OzzTech - FortiAl 1.5.1

FortiAl 1.5.1

FortiAl

FortiAl, Fortinet'in bir saniyeden kısa sürede kötü amaçlı yazılım tespiti ve kararı verebilen Yapay Sinir Ağlarını (ANN) kullanan yeni nesil kötü amaçlı yazılım tespit teknolojisidir.

ANN, Virtual Security Analyst (VSA) kullanarak insan davranışını taklit edebilir. Bu sürümde, VSA aşağıdakileri yapabilir:

  • Kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımı, indirici, madeni para madenciliği vb. gibi algılanan özelliklerine göre sınıflandırarak kötü amaçlı yazılımları bilimsel olarak analiz edin.
  • Saldırının kökenini izleyin, örneğin solucan enfeksiyonu.
  • OutBreak araması, ağdaki karmalar ve benzer değişkenlerle kötü amaçlı yazılım salgınlarını aramak için benzerlik motorunu kullanabilir.
  • Etkilenen ana bilgisayarları karantinaya almak için Fortinet'in FortiGate(ler) içeren Güvenlik Kumaşından yararlanın.

Kötü amaçlı yazılım tespitinin antivirüs motorlarına ve imza güncellemelerine dayandığı geleneksel savunmaların aksine, FortiAI , 20 milyonun üzerinde temiz ve kötü amaçlı dosya ile önceden eğitilmiştir , böylece FortiAI , kutuda bulunan milyonlarca özelliği çıkarabilir. FortiAI'nin sinir ağları, FortiAI -3500F gibi özel bir GPU ile hızlandırılmış donanımın yanı sıra 16 veya 32 vCPU desteğine sahip VM'leri kullanarak 2U form faktöründe çalışır .

FortiAl farklı modlarda çalışabilir: sniffer modu, FortiGate cihazlarıyla entegre mod, FortiOS (7.0.1 ve üstü) AV profilleri ile satır içi engelleme. FortiAI'yi , FortiWeb ve Squid gibi ICAP istemcilerine hizmet vermek için bir ICAP sunucusu olarak da yapılandırabilirsiniz. Tüm modlar aynı anda çalışabilir.

FortiAI'nin temel avantajları aşağıdakileri içerir:

  • Dosya korumalı alan içinde bir sanal makinede çalıştırıldığında davranışların dosya yürütmesinden çıkarıldığı korumalı alan gibi geleneksel teknolojinin aksine, kötü amaçlı yazılım tanımlama süresini dakikalardan saniyelere düşürün. FortiAI'nin bir karar almak için bir dosyayı çalıştırması veya yürütmesi gerekmez.
  • Kötü amaçlı yazılımda kullanılan özellikleri belirleyerek kötü amaçlı yazılım saldırısı hakkında kapsamlı bilgi sağlayın. Bu, SOC analistlerinin kötü amaçlı yazılımın veya saldırının amacını belirlemesine yardımcı olur.
  • SOC analistlerinin harekete geçip orijinal sorunu, yani ağda sıfır hasta sorununu çözebilmesi için, örneğin solucan enfeksiyonunun kaynağını SMB üzerinden bulmak gibi saldırı kaynağını ilişkilendirin ve bağlayın.
  • Olay analizi için kötü amaçlı yazılım saldırısı adli verilerinin tehdit araştırmasına yardımcı olmak için büyük resmi gösterin.
  • Karantina için FortiGate NGFW ile Fortinet Security Fabric'e katılın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.