OzzTech - Exploit Nedir?

Exploit Nedir?

Exploit Nedir

Exploit, bir uygulama veya bilgisayar sistemindeki bir güvenlik açığını veya güvenlik açığını bulmak ve bunlardan yararlanmak için tasarlanmış, genellikle kötü amaçlı yazılım yüklemek gibi kötü amaçlı amaçlar için tasarlanmış bir program veya kod parçasıdır. Şimdi exploit nedir ve nasıl çalışır detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bir Exploit nasıl çalışır?

Exploit'lerin etkili olması için birçok güvenlik açığı, bir saldırganın bir Exploit oluşturmak için bir dizi şüpheli işlem başlatmasını gerektirir. Tipik olarak, güvenlik açıklarının çoğu bir yazılım veya sistem mimarisi hatasının sonucudur. Saldırganlar, bu güvenlik açıklarından yararlanmak için kodlarını yazar ve sisteme çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerini enjekte eder. 

Exploit'lere karşı nasıl savunma yaparım?

Birçok yazılım satıcısı, güvenlik açığını gidermek için bilinen hataları düzeltir. Güvenlik yazılımı, şüpheli işlemleri tespit ederek, bildirerek ve engelleyerek de yardımcı olur. Exploit'in başlatmaya çalıştığı kötü amaçlı yazılımdan bağımsız olarak, Exploit'in meydana gelmesini ve bilgisayar sistemlerine zarar vermesini önler.

İşletmeler tarafından Exploit'leri savuşturmak için uygulanan tipik güvenlik yazılımı, tehdit savunmasının yanı sıra uç nokta, tespit ve yanıt (EDR) yazılımı olarak adlandırılır. Diğer en iyi uygulamalar, savunmanın etkinliğini doğrulamak için kullanılan bir sızma testi programı başlatmaktır.

Bilinen Exploit'ler

Bir Exploit'ten etkilenen yazılımın yazarlarına bildirildikten sonra, Exploit'i kullanılamaz hale getirmek için güvenlik açığı genellikle bir yama aracılığıyla giderilir. Bu bilgiler güvenlik sağlayıcılarına da sunulur. Genel olarak bilinen siber güvenlik açıkları için, her bir güvenlik açığını listeleyen ve bir kimlik numarası, açıklama ve en az bir genel referans sağlayan kuruluşlar vardır.

Bilinmeyen Exploit'ler

Herkes tarafından bilinmeyen ancak onları geliştiren kişiler tarafından bilinen açıklar, sıfır gün açıkları olarak adlandırılır. Bunlar, bir yazılım veya sistem mimarisi, satıcının farkında olmadığı kritik bir güvenlik açığı içerdiğinde meydana geldikleri için, açık ara en tehlikeli istismarlardır.

Güvenlik açığı, bir bilgisayar korsanının güvenlik açığından yararlandığı tespit edildiğinde bilinir, bu nedenle sıfırıncı gün istismarı terimi kullanılır. Böyle bir istismar meydana geldiğinde, Exploit yazılımını çalıştıran sistemler bir siber saldırıya karşı savunmasızdır. 


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.