OzzTech - DuckDuckGo 2021’de Yüzde 46 Büyüdü

DuckDuckGo 2021’de Yüzde 46 Büyüdü

duckduckgo

DuckDuckGo arama motoru, şu anda günlük 100 milyonun üzerinde arama sorgusu ortalaması ve 2021'de neredeyse %46 büyümesiyle gündeme geldi.

Diğer arama motorlarından farklı olarak DuckDuckGo, aramalarınızı ve diğer sitelerdeki davranışlarınızı izlemediklerini söylüyor. DuckDuckGo arama sayfaları, ilgi alanına dayalı reklamları görüntülemek için kullanılan kullanıcı profilleri oluşturmak yerine aranan anahtar kelimelere dayalı içeriğe reklamlar görüntüler.

Bu, DuckDuckGo'da bir televizyon araması yaparsanız, ziyaret ettiğiniz diğer sitelerde televizyon reklamlarını görüntülemek için bu arama sorgusunun kullanılmayacağı anlamına gelir.

Ayrıca arama motoru, arama dizinlerini oluşturmak için siteleri taramak ve Wikipedia ve Bing gibi ortaklardan veri almak için DuckDuckBot örümceğini kullanır. Ancak, Google'dan gelen verileri kullanarak dizinlerini oluşturmazlar.

DuckDuckGo Hızla Büyüme Gösteriyor

Google baskın arama platformu olmaya devam ederken, DuckDuckGo yıldan yıla etkileyici bir büyüme kaydetti.

2020'de DuckDuckGo toplam 23,6 milyar arama sorgusu aldı ve Aralık ayı sonuna kadar günlük ortalama 79 milyon arama sorgusuna ulaştı.

2021'de DuckDuckGo şimdiye kadar toplam 34,6 milyar arama sorgusu aldı ve şu anda günde ortalama 100 milyon arama sorgusuna sahip ve yıl için %46,4'lük bir büyüme gösteriyor.

duckduckgo

DuckDuckGo'nun büyümesi kayda değer olsa da, toplam pazar payının sadece %2,53'üne sahip, Yahoo %3,3, Bing %6,43 ve Google, ABD'deki arama motoru trafiğinin %87,33'ünde baskın bir paya sahip.

Ancak, insanlar verilerinin Google, Facebook, Microsoft ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından nasıl kullanıldığı konusunda hayal kırıklığına uğramaya devam ettikçe, muhtemelen daha fazla insanın gizlilik odaklı arama motorlarına geçtiğini göreceğiz.

DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliklerini korumalarına daha fazla yardımcı olmak için 2021'de e-posta izleyicilerini kaldıran ve gerçek e-posta adresinizi korumanıza olanak tanıyan 'E-posta Koruması' adlı bir e-posta yönlendirme hizmeti yayınladı.

Ayrıca, uygulamalarda bulunan Google ve Facebook'tan üçüncü taraf izleyicileri engelleyen 'Android için Uygulama İzleme Koruması'nı da tanıttılar.

Daha yakın zamanlarda, DuckDuckGo, Chromium'a dayanmayacak ve sıfırdan oluşturulacak olan Masaüstü için bir gizlilik Tarayıcısını piyasaya sürdüklerini duyurdu.

Yeni tarayıcıyla ilgili yakın tarihli bir blog gönderisinde, "Karmaşık ayarlar yok, yanıltıcı uyarılar yok, gizlilik koruması "seviyeleri" yok, yalnızca varsayılan olarak, arama, göz atma, e-posta ve daha fazlasında çalışan güçlü gizlilik koruması" açıklıyor.

"Bu bir "gizlilik tarayıcısı" değil.Gizliliğinize saygı duyan günlük bir tarama uygulamasıdır çünkü şirketlerin arama ve tarama geçmişinizi gözetlemesini durdurmak için asla kötü bir zaman yoktur."

Verilerinin kontrolünü geri almak ve arama davranışlarına daha fazla gizlilik eklemek isteyenler için DuckDuckGo sizin için arama motoru olabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/mozilla-firefox-artik-rlbox-korumali/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye
Siber Güvenlik

Trellix Adıyla 2 Dev şirket McAfee ve FireEye

Ocak 20, 2022 10:56

Yeni birleştirilen güvenlik ekipleri McAfee ve FireEye yeni bir isim açıkladı: “Trellix”. Başka bir...

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı
Siber Güvenlik

Zoho Kritik Kusur İçin Yama Yayınladı

Ocak 20, 2022 10:56

Kurumsal yazılım üreticisi Zoho, Pazartesi günü Desktop Central ve Desktop Central MSP’de, tehdit aktörlerinin...

FortiWeb Kurulumu
Network

FortiWeb Kurulumu

Ocak 19, 2022 12:38

Bu yazı ile başlayarak sizlere FortiWeb kurulumu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl...

FortiWeb Nedir?
Siber Güvenlik

FortiWeb Nedir?

Ocak 19, 2022 9:42

FortiWeb, Fortinet’in web uygulamaları için oluşturduğu bir web firewall’udur (WAF). Fortiweb iş açısından son...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.