ozztech_logo_white

DuckDuckGo 2021’de Yüzde 46 Büyüdü

duckduckgo

DuckDuckGo arama motoru, şu anda günlük 100 milyonun üzerinde arama sorgusu ortalaması ve 2021’de neredeyse %46 büyümesiyle gündeme geldi.

Diğer arama motorlarından farklı olarak DuckDuckGo, aramalarınızı ve diğer sitelerdeki davranışlarınızı izlemediklerini söylüyor. DuckDuckGo arama sayfaları, ilgi alanına dayalı reklamları görüntülemek için kullanılan kullanıcı profilleri oluşturmak yerine aranan anahtar kelimelere dayalı içeriğe reklamlar görüntüler.

Bu, DuckDuckGo’da bir televizyon araması yaparsanız, ziyaret ettiğiniz diğer sitelerde televizyon reklamlarını görüntülemek için bu arama sorgusunun kullanılmayacağı anlamına gelir.

Ayrıca arama motoru, arama dizinlerini oluşturmak için siteleri taramak ve Wikipedia ve Bing gibi ortaklardan veri almak için DuckDuckBot örümceğini kullanır. Ancak, Google’dan gelen verileri kullanarak dizinlerini oluşturmazlar.

DuckDuckGo Hızla Büyüme Gösteriyor

Google baskın arama platformu olmaya devam ederken, DuckDuckGo yıldan yıla etkileyici bir büyüme kaydetti.

2020’de DuckDuckGo toplam 23,6 milyar arama sorgusu aldı ve Aralık ayı sonuna kadar günlük ortalama 79 milyon arama sorgusuna ulaştı.

2021’de DuckDuckGo şimdiye kadar toplam 34,6 milyar arama sorgusu aldı ve şu anda günde ortalama 100 milyon arama sorgusuna sahip ve yıl için %46,4’lük bir büyüme gösteriyor.

duckduckgo

DuckDuckGo’nun büyümesi kayda değer olsa da, toplam pazar payının sadece %2,53’üne sahip, Yahoo %3,3, Bing %6,43 ve Google, ABD’deki arama motoru trafiğinin %87,33’ünde baskın bir paya sahip.

Ancak, insanlar verilerinin Google, Facebook, Microsoft ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından nasıl kullanıldığı konusunda hayal kırıklığına uğramaya devam ettikçe, muhtemelen daha fazla insanın gizlilik odaklı arama motorlarına geçtiğini göreceğiz.

DuckDuckGo, kullanıcıların gizliliklerini korumalarına daha fazla yardımcı olmak için 2021’de e-posta izleyicilerini kaldıran ve gerçek e-posta adresinizi korumanıza olanak tanıyan ‘E-posta Koruması’ adlı bir e-posta yönlendirme hizmeti yayınladı.

Ayrıca, uygulamalarda bulunan Google ve Facebook’tan üçüncü taraf izleyicileri engelleyen ‘Android için Uygulama İzleme Koruması’nı da tanıttılar.

Daha yakın zamanlarda, DuckDuckGo, Chromium’a dayanmayacak ve sıfırdan oluşturulacak olan Masaüstü için bir gizlilik Tarayıcısını piyasaya sürdüklerini duyurdu.

Yeni tarayıcıyla ilgili yakın tarihli bir blog gönderisinde, “Karmaşık ayarlar yok, yanıltıcı uyarılar yok, gizlilik koruması “seviyeleri” yok, yalnızca varsayılan olarak, arama, göz atma, e-posta ve daha fazlasında çalışan güçlü gizlilik koruması” açıklıyor.

“Bu bir “gizlilik tarayıcısı” değil.Gizliliğinize saygı duyan günlük bir tarama uygulamasıdır çünkü şirketlerin arama ve tarama geçmişinizi gözetlemesini durdurmak için asla kötü bir zaman yoktur.”

Verilerinin kontrolünü geri almak ve arama davranışlarına daha fazla gizlilik eklemek isteyenler için DuckDuckGo sizin için arama motoru olabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı adlı makalemize bekleriz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/mozilla-firefox-artik-rlbox-korumali/

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »