ozztech_logo_white

Fortinet Best Practice- En İyi Öneriler Serisi-2

Sistem ve Performans

Sistem ve Performans

Fortigate cihazınız üzerinde en iyi öneriler (fortigate best practise) olarak sistem ve performans ayarları için aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak fortigate cihazınızından maksimum verim almanızı sağlayabilirsiniz. Olası donanım sorunlarından kaçınmak ve konfigürasyonlarınızı kaybetmemek için fortigate cihazınızı kapatırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağımız kısma özellikle dikkat etmelisiniz ve anlamalısınız.

PERFORMANS

Bu bölümümüzde siz değerli okuyucularımıza Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) olarak performans kazanımı ile alakalı öneriler yayınlayacağız. Dikkate aldığınızda cihazınızın performans artışını gözlemleyeceksiniz.

 1. Cihazınızın Management (yönetim) işlemlerini yapmak için kullandığınız http, https, ssh, telnet, ping, snmp ve security fabric gibi özellikleri eğer bir interface altında kullanmayacaksanız kapatınız. Örneğin cihaza http ile bağlanamayacağınız için http erişimini kapatınız. SNMP ihtiyacınız yoksa devre dışı bırakın.  Ayrıca en önemlisi telnet ve ssh bağlantıları bilgisayar korsanların en çok taradığı ve cihazlara sızmak için kullandığı portların başında gelmektedir. Bu sebeple ssh ve telnet erişimlerini kısıtlayın.
 2. En çok kullanılan hit alan kurallarınızı, kural kümesinin en üstüne koyun. Örneğin başarılı güvenlik yöneticileri kural kümelerinin en üstüne her zaman dns trafiklerini eklerler. Çünkü dns en çok hit alan protokollerden biridir ve tüm firewall’ların çalışma mantığında kurallar yukarıdan aşağıya doğru okunur. DNS trafiği en çok hit alan kurallardan biri olacağından dolayı en üstte olması cihazın performansını arttıracaktır.
 3. Kurallarınızda açtığınız trafik loglarının all olmasını hepimiz isteriz. Fakat bilmelisiniz ki, trafik loglarının disk üzerine yazılması performansı ciddi boyutta düşürmektedir. Bu sebeple gerekli olmayan kuralların loglarını all yerine utm ‘e çekmeniz gerekmektedir.
 4. Uyarı sistemlerini (email notification, push notification vb.) fortigate cihazınız üzerinde minimum tutmalısınız. Eğer çok fazla korelasyon gerçekleştirme ihtiyacınız varsa, sistem, trafik, utm gibi logları syslog sunucunuza veya snmp ile kontrol ettirebileceğiniz sistemlere aktarın. Bu sayede cihaz üzerinde performans sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.
 5. Planlanmış fortiguard güncellemelerinin sürelerini uygun bir aralığa düşürün. Her 4-5 saatte gerçekleşen güncellemeler çoğu durum için yeterli olacaktır. Fakat trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu saatlerde bu güncellemeleri biraz daha esnek saatlere aktararak cihaz performansını %20 oranında arttırabilirsiniz.
 6. Kurallarınız içerisindeki security profile ayarlarını ihtiyacınız olduğu düzeyde tutun. Örneğin bir web sunucusu olmayan destination için Web Application Firewall ‘u açmanıza gerek yoktur.
 7. VDOM’ları minimum düzeyde tutun. Hatta cihazınız 200 serisinden küçük bir cihaz ise vdom kullanımlarından kaçının.
 8. Maximum performansa ihtiyacınız olursa, trafik şemalarını güncelleyin ve performans sorunlarını gidermek için ozztech.net ile irtibata geçin.

Fortigate Cihazı Nasıl Kapatılmalıdır?

Bu bölümümüzde ise siz değerli okuyucularımıza Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) olarak fortigate cihazınızı nasıl kapatmalısınız alakalı öneriler yayınlayacağız. Çünkü cihazı fişinden çekerek donanım sorunu veya konfigürasyon kaybı yaşayan birçok kuruma denk geldiğimizi özellikle sizlere bildirmek isteriz.

Öncelikle ciddi sorunlar yaşamamak için power tuşundan veya power kablosundan asla fortigate cihazınızı kapatmamanız gerekmektedir. Peki cihazımızı en güvenli şekilde nasıl kapatacağız?

 1. Gui arayüzünden fortigate cihazınızı kapatmak için;
 2. Control paneline (Dashboard) giriş yapın
 3. Widget alanında Sytem Resources alanına tıklayın, eğer yoksa + butonundan ekleyebilirsiniz.
 4. Widget üzerinden shutdown’a tıklayın. (Cihazı shutdown etmeden önce config yedeğini aldığınızdan emin olun. Yedek nasıl alınır bilmiyorsanız BURAYA tıklayınız.)
 • Cli arayüzünden fortigate cihazınızı kapatmak için;
 • execute shutdown komutu ile cli arayüzünden fortigate cihazınızı kapatabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından cihazınızın güç kablolarını güvenli çıkarabilirsiniz.

Fortigate en iyi öneriler (fortigate best practise) serimizin ikinci bölümünün sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız işinize yaracaktır.

Best Practise serimizin ilk yazısı olan FortiGate cihazınızda uygulayabileceğiniz Genel Ayarlar önerilerimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »