FortiGate IPS Nedir?

Saldırı Önleme Sistemi (IPS) nedir?

Bir İzinsiz Girişi Önleme sistemi (IPS), kuruluşların kötü niyetli trafiği tanımlamasına yardımcı olur ve bu tür trafiğin ağlarına girmesini proaktif olarak engeller. IPS teknolojisini kullanan ürünler, gelen trafiği izlemek ve bu trafiği güvenlik açıkları ve istismarlara karşı incelemek için hat içinde dağıtılabilir ve tespit edilirse, erişimi engelleme, ana bilgisayarları karantinaya alma veya harici web sitelerine erişimi engelleme gibi güvenlik politikasında tanımlandığı şekilde olası bir ihlalle sonuçlanabilir.

Saldırı Önleme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bir IPS tipik olarak, kaynak ve hedef arasındaki doğrudan iletişim yolunda oturdukları ve bu yol boyunca tüm ağ trafiği akışını "gerçek zamanlı" analiz edebildiği ve otomatik önleyici eylem gerçekleştirebildiği "sıralı" olarak dağıtılır. IPS, ağın herhangi bir yerinde kullanılabilir ancak en yaygın dağıtımları şunlardır:

  • Kurumsal Kenar, Çevre
  • Kurumsal Veri Merkezi

Bir IPS, türünün en iyisi, bağımsız IPS olarak dağıtılabilir veya aynı özellik, yeni nesil bir güvenlik duvarı (NGFW) içindeki konsolide IPS işlevinde açılabilir. Bir IPS, hem güvenlik açığı hem de kötü amaçlı trafiği tanımlamak için özel istismar olabilen imzalar kullanır. Genellikle bunlar, kötü amaçlı etkinliği tanımlamak için imza tabanlı algılama veya istatistiksel anormallik tabanlı algılamadır. 

  1. İmza tabanlı algılama, yararlanma kodunda bulunan benzersiz şekilde tanımlanabilir imzalar kullanır. Açıklar keşfedildiğinde, imzaları giderek genişleyen bir veritabanına girer. IPS için imza tabanlı algılama, ya bireysel istismarları tanımlayan kötüye kullanıma yönelik imzaları ya da saldırı için hedeflenen sistemdeki güvenlik açığını tanımlayan güvenlik açığına yönelik imzaları içerir. Güvenlik açığı ile yüz yüze gelen imzalar, daha önce gözlemlenmemiş potansiyel açıklardan yararlanma varyantlarını belirlemek için önemlidir, ancak aynı zamanda yanlış pozitif sonuç riskini de artırır (tehdit olarak yanlış etiketlenmiş zararsız paketler).
  2. İstatistiksel anormalliğe dayalı algılama, ağ trafiğini rastgele örnekler ve ardından örnekleri performans düzeyi taban çizgileri ile karşılaştırır. Numunelerin taban çizgisinin dışında olduğu belirlendiğinde, IPS olası saldırıyı önlemek için bir eylemi tetikler.

IPS, ağdan yararlanılabilecek kötü amaçlı trafiği belirlediğinde, koruma için sanal yama olarak bilinen şeyi dağıtır. Sanal yama, bilinen ve bilinmeyen güvenlik açıklarından yararlanan tehditlere karşı bir güvenlik önlemi görevi görür. Sanal yama, bir açıktan yararlanmanın ağ yollarını bir güvenlik açığına götürmesini önleyen ve engelleyen güvenlik ilkeleri ve kurallarının katmanlarını uygulayarak çalışır ve böylece bu güvenlik açığına karşı ana bilgisayar düzeyinde değil, ağ düzeyinde kapsama alanı sunar.

FortiGate IPS'ye Genel Bakış

Bir saldırı önleme sistemi (IPS) her ağın çekirdek güvenlik yetenekleri kritik bir unsurdur. Kötü amaçlı yazılımlar ve temeldeki güvenlik açıkları dahil olmak üzere bilinen tehditlere ve sıfırıncı gün saldırılarına karşı koruma sağlar. Hat üzerinde bir tümsek olarak yerleştirilen birçok çözüm, yüksek verim ve düşük gecikme gerektiren kablo hızında trafiğin derin paket incelemesini gerçekleştirir.

Fortinet, bu teknolojiyi endüstri tarafından onaylanmış ve tanınmış FortiGate platformu aracılığıyla sunar. FortiGate güvenlik işlemcileri benzersiz yüksek performans sağlarken, FortiGuard Labs bilinen ve sıfırıncı gün tehditlerinden korunmada kanıtlanmış bir başarı yaratan endüstri lideri tehdit istihbaratını bilgilendirir. Fortinet Security Fabric'in temel bir bileşeni olan FortiGate IPS, performanstan ödün vermeden tüm uçtan uca altyapıyı güvence altına alır.

FortiGate IPS: Bilinen ve Sıfırıncı Gün Tehditlerine Karşı Koruma | Saldırı Önleme Sistemi

Fortinet'in FortiGate'i, işletmelere endüstri tarafından doğrulanmış bir çözüm sunan kapsamlı bir güvenlik odaklı ağ platformu sunar. Kuruluşlar için tasarlanmış ve üstün güvenlik etkinliği ve sektörün en iyi IPS performansını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. FortiGuard Labs'ın AI / ML güdümlü tehdit istihbaratı tarafından desteklenmektedir.

FortiGate IPS Ürün Detayları

Ağ altyapısındaki evrim, bilinen, bilinmeyen ve sıfır gün tehditleri için saldırı yüzeyinin genişlemesine yol açtı. Yüksek güvenlik etkinliğiyle endüstri tarafından onaylanmış, tutarlı ve sürdürülebilir performans sunar. Her türden saldırıya karşı savunma yapmak için birden fazla denetim motoru, tehdit istihbaratı beslemesi ve gelişmiş tehdit yetenekleri içerir. FortiAnalyzer aracılığıyla gelişmiş analitik ve politika iş akışları ile hibrit altyapılar genelinde FortiGate platformunun bir parçası olarak mevcuttur. Türünün en iyisi performansı, FortiGuard Labs aracılığıyla benzersiz mimari ve üstün tehdit istihbaratı yetenekleri sunar.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
Metaverse- Etik ve Mahremiyet
Siber Güvenlik

Metaverse- Etik ve Mahremiyet

Aralık 8, 2021 10:28

Metaverse, Dijital ve fizikselin genellikle meta veri deposu olarak adlandırılan bir yerde birleştirilmesiyle gerçekleşecek....

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı
Siber Güvenlik

Mozilla Firefox Artık RLBox Korumalı

Aralık 7, 2021 4:17

Mozilla, güvenilmeyen kodun ve diğer güvenlik açıklarının “tedarik zinciri saldırıları kadar kazara kusurlara” neden...

Scada Sistemler ve Triton-Triconex
Siber Güvenlik

Scada Sistemler ve Triton-Triconex

Aralık 7, 2021 11:55

SCADA/ICS altyapısı sürekli tehdit altındadır. Bu sistemler, herhangi bir ulusun ekonomik sağlığı ve refahı...

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi
Siber Güvenlik

Siber Güvenlik İçin Makine Öğrenimi

Aralık 6, 2021 2:51

Siber güvenlik için makine öğrenimi, bizi siber saldırılardan koruma yeteneğini ele alıyor. Yine de,...

Saldırı Yüzeyi Nedir?
Siber Güvenlik

Saldırı Yüzeyi Nedir?

Aralık 6, 2021 11:01

Saldırı Yüzeyi Nedir? Yetkisiz bir kullanıcının bir sisteme erişebileceği ve verileri çıkarabileceği tüm olası...

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?
Network

Sflow, NetFlow ve SNMP Farkları Nelerdir?

Aralık 5, 2021 6:02

Etkili ağ izleme ve trafik yönetimi, en yüksek ağ performansını sağlamak için hayati önem...

FortiClient EMS Kurulumu
Siber Güvenlik

FortiClient EMS Kurulumu

Aralık 4, 2021 3:00

FortiClient EMS kurulumu yapılabilmesi için tüm güncellemelerin önceden yapılmış olması gerekmektedir. Eksiksiz bir endpoint...

Olay Müdahalesi Nedir?
Siber Güvenlik

Olay Müdahalesi Nedir?

Aralık 3, 2021 1:54

Olay müdahalesi, bir kuruluşun saldırı veya ihlalin sonuçlarını (“olay”) yönetme girişimi de dahil olmak...

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?
Network

Ağ Oluşturmada Hizmet Kalitesi-QoS Nedir?

Aralık 3, 2021 9:24

Hizmet kalitesi (QoS), trafiği kontrol etmek ve sınırlı ağ kapasitesine sahip kritik uygulamaların performansını...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.