ozztech_logo_white

Fortinet Best Practice-En İyi Öneriler Serisi-1

FortiGate

FortiGate Genel Ayarlar

 1. Fortigate kurulumun ilk adımı olarak; yönetici şifreleri, GUI ve SSL Vpn erişimi için kullanıcılar olan sertifikaların, SSH anahtarlarının, default utm ve default kuralların incelenmesi gereklidir. Fortigate internete bağlandığı anda yetkisiz erişim denemeleri, MITM (Ortadaki adam saldırıları), DDoS saldırıları ve kötü niyetli kişilerin faaliyetleri gibi durumlara maruz kalır. Güvenliğinizi ilk başta sıkılaştırma için bu doküman sizlere yardımcı olacaktır.
 2. Fortigate cihazınınız NAT modu asıl güvenlik amacı ile kullanılan moddu. NAT modu kuralları IP adresi ve IP havuzu kullanarak daha güvenli bir bölgedeki adreslerin, daha az güvenli bölgedeki kullanıcıların erişimine sunar. Bu sayede kötü niyetli kişilerin LAN ve DMZ katmanında bulunan cihazlarınızın ip adreslerini gizleyerek bilinmesini engellemiş oluruz.
 3. İnterface’leri yada oluşturacağınız vlan’ları gruplandırmak için sanal etki alanları (VDOM) kullanımı gerçekleştirmelisiniz. VDOM’lar ağları farklı bölümleri ayırır ve siber tehditlerinin kapsamını sınırlayarak güvenliği arttırır.
 4. Karmaşık bir ağ tasarladığınızda yada ip adresler engelleri koyduğunuzda transparent mode (şeffaf mod) kullanın.
 5. Topolojide birden fazla Fortinet cihazı olduğunda, cihazların yönetimlerini kolaylaştırmak ve anlamlaştırmak için Fortinet Security Fabric kullanın. Bir fortigate arayüzü üzerinden akış amacı ile Fortinet cihazlarının en fazla 35 adet olacak şekilde kullanmanız gereklidir. 35 adet fabric cihazdan fazlasının eklenmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek

Virüsten koruma, IPS güncelleme, donanım veya yazılım güncellemeleri, güncellenmiş ürün belgeleri, fortiguard servisler, web filtering servisleri, teknik destek bilgileri ve diğer tüm kaynaklar için https://support.fortinet.com adresindeki Fortinet destek paneline kayıt olmalı ve güncel bilgilerden haberdar olmak için takipçi olmalısınız.

Cihazınızda yaşanan sorun veya işlemler için teknik destek talep ettiğinizde, en doğru cevap ve sorunlar için aşağıdaki bilgilerin mümkün oldukça en çoğunu ticket içerisine yazmalı ve sürecin hızlı gerçekleşmesini sağlamalısınız.

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Şirketinizin adı
 • Şirketinizin yeri
 • Eposta adresiniz
 • Telefon numaranız
 • Ürün adı
 • Ürün modeli
 • Ürün yazılım sürümü
 • Ürün betik numarası
 • Ürün seri numarası
 • Sorunun ayrıntılı açıklaması
 • Soruna ait varsa görseller
 • Config dosyası

Fortinet Bilgi Bankası (Knowledge Base)

Fortinet cihazınız için en güncel teknik belgelere ve kontrollere Fortinet bilgi bankası (Fortinet Knowledge Base) üzerinden erişebilirsiniz. Cihaz bilgileri, nasıl yapılır makaleleri, SSS’ler, teknik notlat, ürün özellik ve kullanım kılavuzları ve daha birçoğunu OzzTech’de bulabilirsiniz.

Bir sonraki best practise yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »