ozztech_logo_white

FortiGate Cihazında Nasıl Yedek Alınır?

Bu serimizde Fortigate 60E Firewall’umuzda Konfigürasyon yedeğinin kriptolu ve kriptosuz halini almayı göstereceğiz.

FortiGate

Fortigate Cihazlarınızda Yedek Almanın Önemi Nedir ?

Herhangi bir yazılımsal arıza durumunda yada konfigürasyon değişikliğinde yaptığınız bir hata sonucu yapınızda bir problem kaynaklandıysa bu  süreçlerin hızlı atlatılması adına aldığınız konfigürasyon yedeğinden anında dönüş sağlayıp yapınızın yeniden çalışır duruma getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir uzak ihtimal daha olarak ilgili Fortigate cihazınızın donanımsal olarak arızalanması sonucu aynı model siparişi sağladıktan sonra tekrardan adım adım kurulum yerine konfigürasyon yedeğinizi yeni aldığınız cihaza aktarıp yapınızı tekrardan aynı süreçte ilerletebilirsiniz bu sayede zamandan kazanç sağlamı olursunuz.

Şimdi gelelim Fortigate cihazımızdan yedek almaya ama öncelikle şunu belirtmek isterim Fortigate Firewall’larda model ne olursa olsun arayüzün aynı olması kolaylığından backup alma adımları aynıdır.

İlgili Fortigate cihazımızın arayüzüne giriş sağladıktan sonra sağ üst köşede bulunan kullanıcı adımızın üstüne tıklıyoruz. (benim kullanıcı adım “admin”)

FortiGate

Resim 1.1

Admin>Configuration>Backup sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan sayfada belirli seçenekler bizi karşılamaktadır bunlar:

Backup to Local PC: İlgili yedek dosyasını kendi bilgisayarına yükle anlamına gelir.

Backup to Usb Disk: İlgili yedek dosyasını bir USB belleğe yükle anlamına gelir.

Encryption Pasif: İlgili yedek dosyasını kriptosuz yani “şifresiz bir şekilde al” anlamına gelir.

Encryption Aktif: İlgili yedek dosyasını kriptolu yani “şifreli bir şekilde al” anlamına gelir.

Biz bu süreçte ilgili yedek dosyasını hem kriptolu hemde kriptosuz olarak kendi bilgisayarımıza kaydedeceğiz.

Öncelikle kriptosuz şekilde yedeğimizi kendi bilgisayarımıza kaydedelim.

Encryption seçeneği pasifken yani İlgili yedek dosyasını kriptosuz yani “şifresiz bir şekilde al” diyerek OK’ye bastığımızda karşımıza yedeğin hangi lokasyona kaydedileceği hakkında bize seçenek sunmaktadır.

İlgili Klasör seçildikten sonra “Kaydet”e tıklayarak ilgili yedeğimizi kaydediyoruz bu sayede kriptosuz bir şekilde yedeğimizi almış olduk .

Şimdi gelelim kriptolu bir şekilde yedek almaya:

İlgili Encryption tabını aktif ettikten sonra karşımıza bir şifre ekranı çıkıyor burada ilgili yedek dosyamıza “Password” tabı ile bir şifre belirlememizi ve bu şifreyi “Confirm Password” tabı ile onaylamamızı istiyor.

FortiGate

İstenilen alanlara şifre belirledikten sonra dosyamızı aynı şekilde kendi bilgisayarımızda bir klasör seçerek kaydediyoruz ve kriptolu yani şifreli yedek alma işlemimizde tamamlanmış oluyor.

Umarım size faydalı bir makale olmuştur Ozztech olarak insanlara bilgilerimizi en net bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz bu sayede sizlerin problemlerinize daha kolay bir biçimde çözüm sağlıyoruz.

Sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »