OzzTech - Dark Web Nedir?

Dark Web Nedir?

Dark web, geleneksel arama motorları tarafından dizine eklenmeyen şifreli çevrimiçi içeriği ifade eder. Dark web, sadece arama motorlarında görünmeyen web sitelerini ifade eden Deep web'in bir parçasıdır. Deep web içeriğinin çoğu, yasadışı herhangi bir şeyden ziyade Dropbox ve rakiplerinde veya yalnızca abone veritabanlarında barındırılan özel dosyalardan oluşur.

Dark Web'e ulaşmak için Tor Browser gibi belirli tarayıcılar gereklidir. Dark web'i kullanmak, genellikle web'e erişmek için Tor'u kullanmaktan çok daha fazla gizlilik sağlar. Pek çok Dark web sitesi, standart web hizmetlerini daha fazla gizlilikle sunar, bu da siyasi muhaliflere ve tıbbi koşulları gizli tutmaya çalışan insanlara fayda sağlar. Ne yazık ki, uyuşturucular için çevrimiçi pazar yerleri, çalınan veri alışverişleri ve diğer yasa dışı faaliyetler dikkatin çoğunu çekiyor.

Dark Web'i Anlamak

Birçok yönden Dark web, 20. yüzyılın sonlarında daha geniş ağın ilk günlerinde olduğu gibi. Çalıştırmakla ilgili çok fazla malzeme var ve oraya varınca yapacak pek bir şey yok. Dark web'deki içeriğin çoğu çok amatörce.

Öte yandan, bireylerin site açması ve dikkat çekmesi çok daha kolaydır. Teknoloji devleri ve büyük medya kuruluşlarının 2021 itibariyle Dark web üzerinde çok az etkisi var.

Erken İnternet'te olduğu gibi, Dark web de yasa dışı faaliyetler için bir sığınak olarak ün kazandı. Kendisinden önceki web gibi, sıklıkla çocuk istismarı ve kiralık cinayet gibi korkunç suçlarla ilişkilendirilir. Ne yazık ki hem yasadışı hem de etik olmayan işlemlerde rol oynamış olsa da, kimlikleri veya siyasi inançları nedeniyle zulme uğrayabilecek insanlar için sosyal bir çıkış da sağlamıştır. Ayrıca yasal makamlara etik olmayan faaliyetlerin faillerini yakalamaları için ek araçlar sağlamıştır.

Dark web, genellikle orada alışveriş yapmak için kullanılan kripto para birimleriyle karıştırmaktan kaçınmak çok önemlidir. İlgili herkes için yüksek derecede anonimlik sunan web sitelerini kurmayı ve bunlara erişmeyi kolaylaştırır. Bu sitelerin çoğu yalnızca bilgi içerir, herhangi bir şey satın alma veya satma olanağı yoktur. Bitcoin ve Monero gibi kripto para birimlerinin genellikle Dark web'deki işlemler için kullanıldığı doğrudur. Bununla birlikte, kripto para birimlerini kullanmak için Dark web'i kullanmak zorunda değilsiniz.

Dark web ve Deep web sıklıkla yanlışlıkla birbirinin yerine kullanılır. Deep web, bir web araması yaptığınızda açılmayan tüm sayfaları içerir ve Deep web'in sadece bir parçasıdır. Deep web ayrıca çevrimiçi bankacılık, ödemeli siteler ve dosya barındırma hizmetleri gibi oturum açmayı gerektiren her şeyi içerir.

Dark Web Avantajları Ve Dezavantajları

Avantajlar

Dark web, insanların gizliliğini korumalarına ve görüşlerini özgürce ifade etmelerine yardımcı olur. Gizlilik, takipçiler ve diğer suçlular tarafından terörize edilen birçok masum insan için çok önemlidir. Potansiyel işverenlerin sosyal medyadaki gönderileri takip etme eğiliminin artması, halka açık dürüst tartışmalara katılmayı da zorlaştırabilir. Son olarak, Dark web'in suçlular arasındaki popülaritesi, onu gizli polis memurlarının iletişim kurması için mükemmel bir yol haline getiriyor.

Dezavantajlar

Dark web sıradan insanları güçlendirir, ancak bazı insanlar kaçınılmaz olarak bu gücü kötüye kullanır. Çünkü, en kötü suçlardan bazılarını işlemeyi kolaylaştırabilir. Örneğin, Dark web'in ve kripto para birimlerinin birleşimi teorik olarak cinayet işlemesi için birini işe almayı çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, kullanıcılarına mahremiyet vaat ederken, başkalarının mahremiyetini ihlal etmek için de kullanılabilir. Özel fotoğraflar, tıbbi kayıtlar ve finansal bilgilerin tümü çalındı ​​ve Dark web'de paylaşıldı. Deep web'de birçok hacker bulunmaktadır. Eğer bu platforma girecekseniz çok dikkatli olmanız gerekmektedir.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.