ozztech_logo_white

Dark Web Nedir?

Dark web, geleneksel arama motorları tarafından dizine eklenmeyen şifreli çevrimiçi içeriği ifade eder. Dark web, sadece arama motorlarında görünmeyen web sitelerini ifade eden Deep web’in bir parçasıdır. Deep web içeriğinin çoğu, yasadışı herhangi bir şeyden ziyade Dropbox ve rakiplerinde veya yalnızca abone veritabanlarında barındırılan özel dosyalardan oluşur.

Dark Web‘e ulaşmak için Tor Browser gibi belirli tarayıcılar gereklidir. Dark web‘i kullanmak, genellikle web’e erişmek için Tor’u kullanmaktan çok daha fazla gizlilik sağlar. Pek çok Dark web sitesi, standart web hizmetlerini daha fazla gizlilikle sunar, bu da siyasi muhaliflere ve tıbbi koşulları gizli tutmaya çalışan insanlara fayda sağlar. Ne yazık ki, uyuşturucular için çevrimiçi pazar yerleri, çalınan veri alışverişleri ve diğer yasa dışı faaliyetler dikkatin çoğunu çekiyor.

Dark Web’i Anlamak

Birçok yönden Dark web, 20. yüzyılın sonlarında daha geniş ağın ilk günlerinde olduğu gibi. Çalıştırmakla ilgili çok fazla malzeme var ve oraya varınca yapacak pek bir şey yok. Dark web’deki içeriğin çoğu çok amatörce.

Öte yandan, bireylerin site açması ve dikkat çekmesi çok daha kolaydır. Teknoloji devleri ve büyük medya kuruluşlarının 2021 itibariyle Dark web üzerinde çok az etkisi var.

Erken İnternet’te olduğu gibi, Dark web de yasa dışı faaliyetler için bir sığınak olarak ün kazandı. Kendisinden önceki web gibi, sıklıkla çocuk istismarı ve kiralık cinayet gibi korkunç suçlarla ilişkilendirilir. Ne yazık ki hem yasadışı hem de etik olmayan işlemlerde rol oynamış olsa da, kimlikleri veya siyasi inançları nedeniyle zulme uğrayabilecek insanlar için sosyal bir çıkış da sağlamıştır. Ayrıca yasal makamlara etik olmayan faaliyetlerin faillerini yakalamaları için ek araçlar sağlamıştır.

Dark web, genellikle orada alışveriş yapmak için kullanılan kripto para birimleriyle karıştırmaktan kaçınmak çok önemlidir. İlgili herkes için yüksek derecede anonimlik sunan web sitelerini kurmayı ve bunlara erişmeyi kolaylaştırır. Bu sitelerin çoğu yalnızca bilgi içerir, herhangi bir şey satın alma veya satma olanağı yoktur. Bitcoin ve Monero gibi kripto para birimlerinin genellikle Dark web’deki işlemler için kullanıldığı doğrudur. Bununla birlikte, kripto para birimlerini kullanmak için Dark web’i kullanmak zorunda değilsiniz.

Dark web ve Deep web sıklıkla yanlışlıkla birbirinin yerine kullanılır. Deep web, bir web araması yaptığınızda açılmayan tüm sayfaları içerir ve Deep web‘in sadece bir parçasıdır. Deep web ayrıca çevrimiçi bankacılık, ödemeli siteler ve dosya barındırma hizmetleri gibi oturum açmayı gerektiren her şeyi içerir.

Dark Web Avantajları Ve Dezavantajları

Avantajlar

Dark web, insanların gizliliğini korumalarına ve görüşlerini özgürce ifade etmelerine yardımcı olur. Gizlilik, takipçiler ve diğer suçlular tarafından terörize edilen birçok masum insan için çok önemlidir. Potansiyel işverenlerin sosyal medyadaki gönderileri takip etme eğiliminin artması, halka açık dürüst tartışmalara katılmayı da zorlaştırabilir. Son olarak, Dark web‘in suçlular arasındaki popülaritesi, onu gizli polis memurlarının iletişim kurması için mükemmel bir yol haline getiriyor.

Dezavantajlar

Dark web sıradan insanları güçlendirir, ancak bazı insanlar kaçınılmaz olarak bu gücü kötüye kullanır. Çünkü, en kötü suçlardan bazılarını işlemeyi kolaylaştırabilir. Örneğin, Dark web‘in ve kripto para birimlerinin birleşimi teorik olarak cinayet işlemesi için birini işe almayı çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, kullanıcılarına mahremiyet vaat ederken, başkalarının mahremiyetini ihlal etmek için de kullanılabilir. Özel fotoğraflar, tıbbi kayıtlar ve finansal bilgilerin tümü çalındı ​​ve Dark web‘de paylaşıldı. Deep web‘de birçok hacker bulunmaktadır. Eğer bu platforma girecekseniz çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »