ozztech_logo_white

FBI’da Tarihi Siber Güvenlik Açıklığı

FBI

Cumartesi günü ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), tanımlanamayan tehdit aktörlerinin sahte bir “karmaşık zincir saldırısı” ile ilgili aldatmaca mesajlarını patlatmak için e-posta sunucularından birini ihlal ettiğini doğruladı.

Tehdit istihbaratı kar amacı gütmeyen SpamHaus tarafından ilk kez kamuya açıklanan olay, meşru bir FBI e-posta adresi olan [email protected][.]gov’dan gelen, Acil: Sistemlerdeki tehdit aktörü” konu satırına sahip sahte uyarı e-postaları göndermeyi içeriyordu. Bu, güvenlik araştırmacısı ve karanlık web istihbarat firmaları Night Lion Security ve Shadowbyte’ın kurucusu Vinny Troia’ya yapılan saldırıyı çerçeveledi ve aynı zamanda TheDarkOverlord adlı bir bilgisayar korsanlığı ekibiyle bağlantılı olduğunu iddia etti.

SpamHaus, e-posta patlamalarının biri UTC saat 05:00’ten kısa bir süre önce, diğeri ise UTC saat 7:00’den kısa bir süre sonra olmak üzere iki “spam” dalgası üzerinden gerçekleştiğine işaret etmek için kendi telemetri verilerini alıntıladı.

Ancak Kryptos Logic araştırmacısı Marcus Hutchins’e göre amaç Troia’yı itibarsızlaştırmak gibi görünüyor. Hutchins, “Vinny Troia, TheDarkOverlord adlı bilgisayar korsanlığı grubu hakkında bilgi veren bir kitap yazdı. Kısa bir süre sonra, biri arkasında adını bırakarak ElasticSearch kümelerini silmeye başladı. Daha sonra Twitter’ı, ardından web sitesi saldırıya uğradı. Şimdi saldırıya uğramış bir FBI e-posta sunucusu bunu gönderiyor” dedi.

Failden bağımsız bir mektup alan Krebs on Security’den Brian Krebs, bağımsız bir raporda “spam mesajlarının, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleriyle bilgi paylaşmak için tasarlanmış bir FBI çevrimiçi portalında güvenli olmayan kodu kötüye kullanarak gönderildiğini” ayrıntılı olarak açıkladı. “

Pompompurin, hacker kuruluşunun çevrimiçi hale gelmesiyle Krebs’e, ihlalin FBI’ın Kolluk Kuvvetleri Kurumsal Portalı’ndaki (LEEP) bir kusurdan yararlanarak gerçekleştirildiğini ve yalnızca herhangi bir kişinin bir hesap başvurusunda bulunmasına izin vermediğini, aynı zamanda başvuru sahibine kaydını onaylaması için gönderilen bir kerelik şifreyi sızdırdığını ve HTTP isteklerini kendi sahte mesajlarıyla binlerce e-posta adresine etkili bir şekilde engellemelerini ve kurcalamalarını sağladığını söyledi.

Ajans yaptığı açıklamada, “FBI, bir aktörün sahte e-postalar göndermek için Kolluk Kuvvetleri Kurumsal Portalından (LEEP) yararlanmasına geçici olarak izin veren bir yazılım yanlış yapılandırmasının farkında” dedi. “Yasal olmayan e-posta FBI tarafından işletilen bir sunucudan gelse de, bu sunucu LEEP için bildirimleri göndermeye adanmıştı ve FBI’ın kurumsal e-posta hizmetinin bir parçası değildi. Hiçbir aktör, FBI ağındaki herhangi bir veriye veya PII’ye erişemedi veya bu bilgileri tehlikeye atamadı.”

Troia daha sonra tweet atarken, “FBI e-posta sunucularını hackleyen çocukların bunu benim adıma yapmaya karar vermelerinden gurur duymalı mıyım? Günün erken saatlerinde Twitter hesabından sorumlu kişiler, “Yasa dışı faaliyetlerde bulunmadım. Lütfen bu hesabın da [Vinny Troia] tarafından işletildiğini unutmayın.” dedi.

Siber güvenlik ile ilgili diğer yazılar için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »