ozztech_logo_white

Fortinet Best Practice-En İyi Öneriler Serisi-14

Statik IP

CAPWAP yapılandırmasında Statik IP kullanılması

Bir Fortigate Wireless Controller’a (AC) bağlanan 20’den fazla FortiAP’nin bulunduğu büyük bir FortiAP dağıtımında, best practice uygulaması olarak, broadcast, multicast veya DHCP aracılığıyla öğrenmek yerine; erişim noktalarında DHCP yerine Statik IP kullanılması önerilir.

  • Yani, AC IP’nin statik ve AC discovery tipinin statik olarak ayarlanması önerilmektedir. (Tip 1).

Statik IP kullanmanız sayesinde erişim noktasının tam IP’sini bildiğiniz için AP’lerin yönetimini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

AC denetleyicisinin hata ayıklaması, sürekli olarak farklı keşif (discovery) yöntemlerini sırayla denemeyeceğinden, daha kolay bir şekilde sorun giderilir. (broadcast > multicast> statik).

Kısaca DHCP nedir? -> DHCP, sistemdeki bilgisayarlara IP adreslerini atamak için kullanılan hizmettir. Ayrıca değişik parametreleri atamak için kullanılan servistir.

Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) serimizin on dördüncü bölümünün sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız işinize yarayacaktır.

Fortinet Best Practice serimizin bir önceki bölümü olan Kablosuz Ağ- Wireless Network konulu yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »