ozztech_logo_white

Dark Web Nedir? Dark Web’e Nasıl Girilir?

Dark Web Nedir? Dark Web'e Nasıl Girilir?
web

Bu makalemizde sizlere Dark Web, Deep Web, DeepNet, Hidden Web ve Dark Internet nedir? ve nasıl erişilir? hakkında açıklamalar yapacağız.

DARK WEB Nedir?

Dark web görülebilen fakat barındırıldığı ip adreslerin gizlendiği ve tespit edilemediği web sistemlerin bulunduğu ve isimlendirildiği terime verilen isimdir. Aslında dark web siteleri herhangi bir kullanıcı tarafından erişebilir ancak bu sitelerin arkasında kimlerin olduğu, nerede olduğu bilinmeyen veya çok zor tespit edilen sistemlerdir. Bu siteleri normal bir internet tarayıcısı kullanarak bulamaz ve erişemezsiniz.

Dark Web olarak nitelendirilen sitelerin neredeyse tamamı, Tor olarak terimlendirilen şifreleme aracı kullanılarak gizlenirler. Tor ağlarını kullanan kullanıcılar kimlik ve konum verilerini gizlemek için bu ağı kullanmaktadır. Tor üzerinden eriştiğiniz bir ağ aslında diğer browser’lar ile birebir aynı görünmektedir.

Dark Web ağında bulunan bir websitesine erişebilmek için Tor kullanıyor olmak gerekir. Tor ağını kullanan bir kullanıcı’da aynı şekilde tor ile şifrelenmiş web siteleri gibi gizlenmekte ve kendini saklamaktadır.

Dark Web sitelerinin tamamı tor ağını kullanmamaktadır. Bazı Dark Web siteleri I2P ağlarını kullanırken bazılarıda yeni şifreleme sistemlerinden Silk Road Reloaded hizmetini kullanabilmektedir. Aslında olay çok basit. Bir Dark Web sitesine erişmek istiyorsanız, erişmek istediğiniz siteyi nerede bulacağınızı ve site ile aynı şifreleme teknolojisini kullanıyor olmanız gerekir.

Dark Web sitelerinin en kötü şöhrete sahip sitelerinin başında Silk Road (İpek yolu) gelmektedir. Bu site üzerinden yasal olmayan birçok işlem gerçekleştirildi.  Genelde uyuşturucu içerikli alım ve satım gerçekleştiren bir site olduğu için Dark Web üzerindeki en kötü üne sahip site oldu.

Fakat bilinenin aksine Dark Web sadece kötülük veya kötü içerikler için kullanılmaz. Veri gizliliği ve iletişim gizliliği içinde dark web kullanımları söz konusu olmuştur.

Deep Web Mi? Yoksa Dark Web Mi? (Ya da Deepnet )

Aslında bu terimlerin tamamı birbirlerinin yerine kullanılmaktadır fakat bizler için aynı şeyi ifade etmemektedir. Deep Web arama motorlarının bulamadığı tüm web sayfalarının bulunduğu ağdır. Demek oluyor ki Deep Web aynı zamanda Dark Web ‘i de içerisinde barındırmaktadır. Hatta deep web veritabanlarını, web posta servislerini, kayıt formlarını, ödeme sistemlerini de bünyesinde bulundurmaktadır.

Dark Web Nedir ?

Biraz kafanız karışmış olabilir. Dark web yani karanlık internet, internet üzerinden erişilemeyen ağların, veritabanlarının ve hatta web sitelerinin bir örneklerinin tanımlanması ve erişilmesi için kullanılan bir terimdir. Peki niye erişilmiyor? Üzerinde barındırdığı bilgi veya içeriklerin sadece erişim bilgilerini bilen kişiler tarafından görüntülenmesi istendiği durumlarda kullanıldığı tespit edilen ağdır.

Dark Web ‘e Nasıl Erişilir?

Teknik olarak Dark Web ‘e erişmek zor bir süreç değildir. Tor’u kurmanız ve kullanıyor olmanız yeterlidir. Zor olan ise nereye bakacağını bilmektir. Çünkü ne arıyorsun ve nerede bulacaksın? Çünkü dark web ağına girdiğinizde birçok suç unsuruna artık bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Bu siteler hem sizler hem de aileleriniz için çok büyük riskler taşıyabilir. Ozztech olarak sizlere önerimiz karanlıktan uzak aydınlığa yakın olmanızdır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »