar Yazılımında Kritik Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Ekim 25, 2021 12:18

Windows için  kullanılan WinRAR’ın (dosya arşivlemeye yarayan program) deneme sürümünde, uzak bir saldırgan tarafından...

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?
Siber Güvenlik

Evil Twin Attack-Şeytani İkiz Saldırısı Nedir?

Ekim 25, 2021 10:42

Günümüzde kablolu ağlardan daha çok kablosuz ağlar hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Kablolu ağlara...

Typosquatting Nedir?
Siber Güvenlik

Typosquatting Nedir?

Ekim 25, 2021 7:34

Typosquatting, bir arama motoru kullanmak yerine web tarayıcılarına yanlış bir URL yazan internet kullanıcılarını hedef alan...

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor
Siber Güvenlik

Cisco SD-WAN Güvenlik Hatası, Kök Kod Yürütülmesine İzin Veriyor

Ekim 24, 2021 10:26

CVE-2021-1529 olarak izlenen yüksek önemdeki hata, bir işletim sistemi komut enjeksiyon hatasıdır. Cisco SD-WAN...

Bozuk Kimlik Doğrulama
Siber Güvenlik

Bozuk Kimlik Doğrulama

Ekim 23, 2021 1:38

İşletmenizin kullanıcı kimliğine bürünme riski altında olup olmadığını ve bu konuda ne yapılması gerektiğini...

HTTP İstek Kaçakçılığı
Siber Güvenlik

HTTP İstek Kaçakçılığı

Ekim 23, 2021 11:56

HTTP istek kaçakçılığı, bir web sitesinin bir veya daha fazla kullanıcıdan alınan HTTP istek...

OS Komut Enjeksiyonu
Siber Güvenlik

OS Komut Enjeksiyonu

Ekim 22, 2021 10:41

OS komut enjeksiyonu ayrıca kabuk enjeksiyonu olarak da bilinir, bir saldırganın bir uygulamayı çalıştıran...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.