OzzTech - FamousSparrow, Hükümetleri ve Mühendisleri Hedefliyor

FamousSparrow, Hükümetleri ve Mühendisleri Hedefliyor

FamousSparrow

Araştırmacılar, dünya çapındaki varlıkları gözetlemeyi hedefleyen yeni bir bilgisayar korsanlığı grubu olan FamousSparrow maskesini düşürdü. 

Perşembe günü ESET tarafından FamousSparrow olarak adlandırılan ekip, çoğu devlet destekli olan gelişmiş kalıcı tehdit (APT) grubunun siber casusluk alanına yeni bir giriş olduğunu söyledi. 

En az 2019'dan beri aktif olduğuna inanılan APT, hükümetlere, uluslararası kuruluşlara, mühendislik firmalarına, yasal şirketlere ve konaklama sektörüne yönelik saldırılarla bağlantılı.  

Kurbanlar Avrupa, Birleşik Krallık, İsrail, Suudi Arabistan, Tayvan, Batı Afrika'da Burkina Faso ve Brezilya, Kanada ve Guatemala dahil Amerika'da bulunuyor. 

ESET, mevcut tehdit verilerinin FamousSparrow'un diğer aktif APT'lerden bağımsız ayrı bir grup olduğunu gösterdiğini söylüyor, ancak birkaç çakışma var gibi görünüyor. Bir durumda, tehdit aktörleri tarafından kullanılan istismar araçları, DRDControl APT'ye bağlı bir komuta ve kontrol (C2) sunucusuyla kuruldu ve diğerinde, SparklingGoblin tarafından kullanılan bir yükleyicinin bir çeşidi kullanımda görünüyor.

Bu yeni APT'yi ilginç kılan şey, grubun Mart ayında açıklanan ve dünya çapında Microsoft Exchange sunucularını tehlikeye atmak için kullanılan bir sıfır gün güvenlik açıkları zinciri olan ProxyLogon'dan yararlanan en az 10 diğer APT grubuna katılmasıdır . 

Araştırmacılar, ProxyLogon'un grup tarafından ilk olarak 3 Mart'ta, Microsoft'un halka acil durum yamaları yayınlamadan önce kullanıldığını söylüyorlar, bu da "Mart 2021'de ProxyLogon güvenlik açığı zincirinin ayrıntılarına erişimi olan başka bir APT grubu olduğunu" gösteriyor.

APT, ilk saldırı vektörü olarak internete yönelik uygulamaları tehlikeye atma eğilimindedir ve bu yalnızca Microsoft Exchange sunucularını içermez - Microsoft SharePoint ve Oracle Opera da ateş hattındadır. 

FamousSparrow, ekip tarafından SparrowDoor olarak adlandırılan özel bir arka kapıyı kullanan bilinen tek APT'dir. Arka kapı, bir yükleyici ve DLL arama emri ele geçirme yoluyla dağıtılır ve bir kez oluşturulduktan sonra, verilerin sızması için saldırganın C2'sine bir bağlantı oluşturulur. 

Buna ek olarak, FamousSparrow, siber suçlular tarafından geniş çapta suistimal edilen meşru bir sızma testi kiti olan açık kaynak, kullanım sonrası parola aracı Mimikatz'ın iki özelleştirilmiş sürümünü de hesaba katar. Bu aracın bir sürümü, NetBIOS tarayıcısı, Nbtscan ve kimlik bilgileri gibi bellek içi verileri toplamaya yönelik bir yardımcı programın yanı sıra ilk enfeksiyondan sonra bırakılır. 

Araştırmacılar, "Bu, internete yönelik uygulamaları hızlı bir şekilde yamalamanın veya hızlı yamalama mümkün değilse, bunları internete hiç maruz bırakmamanın kritik olduğunun bir başka hatırlatıcısıdır." "Dünya çapındaki hükümetleri içeren hedefleme, FamousSparrow'un amacının casusluk olduğunu gösteriyor."


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.