ozztech_logo_white

Exploit Nedir?

Exploit Nedir

Exploit, bir uygulama veya bilgisayar sistemindeki bir güvenlik açığını veya güvenlik açığını bulmak ve bunlardan yararlanmak için tasarlanmış, genellikle kötü amaçlı yazılım yüklemek gibi kötü amaçlı amaçlar için tasarlanmış bir program veya kod parçasıdır. Şimdi exploit nedir ve nasıl çalışır detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bir Exploit nasıl çalışır?

Exploit’lerin etkili olması için birçok güvenlik açığı, bir saldırganın bir Exploit oluşturmak için bir dizi şüpheli işlem başlatmasını gerektirir. Tipik olarak, güvenlik açıklarının çoğu bir yazılım veya sistem mimarisi hatasının sonucudur. Saldırganlar, bu güvenlik açıklarından yararlanmak için kodlarını yazar ve sisteme çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerini enjekte eder. 

Exploit’lere karşı nasıl savunma yaparım?

Birçok yazılım satıcısı, güvenlik açığını gidermek için bilinen hataları düzeltir. Güvenlik yazılımı, şüpheli işlemleri tespit ederek, bildirerek ve engelleyerek de yardımcı olur. Exploit’in başlatmaya çalıştığı kötü amaçlı yazılımdan bağımsız olarak, Exploit’in meydana gelmesini ve bilgisayar sistemlerine zarar vermesini önler.

İşletmeler tarafından Exploit’leri savuşturmak için uygulanan tipik güvenlik yazılımı, tehdit savunmasının yanı sıra uç nokta, tespit ve yanıt (EDR) yazılımı olarak adlandırılır. Diğer en iyi uygulamalar, savunmanın etkinliğini doğrulamak için kullanılan bir sızma testi programı başlatmaktır.

Bilinen Exploit’ler

Bir Exploit’ten etkilenen yazılımın yazarlarına bildirildikten sonra, Exploit’i kullanılamaz hale getirmek için güvenlik açığı genellikle bir yama aracılığıyla giderilir. Bu bilgiler güvenlik sağlayıcılarına da sunulur. Genel olarak bilinen siber güvenlik açıkları için, her bir güvenlik açığını listeleyen ve bir kimlik numarası, açıklama ve en az bir genel referans sağlayan kuruluşlar vardır.

Bilinmeyen Exploit’ler

Herkes tarafından bilinmeyen ancak onları geliştiren kişiler tarafından bilinen açıklar, sıfır gün açıkları olarak adlandırılır. Bunlar, bir yazılım veya sistem mimarisi, satıcının farkında olmadığı kritik bir güvenlik açığı içerdiğinde meydana geldikleri için, açık ara en tehlikeli istismarlardır.

Güvenlik açığı, bir bilgisayar korsanının güvenlik açığından yararlandığı tespit edildiğinde bilinir, bu nedenle sıfırıncı gün istismarı terimi kullanılır. Böyle bir istismar meydana geldiğinde, Exploit yazılımını çalıştıran sistemler bir siber saldırıya karşı savunmasızdır. 

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »