Etkili Bir Siber Güvenlik Politikası Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Siber Güvenlik Politikası Nasıl Oluşturulur

2022’de siber güvenlik, iş sürekliliği ve marka itibarı için bir numaralı endişe olarak konumunu kesinlikle güçlendirecek. Bu nedenle, her işletmenin uzun ömürlülüğe ciddi şekilde yatırım yapması ve müşteri verilerinin gizliliğinin etkin bir siber güvenlik politikasına sahip olması önemlidir. Ancak işletmenizi artan siber suçlardan ve karmaşık siber tehditlerden korumada gerçekten uygulanabilir ve etkili bir siber güvenlik politikası nasıl yazılır?  

Bu hızlı kılavuz, şirketiniz için etkili bir siber güvenlik politikasının nasıl oluşturulacağını gösterecektir. Şimdi, etkili bir politika yazmak için bu politikanın gerçekte ne olduğunu ve işinizde uygulamanın neden önemli olduğunu bilmek önemlidir.

Siber Güvenlik Politikası Nedir?

Siber güvenlik politikası, siber güvenlik olaylarından ve fidye yazılımı saldırılarından maksimum koruma sağlamak için tüm çalışanlar için davranışsal ve teknik yönergeler içeren yazılı bir belgedir. Politika, bir şirketin veya bir kuruluşun güvenlik politikaları, prosedürleri, teknolojik önlemleri ve bir siber güvenlik olayı durumunda operasyonel karşı önlemleri hakkında bilgi içerir. 

Bu politika, siber saldırı olasılıklarının sınırlandırılmasını sağlamak için operasyonların ve güvenliğin birlikte çalışmasını sağlar ve bir saldırı meydana gelirse, BT ekibi, operasyonlar ve işletme yöneticileri, hasarı sınırlamak için tam olarak hangi adımların atılması gerektiğinin farkındadır.

Bir siber güvenlik politikası, bilgi teknolojisi ekibinizin şunları yapmasına da olanak tanır:

 • Siber güvenlik için doğru araçları kullanın ve kurumsal ihlallere hazırlık durumunu sürekli olarak değerlendirin. 
 • Etkili bir siber olay müdahale planına sahip olmak ve bu planı siber güvenlik masa üstü tatbikatlarıyla düzenli olarak test etmek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere siber olaylara müdahale için doğru uygulamaları uygulayın .   
 • Her ekibin iyi siber güvenliği takip etmesini sağlamak için kuruluş içinde etkili iletişim kurun. İyi iletişim ve açık iletişim kanalları da kriz yönetimi sırasında kritik öneme sahiptir.   

Ancak bir siber güvenlik politikası, farklı kuruluşlar için farklı anlamlara gelebilir. Kuruluşun türüne, işin doğasına, operasyonel modele, ölçeğe vb. bağlı olarak farklı şekiller veya biçimler alabilir. Siber güvenlik politikalarına ilişkin bazı örnekler :

 • Kabul edilebilir kullanım politikası (AUP)
 • Erişim kontrol politikası
 • İş sürekliliği planı
 • Veri ihlali yanıt politikası
 • Olağanüstü durum kurtarma planı
 • Uzaktan erişim politikası

Neden Bir Siber Güvenlik Politikasına İhtiyacınız Var?

Etkili bir siber güvenlik politikasına sahip olmak, şirketler ve kuruluşlar için çeşitli nedenlerle önemlidir. Bununla birlikte, en çok öne çıkan iki ana neden vardır: Siber saldırılar, günümüzde iş sürekliliğine yönelik başlıca tehditler arasındadır. COVID-19 pandemisinden bu yana, uzaktan çalışma ve hala geride kalan alanlarda hızlı dijitalleşmede hızlı bir artış oldu ve bu da siber suçlar için çok daha geniş bir saldırı yüzeyine yol açtı.

2020 ve 2021 yılları, siber saldırıların genellikle yalnızca büyük işletmeleri hedef aldığı ve küçük işletmelerin nispeten daha güvenli olduğu varsayımını da ortadan kaldırdı. Ozztech, siber saldırıların %43’ünün küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapsadığını ve küçük işletmelerin %30’unun karşılaştıkları en büyük saldırının kimlik avı olduğunu iddia ettiğini öne sürüyor. Bu nedenle, küçük bir işletmeyseniz, bir siber güvenlik politikası şiddetle tavsiye edilir.

Politika, teknik ve teknik olmayan tüm personel için yönergeleri açıkça belirtmelidir. Kimlik avı saldırıları olarak başlayan fidye yazılımı saldırıları, doğru eğitim ve öğretim çalışmaları ile kolayca önlenebilir. 

Bir siber güvenlik politikası, bir siber suçlunun işletmenize sızmaya çalışması durumunda ne yapılması gerektiğine dair bir yol haritası görevi görür. Aslında siber güvenlik, siber suçlulardan bir adım önde olmanız için tutarlı izleme ve bakım gerektirir. İyi bir siber olay müdahale planı, bir siber güvenlik politikasının kritik bir bileşenidir.

Politika, bir siber saldırı durumunda her bir ekibin ve kritik paydaşın ne yapması gerektiğini açıkça belirtmelidir. Medyayla veya yatırımcılarla nasıl etkileşim kurulacağına dair ayrıntılar bile olay müdahale planında ele alınmalıdır.

Siber Güvenlik Politikası nasıl geliştirilir? 

Artık bir siber güvenlik politikasının ne olduğunu ve işletmenizin neden bu politika olmadan olamayacağını bildiğinize göre, etkili bir tane nasıl yazılacağını öğrenmenin zamanı geldi. Siber güvenlik politikası yazarken izlenmesi gereken 5 ipucu: 

1. Güvenliğin Sizin İçin Ne Kadar Önemli Olduğunu Anlayın

İlk olarak, şirketinizde veya işinizde siber güvenliğin önemini anlamak önemlidir. Bunu yaparken, söz konusu olduğunda işinizin neyle ilgili olduğunu düşünün:

 • teknoloji
 • Satışlar (perakende veya e-ticaret türü bir işletmeyseniz)
 • Tüketiciler
 • Paydaşlar ve yatırımcılar
 • Sağladığınız ürün(ler) veya hizmet(ler) vb.

Bu faktörler, siber güvenlik politikanızı nasıl yapılandırdığınız konusunda rol oynar. İnsan unsuru genellikle organizasyonlardaki bir siber krizin başlangıç ​​noktası olduğundan, bunu çalışan eğitiminizin bir parçası haline getirmelisiniz. 

2. Varlıkları, Riskleri ve Tehditleri Belirleyin ve Önceliklendirin

PurpleSec’e göre, bilgi güvenliği uzmanlarının yalnızca %50’si kuruluşlarının bir fidye yazılımı saldırısını savuşturmaya hazır olmadığına inanıyor. Bu, özellikle siber saldırıların herhangi bir zamanda herhangi bir yerden gerçekleşebileceği durumlarda şok edicidir. 

Varlıklarınızı, bu varlıklar üzerinde beliren potansiyel riskler veya tehditlerle birlikte belirlemek ve önceliklendirmek çok önemlidir. Bunu yapmak için şu 3 nesnel soruyu hatırlayın: 

 • Şirketiniz veya organizasyonunuz için riskler veya tehditler nelerdir?
 • Siber güvenlikle ilgili temel endişeler nelerdir? 
 • Kuruluşunuza en çok hangi riskler ve tehditler zarar verir?

3. Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Bir politika yazarken, siber güvenlik için ulaşılabilir hedeflere sahip olmak önemlidir. Siber güvenlik uygulamak önemli olsa da, varlıklarınızı korumaya çalışırken şirketinizde veya kuruluşunuzda sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz. 

Bu nedenle, politikanızı tek seferde uygulayamıyorsanız, aşamalı olarak uygulanabileceğinden emin olun. Ayrıca hedeflerinizi çalışanlarınıza, tüketicilerinize ve yatırımcılarınıza ilettiğinizden emin olun. 

4. Uygunluk-Politikanızı Kontrol Edin

Şimdi, bir siber güvenlik politikası uygulamayı seçmeniz, bunun bir uyumluluk kontrolünden geçebileceği anlamına gelmez. Aslında konu siber güvenlik olduğunda birçok işletme ve kuruluşun uyması gereken düzenlemeler var. Bu nedenle, politikanızın hükümet gereksinimleri de dahil olmak üzere tanınmış standartlarla uyumlu olduğundan emin olun. 

5. Bir Test Çalıştırması Yapın

Son olarak, işini yaptığından emin olmak için politikanızı test edin. Siber güvenlik politikanızın etkinliğini değerlendirmek için asla bir siber suçun olmasını beklemeyin.   

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Kod Kalitesi nedir ve nasıl ölçülür?

Bilgisayar programcıları, kod setinin, programın veya yazılımın kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kod kalitesini kullanır. Bir ürünün tutarlı olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını

Devamı »
Kuantum Bilgisayar Nedir?

 Kuantum bilgisayarlar ile günümüzde kullanılan klasik aritmatiksel bilgisayarlar arasındaki temel fark, veriyi ele alma yöntemleridir.Hesap Makinalarından ve AllInOne bilgisayarlar ve Garry Kasparov’u yendiği kabul

Devamı »
Ubuntu Server Nedir ve Nasıl Kurulur?

Ubuntu Server Nedir? Ubuntu Sunucusu,  Canonical ve açık kaynaklı programcılar tarafından geliştirilen ve LinuxONE aracılığıyla x86, x86-64, ARM64, ARM v7 gibi tüm önemli mimarilerinde çalışabilen

Devamı »