OzzTech - DevSecOps Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

DevSecOps Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

DevSecOps Nedir ve Neden İhtiyacınız Var

Teknoloji endüstrisi, yöneticilerin ve geliştiricilerin önemle ilgilenmeleri için yeni bir şey yaratıyor. Ve son birkaç yılda, bu uygulama katlanarak büyüdü. Bu olgu, kapsayıcı ve bulut teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla beraber yaygınlaştı. Her ikisi de yani DevSecOps uygulandığında, teknoloji her zaman olduğundan daha hızlı ilerleme şansını elde eder.

Verimli İş Akışını Sağlamanın Bir Yolu

Geliştirme ve Operasyonların bir araya gelmesinden önce, bu departmanlar ayrı çalışırdı. Ayrı ayrı çalışması bu iki departmanı yönetmek için etkili bir yöntem değildi. Bu amaçla, geliştirme ve operasyondakilerin bir araya gelmesi ve bir ekip olarak çalışması gerektiği fark edildi.

DevOps da tam olarak bunu yaparak, sistem geliştirme döngüsünü kısaltma amacıyla hem yazılım geliştirme hem de IT operasyonlarını birleştirir.

Bu durumun gerekli hale gelmesinin nedeni kapsayıcıların doğası gereği hızla geliştirilip ürün oluşturması. Geliştirme döngüsünün bu şekilde kısaltılması, sürecin çoğunu otomatikleştirmesini sağladı. Bu otomasyon, geliştirme ve operasyonel etkinlik arasındaki boşluğu kapatan ve otomasyon ihtiyacını zorlayan ''Sürekli Entegrasyon/Sürekli Teslimatın (CI/CD)'' olmasını sağladı.

CI/CD, geliştiricilerinizin yalnızca çok hızlı bir şekilde ürünü hazırlamasını değil aynı zamanda operasyonların, güncellemelerin test edilmesini ve yeni kod şirket havuzuna ulaştığı anda dağıtılmasını mümkün kılan bir sistem oluşturdu.

Olumsuz Yönleri

Tüm bu verimlilik, otomasyon döngüsü önemli bir soruna yol açar: güvenlik. Kubernetes ve Docker dağıtımları çok sayıda çalışan parçaya sahip olduğundan örneğin; görüntüler, kapsayıcılar, bölmeler, kontrol düzlemleri ve ağlar gibi tüm bunların bildirimleri inanılmaz derecede uzun ve karmaşık olabileceği için işleri güvende tutmak bir sorundur.

Geliştiricileriniz, tüm projeyi önemli güvenlik açıkları içeren bir konteyner içerisinde tutabilir. Bu olursa, tüm güvenlik önlemleriniz boşa gitmiş demektir.

Veya proje bildiriminde bir yanlış yapılandırma olabilir. Bu sorunlar, yararlanılabilecek ciddi güvenlik açıklarına yol açabilir. Bu konteynerler, bilinen sorunları olan API'lerle de çalışabilir veya onaylı hesapların parolaları ortaya çıkabilir. Bu konteyner kullanıma açılırsa, bir bilgisayar korsanının eline, sunucularınıza veya bulut hesaplarınıza erişmesi için bir ağ geçidi sağlamış olursunuz.

Örneğin, gitgide daha fazla şirket iş yüklerini bulut hizmeti sağlayıcılarına aktarırken, güvenlik ihlallerinin %22,5'inin kötü yapılandırılmış ve yanlış yönetilen hizmetler nedeniyle meydana geldiği gerçeğini görüyoruz.

DevSecOps Bu Durumu Nasıl Düzenliyor?

Geliştirme ve Operasyonların kesişimi olduğu yerde DevSecOps devreye girerek, bu ekibe ayrıca güvenliği de ekliyor. DevSecOps, yazılım geliştirme döngüsünün her aşamasında güvenliğin entegrasyonunu otomatikleştirilmesine olanak sağlar. Bu döngü, tasarım, geliştirme, entegrasyon, test, dağıtım ve teslimat aşamalarından oluşur.

DevSecOps, DevOps'un doğal olarak evrimleşmiş halidir. Çünkü güvenlik, CI/CD için kesinlikle kritik hale gelmiştir. Güvenliğin, geliştirme döngüsünün her katmanına entegrasyonu sorunsuz bir şekilde gerçekleşmelidir. Bu sayede, güvenlik sorunları ortaya çıkar çıkmaz çözülür. Ancak bir şeyi aklınızdan çıkarmayın ''DevSecOps her güvenlik açığı için her derde deva değildir'' ve sizi her zaman her şeyden korumaz.

DecSecOps’un Faydaları

  • Hızlı ve uygun maliyetli yazılım teslimi: Yazılım geliştirme döngünüz büyük ölçüde kısalır. Bu da yazılımın daha hızlı teslim edilebileceği ve geleneksel test süreçlerine gömülmeyeceği anlamına gelir.
  • Proaktif ve kapsayıcı güvenlik: Güvenlik birden fazla departmana yayıldığından, çok daha aktif bir odaklanmaya sahip olacak ve kod otomatik olarak denetlenecek, taranacak ve güvence altına alınacaktır.
  • Daha hızlı güvenlik açığı müdahalesi: DevSecOps tüm süreci otomatikleştirmeyi amaçladığından, güvenlik açıkları çok daha hızlı bir şekilde düzeltilecektir.
  • Modern geliştirme süreçleriyle daha iyi entegrasyon: Eski geliştirme tarzları hala bulunmakta, ancak modern tekniklerin çok gerisinde kalıyor. Bu, özellikle kurumsal iş dünyası için geçerli. Süreçlerinizin bu daha modern çözümlere entegre olması gerekmekte, aksi takdirde kendinizi eğrinin gerisinde buluyorsunuz.
  • Tekrarlanabilir eylemler: Bu tür bir yazılım döngüsüyle çalıştığınızda, geliştirme döngünüzdeki eylemlerin yalnızca kolayca tekrarlanabilir değil, aynı zamanda otomatikleştirilmiş olmasını da sağlarsınız.

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.