OzzTech - FBI’da Tarihi Siber Güvenlik Açıklığı

FBI’da Tarihi Siber Güvenlik Açıklığı

FBI

Cumartesi günü ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), tanımlanamayan tehdit aktörlerinin sahte bir "karmaşık zincir saldırısı" ile ilgili aldatmaca mesajlarını patlatmak için e-posta sunucularından birini ihlal ettiğini doğruladı.

Tehdit istihbaratı kar amacı gütmeyen SpamHaus tarafından ilk kez kamuya açıklanan olay, meşru bir FBI e-posta adresi olan [email protected][.]gov'dan gelen, Acil: Sistemlerdeki tehdit aktörü" konu satırına sahip sahte uyarı e-postaları göndermeyi içeriyordu. Bu, güvenlik araştırmacısı ve karanlık web istihbarat firmaları Night Lion Security ve Shadowbyte'ın kurucusu Vinny Troia'ya yapılan saldırıyı çerçeveledi ve aynı zamanda TheDarkOverlord adlı bir bilgisayar korsanlığı ekibiyle bağlantılı olduğunu iddia etti.

SpamHaus, e-posta patlamalarının biri UTC saat 05:00'ten kısa bir süre önce, diğeri ise UTC saat 7:00'den kısa bir süre sonra olmak üzere iki "spam" dalgası üzerinden gerçekleştiğine işaret etmek için kendi telemetri verilerini alıntıladı.

Ancak Kryptos Logic araştırmacısı Marcus Hutchins'e göre amaç Troia'yı itibarsızlaştırmak gibi görünüyor. Hutchins, "Vinny Troia, TheDarkOverlord adlı bilgisayar korsanlığı grubu hakkında bilgi veren bir kitap yazdı. Kısa bir süre sonra, biri arkasında adını bırakarak ElasticSearch kümelerini silmeye başladı. Daha sonra Twitter'ı, ardından web sitesi saldırıya uğradı. Şimdi saldırıya uğramış bir FBI e-posta sunucusu bunu gönderiyor" dedi.

Failden bağımsız bir mektup alan Krebs on Security'den Brian Krebs, bağımsız bir raporda "spam mesajlarının, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleriyle bilgi paylaşmak için tasarlanmış bir FBI çevrimiçi portalında güvenli olmayan kodu kötüye kullanarak gönderildiğini" ayrıntılı olarak açıkladı. "

Pompompurin, hacker kuruluşunun çevrimiçi hale gelmesiyle Krebs'e, ihlalin FBI'ın Kolluk Kuvvetleri Kurumsal Portalı'ndaki (LEEP) bir kusurdan yararlanarak gerçekleştirildiğini ve yalnızca herhangi bir kişinin bir hesap başvurusunda bulunmasına izin vermediğini, aynı zamanda başvuru sahibine kaydını onaylaması için gönderilen bir kerelik şifreyi sızdırdığını ve HTTP isteklerini kendi sahte mesajlarıyla binlerce e-posta adresine etkili bir şekilde engellemelerini ve kurcalamalarını sağladığını söyledi.

Ajans yaptığı açıklamada, "FBI, bir aktörün sahte e-postalar göndermek için Kolluk Kuvvetleri Kurumsal Portalından (LEEP) yararlanmasına geçici olarak izin veren bir yazılım yanlış yapılandırmasının farkında" dedi. "Yasal olmayan e-posta FBI tarafından işletilen bir sunucudan gelse de, bu sunucu LEEP için bildirimleri göndermeye adanmıştı ve FBI'ın kurumsal e-posta hizmetinin bir parçası değildi. Hiçbir aktör, FBI ağındaki herhangi bir veriye veya PII'ye erişemedi veya bu bilgileri tehlikeye atamadı."

Troia daha sonra tweet atarken, "FBI e-posta sunucularını hackleyen çocukların bunu benim adıma yapmaya karar vermelerinden gurur duymalı mıyım? Günün erken saatlerinde Twitter hesabından sorumlu kişiler, "Yasa dışı faaliyetlerde bulunmadım. Lütfen bu hesabın da [Vinny Troia] tarafından işletildiğini unutmayın." dedi.

Siber güvenlik ile ilgili diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.