ozztech_logo_white

FortiDeceptor

FortiDeceptor

Gelişen tehdit ortamında güvenlik liderleri, fidye yazılımları, eski sistemleri hedef alan sıfırıncı gün saldırıları ve yanal saldırılar dahil olmak üzere siber tehditler karşısında iş esnekliğini korumakla ilgileniyor. Bu tehditler yalnızca T ağlarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda birbirine bağlı OT ağlarını da etkileyebilir. Göre  Verizon’un 2021 Veri İhlali Araştırma Raporu , ihlal beşte dördü dış aktörler olduğumuzu gördük; geri kalan beşte biri dâhili aktörler içeriyordu. Reaktif güvenlik çözümleri, dış tehditleri veya iç tehditleri korumaya odaklanır, ancak ikisini birden değil.

Aldatma teknolojisine dayanan FortiDeceptor, bir kuruluşun mevcut ihlal koruma stratejisini tamamlar. Proaktif bir güvenlik çözümü olarak, herhangi bir önemli hasar meydana gelmeden önce saldırı öldürme zincirinin başlarında dış ve iç tehditleri aldatmak, ortaya çıkarmak ve ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

FortiDeceptor kullanarak kuruluşlar, gerçek ağı ve varlıkları simüle eden sahte bir ortamı hızla oluşturabilir. Aldatma ağı, tuzakların ve belirteçlerin otomatik dağıtımı yoluyla, harici ve dahili saldırganları kendilerini ifşa etmeye çekmek için mevcut bir IT/OT/IoT altyapısıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşir. FortiDeceptor, bir saldırganın etkinliğini ve daha geniş bir tehdit kampanyasının yanal hareketini tespit ederek bir erken uyarı sistemi olarak hizmet edebilir. Saldırgandan toplanan tehdit istihbaratı, herhangi bir gerçek hasar oluşmadan saldırıları durdurmak için otomatik olarak satır içi güvenlik kontrollerine uygulanabilir.

FortiDeceptor ARAE motoruna dahil olan FortiGuard Güvenlik Hizmetleri

FortiDeceptor Anti-Keşif ve Anti-Exploit Service (ARAE), saldırgan faaliyetleri arasında ilişki kurar ve aşağıda belirtilen FortiGuard hizmetleri aracılığıyla bağlamsal zekayı entegre ederek tek bölmeli zaman çizelgesi tabanlı tehdit kampanyasıyla sonuçlanır.

antivirüs

FortiGuard Antivirus, en son virüslere, casus yazılımlara ve içerik düzeyindeki diğer tehditlere karşı koruma sağlar. Hem yeni hem de gelişen tehditlerin ağınızda bir yer edinmesini ve paha biçilmez içeriğine erişmesini önlemek için sektör lideri gelişmiş algılama motorlarını kullanır.

İzinsiz Girişi Önleme

FortiGuard IPS, tehditleri ağ cihazlarına ulaşmadan önce algılayıp engelleyerek en son ağ izinsiz girişlerine karşı koruma sağlar.

Web Filtreleme

Kötü amaçlı, saldırıya uğramış veya uygunsuz web sitelerine erişimi engelleyerek kuruluşunuzu korur.

FortiGate çözümleri için OzzTech Bilgi Güvenliği Teknolojileri ile İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »